Читај ми!

Под тачком Култура мира – да ли резолуција о Сребреници у УН доприноси регионалној стабилности или је руши

После договора председника Републике Србије Александра Вучића и председника Републике Српске Милорада Додика, Велики српски сабор заказан је за 8. јун у Београду. Сабор ће се одржати после седнице Генералне скупштине Уједињених нација на којој ће се расправљати о резолуцији о Сребреници, која је заказана за 23. мај. Српску делегацију у Њујорку предводиће председник Вучић.

После више најава и одлагања, Генерална скупштина Уједињених нација биће одржана за недељу дана – 23. маја. Под тачком Култура мира делегати ће разматрати, а онда и гласати о резолуцији о геноциду у Сребреници. До тада наставља се и дипломатска борба, поручују званичници Србије, а досадашњу сумирају упућени.

"Одлагања сугеришу да спонзори ове резолуције не долазе лако до већине коју очекују. Суштина је да ми већ имамо последице, политичке, последице и у региону и у ширем контексту. Пре свега их видимо у односима Србије са земљама региона – односи Србије и Црне Горе и Србије и Северне Македоније су нарушени управо због ове резолуције. Црна Гора и Северна Македонија добиле су посебну улогу у овом процесу и нису случајно биране за то, с друге стране имате Немачку као спонзора, а знамо да је високи представник ког оспорава Република Српска заправо Немац, што додатно оспорава њен легитимитет. Имате сукобе унутар БиХ и већ имамо последице без обзира на то какав епилог буде на крају тог гласања 23. маја", сматра доцент ФПН Деспот Ковачевић.

И пре гласања, поједине државе износе став. Глас против најавила је Мађарска – после састанка шефа дипломатије са председником Републике Српске.

"Демонизација целог српског народа"

"Та резолуција намерно или ненамерно демонизује цели српски народ за трагедију у Сребреници. Може да пољуља стабилну ситуацију и разумевање међу народима у БиХ. БиХ је направила озбиљне искораке на путу европске интеграције. У марту је одлучено да почне преговарачки процес о придруживању ЕУ. Важно је да сви ентитети и народи у БиХ дају свој допринос", сматра министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто.

"Да би се нешто појавило као релевантан документ у УН потребно је да земља која то иницира донесе такву одлуку. Ја желим да кажем да таква одлука није постојала у БиХ и то је била воља бошњачко-муслиманске стране, без употребе механизма за утврђивање спољнополитичких приоритета. Мислимо да ће утврђивање те резолуције битно дестабилизовати ситуацију у БиХ", наглашава председник РС Милорад Додик.

Шмит: Власти Републике Српске доприносе кршењу Дејтона

О ситуацији у Босни и Херцеговини и данас у Њујорку – на редовној седници Савета безбедности. Кристијан Шмит поднео је делегатима шестомесечни извештај, у којем је, између осталог, оптужио власти Републике Српске "да доприносе кршењу Дејтона" и навео да је то процес који носи тешке последице не само за БиХ већ и за цели регион.

Сличну оцену стања изнео је и председавајући Председништва БиХ и представник Бошњака Денис Бећировић. И пре седнице, његово обраћање оспорила је Бањалука.

"Мир и стабилност БиХ су угрожени антидејтонским политикама власти ентитета РС. Они годинама покушавају променити темељне одлуке Дејтонског споразума. Кључне институције су под нападом, уред високог представника и Уставни суд", наводи Бећировић.

"Информисала сам СБ УН да се члан Председништва БиХ Денис Бећировић обраћа у личном својству, а не у име Председништва и свих у БиХ. Бећировићеви ставови су познати и они не само да не одражавају ставове свих, већ су по правилу усмерени против демократски изабраних представника српског народа и Републике Српске", рекла је српска чланица Председништва БиХ Жељка Цвијановић.

У фокусу – европски пут БиХ

У фокусу делегата у Њујорку – европски пут Босне и Херцеговине, али и најављена Резолуција о Сребреници, која је Генералној скупштини достављена без сагласности сва три конститутивна народа у БиХ.

"Историјска је чињеница да је у Сребреници почињен геноцид, то је правни закључак који је потврдио Међународни кривични суд. Одавање почасти жртвама геноцида јача вредности које су наведене у Повељи УН", тврди амбасадор САД.

Кинески амбасадор у Савету безбедности УН Генг Шуанг каже да најављена резолуција није у складу са реториком одржавања мира и стабилности у региону.

"Кина позива спонзоре резолуције да се консензусом реши то питање. Подржавамо суверенитет БиХ и наставићемо изградњу пријатељских односа са народима у БиХ", рекао је амбасадор Кине.

Амбасадор Русије у УН Василиј Небензја каже да је резолуција и у супротности са Уставом БиХ.

"Не представља вољу свих у БиХ и њен текст је противан Дејтонском споразуму. Зашто Немачка стоји иза резолуције, а починили су два геноцида у 20. веку? Све то траје од распада Југославије, бомбардовања Срба, да се цели народ означава једним именом, а шта је оно што је Немачка радила у 20. веку? Ми се супротстављамо ономе што ради западни свет, а посебно његовом присуству у политичком Сарајеву", рекао је Небензја.

Редовне седнице СБ УН о стању у БиХ одржавају се два пута годишње. Претходна, ванредна седница о БиХ, одржана је 30. априла, а заказана је била на захтев представника Русије како би упозорили да је БиХ на ивици сукоба.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње