Читај ми!

Други дан Самита ЕУ – очекују се закључци лидера ЕУ о КиМ, у фокусу Блиски исток и Украјина

У седишту Европске уније у току је други дан Самита ЕУ. Иако у разговорима о КиМ није дошло до битнијег помака, очекује се да ће на крају овог дана бити усвојени и закључци лидера ЕУ о дијалогу Београда и Приштине. Горуће теме пред челницима ЕУ Блиски исток и рат Израела и Хамаса, али и поруке да помоћ Украјини није у другом плану.

Јучерашњи дан Самита био је резервисан за разговоре у којем су били укључени представници Београда и Приштине и три лидера, три највеће земље Европске уније, и други европски челници. Упркос присуству на највишем политичком нивоу није дошло до помака и до неког битнијег напретка у разговорима.

Разговори су трајали врло дуго, а ако би морали да се сумирају у једној реченици до неког договора или помака није дошло јер Приштина није била спремна да прихвати предлог формирања и статута Заједнице српских општина који је представила Европска унија.

Дебата о Косову, односно о дијалогу Београда и Приштине није у потпуности завршена. Очекује се да ће о томе бити речи и данас и да ће на крају заседања бити усвојени и закључци лидера Европске уније о дијалогу Београда и Приштине.

У седишту Европске уније водила се интензивна дебата која је трајала пет сати о горућем питању Блиског истока, о сукобу Израела и Хамаса.

Око поноћи је ипак завршена договором о поруци Европске уније у овом тренутку – затражени су хуманитарни коридори и паузе у непријатељствима, како је речено, које би омогућило да хуманитарна помоћ несметано дође до оних којима је неопходна у Гази.

То је било проблематично, између осталог, и због тога што су одређене земље Европске уније, као што су рецимо Аустрија, Чешка и неке друге, сматрале да та употреба речи примирја и наметање примирја значи спречавање Израела да се бори против тероризма и да одговори на терористички напад Хамаса.

Закључено је оваквом формулацијом и позивом на хуманитарне коридоре, хуманитарне паузе и уз један битан додатак затражен  на иницијативу Шпаније која је председавајућа Европском унијом, а то је одржавање мировне конференције у наредним месецима која би се бавила оживљавањем политичког процеса на Блиском истоку.

Тема Блиског истока синоћ је однела практично све време за дебату и данас се лидери враћају на Украјину у вези са којом настоје да пошаљу поруку како она не одлази у други план и како подршка Украјини неће бити мања због тога што сада пажњу у великој мери одвлачи питање Блиског истока.

Помоћ Украјини блиско је повезана са другом важном темом о којој се  разговара, а то је ревизија седмогодишњег заједничког буџета Европске уније. У овом моменту треба пронаћи нека недостајућа средства, видети који су приоритети за предстојеће 3 или 4 године у трошењу и неких 50 милијарди које би требало пронаћи за даљу финансијску помоћ Украјини.

Начелни договор о томе да се ова ревизија оствари до краја године је постигнута, али постоје још многи детаљи које треба утаначити.

петак, 22. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње