Либерализација виза отворила пут, скоро 30 одсто грађана спрема се за одлазак са КиМ

У Приштини процењују да ће готово 30 одсто житеља Косова и Метохије емигрирати у земље западне Европе, највише у Немачку, већ до половине године. То је последица одлуке Европске уније да житељима Косова и Метохије дозволи улазак у простор Шенгена без виза. Колико је људи до сада отишло, а колико ће их отићи и због чега?

С првим данима нове године и визне либерализације ситуација је постала алармантна. Осим непрегледних редова на аеродрому за укрцавање у авионе, велики број људи примећен је и у полицијским управама. У Приштини, на пример, у првих десет дана јануара захтев за пасош поднело је више од 10.000 људи.

Већ су урађена и истраживања где ће када добију пасош. 

"Према одговорима грађана, 28 одсто њих планира да емигрира у првој половини ове године у земље Шенгена", каже Бљенди Хасај, виши истраживач института "ГАП" у Приштини.

Његова колегиница Аниса Зогај наводи да је 2022. године емигрирало 41.553 грађанина и да је тада активна радна снага смањена за 21.571 особу, док је неактивна смањена за 14.698 особа.

Према подацима истраживача од 2012. до 2022. године са Косова и Метохије је емигрирало више од 338.000 грађана, или 18,8 одсто становништва углавном албанске националности.

Подаци Министарства унутрашњих послова у Приштини указују да је Косово и Метохију напустило мање људи - од 2018. непуних девет одсто становништва. У истом извештају полиције процењује се да је на крају 2022.године 950.000 житеља Косова и Метохије у иностранству или 54 одсто укупног становништва. А они, годишње, на Косово пошаљу око две и по милијарде евра, што преко банака, што физичким уносом новца.

Главни разлози за одлазак су економски услови. Незапосленост је преко 35 одсто.

"Имаћемо у току године одлазак више од 150.000 људи, радника који ће тражити посао. То је један велики број за Косово које је мало, са мало грађана и нама ће недостајати и потрошачи и бирачи и радна снага", рекао је Агим Шахини, председник Трговачке коморе Косова.

Одлазак ће највише погодити грађевинарство, угоститељство, трговину и производњу.

Колико је људи емигрирало протекле године нема званичних података. Представници опозиције тврде да је у последње две године Косово напустило 200.000, а посоше у 2023. добило 300.000 људи.

Међу земљама Европске уније у које би са Косова и Метохије најрадије отишли, Немачка је на првом месту, затим Швајцарска, па Аустрија. Недавно су и Уједињени Арапски Емирати укинули визе за грађане Косова и Метохије, и постали 49. земља у коју могу да путују без виза.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње