Цветне зоне за спас пчела

Број пчела у Европи у сталном je паду и зато на европским фармама треба створити посебне "цветне зоне за опоравак" тих инсеката. Тако ће се обезбедити њихов опстанак, рекао је председавајући Пољопривредном комитету Европског парламента Нил Периш.

Научници су веома забринути због брзог опадања броја пчела. Ови корисни инсекти опрашују многе биљке, а њихов нестанак могао би да угрози пољопривредне приносе.

"Ако наставимо да занемарујемо глобалну популацију пчела, то ће оставити драматичне последице на наше, ионако већ смањене резерве хране", рекао је Нил Периш.

Председавајући Пољопривредном комитету Европског парламента је истакао да би пољопривредници могли да помогну пчелама тиме што ће садити цвеће које оне воле, као што су красуљци, волујско уво и лаванда.

"Говоримо о мање од једног процента земље на којој би било засађено цвеће за пчеле- на деловима земље до којих пољопривредници не могу да допру својим машинама", предложио је Периш.

Генетски модификоване биљке, климатске промене, пестициди и модерне пољопривредне технологије највише су утицали на то да пчеле у већој мери дођу на мету паразита, вируса и других болести.

Очекује се да Европски парламент предложи више истраживања о тачном узроку смањења броја пчела.

Гласање Европског парламента неће имати легалну тежину, али је његов циљ да подстакне Европску комисију и земље чланице ЕУ да се озбиљно позабаве тим проблемом.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом