ИЗ ЧАСА У ЧАС
Конститутивна седница Скупштине – сутра наставак расправе о избору Ане Брнабић за председницу парламента
Посланици Скупштине Србије за данас су завршили расправу о кандидатури Ане Брнабић за председницу парламента. Конститутивна седница наставља се сутра. Данашњу расправу обележила је полемика власти и опозиције – негодовања, транспаренти и кошкање са обезбеђењем.
Извештај Милице Милосављевић
Скупштина за данас завршила рад
Скупштина Србије завршила је за данас рад. Конститутивнa седницa биће настављена сутра у 10 часова расправом о избору председника Скупштине
За председницу парламента предложена је Ана Брнабић.
Јованов: Уверен сам да ће Ана Брнабић успешно водити Скупштину као и Владу
Шеф посланичке групе СНС-а Миленко Јованов нагласио је у Дому Народне скупштине на седници на којој се бира председник парламента да се не стиде Ане Брнабић, већ се њом поносе због свих резултата које су заједно постигли и изразио очекивање да ће она по преузимању дужности, направити искорак на пољу дигитализације и модернизације рада парламента.
Јованов је рекао да је Влада са Брнабићевом на челу водила политику континуитета са политком коју је водио председник Вучић, а која је неколико пута потврђена на изборима.
Била је и посебно посвећена и способна да ту политику спроведе и да дођемо до свих резултата, рекао је Јованов и нагласио да је уверен да ће успешно водити Скупштину као и Владу.
Брнабић: Повлачење признања тзв. Косова највећи успех власти
Кандидат за председника Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да је највећи успех актуелне власти то што је од 2012. године 28 држава повукло признање лажне државе Косово.
Говорећи на седници Скупштине Србије, Брнабићева је рекла да се до 2012. године на КиМ изгубило буквално све што је могло.
"Да би се Запад и западни партнери некако одобровољили, почевши од 2001. године, када је тадашња власт пустила на слободу више од 1.800 албанских терориста. И тако се кренуло. Па онда преко 2004. године, када је био погром српског народа на КиМ, када су власти у Београду ћутале и нису радиле апсолутно ништа", рекла је Брнабићева.
Она је додала да су тадашње власти из својих кабинета гледале како горе и Девич и Богородица Љевишка, и како се етнички чисте од Срба шест градова и девет општина на КиМ, како се протерују људи, малтретирају старци, терају деца.
"Па онда 2008. проглашење независности од стране групе људи у Приштини, где је тада наша власт издала једно саопштење за медије. Па 2010. година, када се пребацују преговори из Уједињених нација, где имамо и пријатеље и партнере и које не признају ту тзв. лажну републику Косово, пребацују се у Брисел и тако даље", навела је Брнабићева.
Истакла је да је уз повлачење признања тзв. Косова, највећи успех актуелне власти – јединство српског народа на КиМ.
Бранко Павловић: "Ми – глас из народа" гласаће против избора Ане Брнабић
Посланичка група "Ми – глас из народа" гласаће против избора Ане Брнабић за председника Народне скупштине, рекао је шеф те посланичке групе Бранко Павловић.
Кркобабић: Ми се Ане Брнабић не стидимо, подржаћемо њен избор
Стефан Кркобабић из посланичке групе "ПУПС – солидарност и правда" поручио је да се чланови те посланичке групе "не стиде Ане Брнабић" и да ће подржати њен избор за председницу Народне скупштине.
"Подржаћемо је зато што је она на изванредан начин заступала и бранила интересе Републике Србије", навео је Стефан Кркобабић.
Несторовићева посланичка група гласаће против избора Ане Брнабић
Александар Павић из посланичке групе "Ми – глас из народа, проф. др Бранимир Несторовић" рекао је да ће чланови те посланичке групе гласати против избора Ане Брнабић за председницу Народне скупштине.
Брнабићева има подршку СДПС-а
Ана Брнабић има подршку Социјалдемократске партије Србије, рекао је посланик Бранимир Јовановић истичући да не сумња да ће Брнабићева посвећено обављати ту функцију, као што је, како каже, обављала и функцију председнице Владе.
Охрабрује порука Ане Брнабић да жели да се окрене дијалогу, рекао је Јовановић и истакао да је неопходно да у парламенту постоји макар минимум међусобног уважавања, поштовање и одговорност за сваку реч, како би се сачувао углед Скупштине и, како каже, вратило поверење у ту институцију.
Пастор: Савез војвођанских Мађара подржаће избор Ане Брнабић
Савез војвођанских Мађара ће подржати избор Ане Брнабић за председницу парламента, рекао је Балинт Пастор из те посланичке групе.
Додао је да је Елвира Ковач кандидована испред СВМ-а за потпредседницу Скупштине.
Старчевић: Јединствена Србија ће подржати избор Ане Брнабић за председника Скупштине
Живота Старчевић из посланичке групе "Драган Марковић Палма – Јединствена Србија" поручио је да ће та посланичка група подржати избор Ане Брнабић за председника Народне скупштине.
Мариника Тепић: Ниједан посланик за сат и по није говорио о Ани Брнабић
Шефица посланичке групе "Странка слободе и правде – Покрет слободних грађана" Мариника Тепић је, указујући на повреду пословника, рекла да председавајући Раденовић крши бројне чланове пословника.
Поручила је да ниједан посланик у првих сат и по наставка седнице не прича о Ани Брнабић и њеном избору за председника Народне скупштине.
Одговарајући на њене тврдње, Миленко Јованов је навео да је све време говорио о Ани Брнабић.
Полемика Александра Јовановића и Ане Брнабић, кошкање са обезбеђењем
Након предлагача, реч је добио Александар Јовановић из посланичке групе "Еколошки устанак – Ново лице Србије".
На почетку обраћања Јовановић је председавајућем Раденовићу поручио да приликом расправе о избору председника парламента треба да поштују закон и пословник.
Јовановић је критиковао чланове посланичке групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане", указујући на њихово полагање заклетве у парламенту привремених инстутиција у Приштини, а показивао је и фотографије председника Србије са Билом Клинтоном и Герхардом Шредером.
Ана Брнабић је одговарајући Јовановићу рекла да је он у свом обраћању напао Србе са Косова и Метохије и да посланици опозиције "ниједном речју нису осудили погром над Србима на КиМ".
Током њеног обраћања, посланици дела опозиције су устали и негодовали, поново држећи транспаренте, фотографије и реплике статуе Оскар.
Том приликом су се поједини опозициони посланици гурали са припадницима скупштинског обезбеђења.
Извештај Милице Милосављевић
НАДА: Нећемо учествовати у бирању скупштинских органа
Председник ПОКС-а и један од лидера коалиције НАДА Војислав Михаиловић изјавио је да ће представници опозиције бити у скупштинској сали, али да неће учествовати у бирању скупштинских органа.
На конференцији за новинаре у холу Скупштине Србије, а пре почетка седнице, Михаиловић је рекао да ће опозиција јединствено наставити да се бори за фер услове на београдским изборима и да ће упутити допис властима да позову на разговор око минималних услова за одржавање избора.
"Било би добро да сви избори буду 2. јуна да би се спречиле манипулације и пресељење бирача из једног у друго место", рекао је Михаиловић.
Председник Нове Демократске странке Србије и један од лидера коалиције НАДА Милош Јовановић рекао је да ће та коалиција инсистирати на седници о КиМ, јер је то, како је рекао, судбоносно питање за српски народ. Оценио je да ће се у наредним недељама водити одсудна битка за изборне услове и минимум демократије.
Образлагање предлога председника парламента, опозиција негодује уз транспаренте
Опозиција је на почетку седнице тражила реч по повреди посланика, а Мирослав Алексић је критиковао то што је наставак конституисања парламента првобитно најављен за 11. март, а затим, након најаве председника Србије, померен за 18. март.
Председавајући је након тога дао реч предлагачу.
Председник посланичке групе “Александар Вучић – Србија не сме да стане“ Миленко Јованов рекао је да је Ана Брнабић од 2016. чланица Владе Србије, прво као министарка, а затим од 2017. године и премијерка.
Од тог момента траје бесомучна хајка на њу, рекао је Јованов.
Нагласио је да је Брнабићева заслужила место председника парламента, а да су све критике на њен рачун личне природе, пошто, како каже, нико не може да има примедбе на рачун Владе коју је она водила седам година.
“Ана Брнабић ће имати важан задатак да Народна скупштина Република Србије остане Народна скупштина Републике Србије, а не институција којој ће странци да намећу законе које ће да доноси и одлуке које ће да доноси", рекао је Јованов.
Опозицији је поручио да никакве привремене и прелазне владе у парламенту неће бити усвајане.
Јованов је, између осталог, истакао успех тима Ане Брнабић у дигитализацији и модернизацији рада институција и јавних служби.
Истиче да је Брнабићева неко ко може да сачува интегритет парламента у тренутку када се, како каже, врши спољни притисак на Србију због КиМ, неувођења санкција против Русије, али и због, како наводи, политике која се води против председника Србије и тога што унутар земље има људи који траже да се ти притисци појачају.
Са друге стране, посланици опозиције су негодовали, тражили реч по повреди посланика, а у једном тренутку су устали из посланичких клупа и подигли реплике оскара са именом Александра Вучића, као и транспаренте и фотографије са таблицама са КиМ.
За председника парламента предложена Ана Брнабић
Стојан Раденовић навео је да је за председника Народне скупштине стигао само један предлог – Ана Брнабић, а предложила ју је Српска напредна странка.
Настављена конститутивна седница, у сали 214 посланика
Настављена је конститутивна седница Народне скупштине, на којој је председавајући најстарији посланик Стојан Раденовић.
На почетку седнице, Раденовић је позвао посланике да минутом ћутања одају пошту страдалима у мартовском погрому на Kосову и Метохији.
Председавајући је рекао да је у сали присутно 214 народних посланика, те да је испуњен услов да се седница одржи.
Након што је утврђен број посланика у скупштинској сали, Раденовић је набројао 16 посланичких група које су формиране у новом сазиву парламента.
Предлог за избор Ане Брнабић стигао је у парламент 8. марта, а известилац за ту тачку дневног реда је шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов.
"У складу са Пословником Народне скупштине, предлажемо наведеног народног посланика за председника Народне скупштине Републике Србије, сматрајући да ће својим досадашњим радом и политичким искуством и личним квалитетима допринети добром и ефикасном вођењу седница Народне скупштине“, пише у предлогу кандидатуре Ане Брнабић за председницу парламента.
Председник Србије и члан СНС-а Александар Вучић рекао је да је на седници Председништва СНС-а договорено да је кандидат за председницу Скупштине Србије Ана Брнабић.
Брнабићева је навела да ће функција председнице Народне скупштине, за коју је предложена, за њу бити велики изазов.
Недељу дана пре наставка седнице, у Скупштини Србије формирано је 16 посланичких група.
Нови сазив Народне скупштине конституисан је 6. фебруара пошто је верификациона комисија потврдила мандат за свих 250 посланика.
Део посланика је тада положио и потписао заклетву у сали, док је део опозиционих посланика напустио заседање и заклетву положио у скупштинском холу.
За данас је најављено разматрање само друге тачке, односно избора председника, а у наставку конститутивне седнице треба да се изаберу потпредседници, да се именује генерални секретар, изаберу чланови радних тела и чланови сталних парламентарних делегација у међународним институцијама.
Стојан Раденовић председава седници до избора председника парламента, а у томе му помажу по један најмлађи посланик са четири изборне листе које су добиле највећи број посланичких мандата.
Пословник предвиђа да предлог кандидата за председника Народне скупштине подноси најмање 30 народних посланика.
Пре приступања избору председника парламента, Народна скупштина одлучује да ли ће се гласати тајно или јавно, а за председника је изабран народни посланик за кога је гласала већина од укупног броја народних посланика.
Број потпредседника Народне скупштине, према Пословнику, утврђује се на предлог председника парламента.
Парламент у наставку заседања треба да одлучи и о утврђивању састава сталних парламентарних делегација за учешће у раду Парламентарне скупштине Савета Европе, Парламентарне скупштине Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и других мултилатералних парламентарних институција и организација.
На изборима 17. децембра учествовало је 18 изборних листа, а у посланичке мандате освојило је њих 10.
Коментари