Четвртина Кинеза гојазно

Више од четвртине одраслих Кинеза има прекомерну телесну тежину, резултат је најновије студије објављене у Америци. Промена начина живота и исхране, негативно се одражава на здравље и изглед кинеске одрасле популације.

У истраживању објављеном у америчком медицинском часопису "Хелт аферс" (Health Affairs), наводи се да би до 2028. године, проценат становника са прекомерном тежином, могао да се удвостручи ако кинеске власти не предузму одговарајуће мере.

Због повећане употребе меса и јаја, на уштрб свежег воћа и поврћа, као и смањене физичке активности, Кина се суочава са забрињавајућим здравственим проблемом.

Истраживачи истичу да су гледање телевизије и све већа употреба аутомобила преузели водећу улогу у стилу живота, а традиционална употреба бицикла као превозног средства постаје све мање популарна.

Кинез који има аутомобил, има 80 одсто веће шансе да постане гојазан, додаје се у студији.

Један од аутора студије, Бери Попкин, професор Универзитета у Северној Каролини, истиче да сваке године 1,2 одсто популације ове азијске државе постане гојазно и да је тај ритам много бржи него у другим земљама у развоју и индустријски развијеним државама.

Стање у другим земљама у развоју је нешто боље, али без озбиљних националних стратегија надлежних институција, гојазност би могла да постане један од најозбиљнијих проблема.

Светска здравствена организација, гојазност је прогласила за епидемију и стално скреће пажњу на проблем прекомерне тежине и ризике које она носи.

"Потребна су нам правила, како би људи били охрабрени да прихвате здрав начин живота, јер ћемо, у супротном, бити суочени с високом стопом морталитета, као и с болестима и хендикепима и свим трошковима који иду с тим", додао је Попкин.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи