Читај ми!

Посланици о амандманима, претплати за Јавни сервис, али и о литијуму

На дневном реду ванредног заседања Скупштине Србије је 60 тачака. Већи део расправе је посвећен првој - Декларацији са Свесрпског сабора, али и рударењу литијума, иако та тема није уврштена у дневни ред. Посланици су расправљали о поскупљењу таксе за Јавне сервисе и изменама закона о становима за снаге безбедности.

И четвртог дана расправе о 60 тачака дневног реда, где је за предлагача најзначајнији Предлог декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, обележила је полемика посланика власти и опозиције о ископавању литијума.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да посланици опозиције који се противе Декларацији тако говоре, јер нису прочитали тај документ, а поводом критика које износе на рачун ископавања литијума, рекла је да за њих има седам питања о компанији "Рио Тинто" која је, како тврди, у Србију дошла за време њихове власти.

Брнабићева је, обраћајући се као посланик, нагласила да је та Декларација историјски најважнија, а да није усмерена ни против једног народа и да су то могли да виде и представници опозиције.

Шефица посланичке групе Странке слободе и правде Мариника Тепић тврди да је "Рио Тинто" дошао у Србију још 1997. године захваљујући сарадњи са Рударско-геолошким факултетом. "Већ следеће, ‘98, у време црвено-црне коалиције, 'Рио Тинто' је отишао у Јадар да се интересује за литијум", додала је Тепићева.

Народни посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да се у парламенту расправља "о режимском памлфету који је предложила 'Рио Тинто коалиција'".

Председник посланичког клуба СНС-а Миленко Јованов рекао је у Скупштини Србије да власт не бежи од референдума о "Рио Тинту". Реагујући на Миливојевићеве речи да се Србија буни и буди, те да ће отићи са власти, Јованов је навео да су то слушали и раније.

Посланици опозиције изјаснили су се против повећања износа таксе за јавне сервисе, истичући, између осталог, да не постоји уставни основ за то, као и да би то представљало удар на буџет грађана и да "јавни сервис треба прво да почне да ради у интересу свих".

Предложено је да се такса за јавне сервисе повећа са 299 на 350 динара.

среда, 15. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове