Ускоро мобилни за глувонеме

Истраживачи Универзитета у Вашингтону развили су софтвер који ће омогућити особама оштећеног слуха и глувонемима да комуницирају преко јефтиних мобилних телефона.

Глуви и наглуви у Сједињеним Америчким Државама за сада не могу да разговарају преко мобилног телефона знаковним језиком зато што мрежа не омогућава довољно брз пренос података, а телефони углавном имају недовољан капацитет обраде података, пренео је портал Сајенс дејли.

"Брзе мреже сада се могу свугде наћи. Али оне су и скупље. Сматрамо да неко ко је глув не треба да буде приморан да плаћа више за мобилни телефон", казала је докторанткиња Универзитета у Вашингтону Ана Кавендер , учесница пројекта Мобајл АСЛ .

Тим научника из Вашингтона пронашао је нов начин компресије видео садржаја, односно смањивања његове величине, како би се могао преносити без застоја, а да слика остане довољно квалитетна да би се омогућила неометана комуникација језиком знакова.

Пошто се саговорници, како су показала истраживања, најчешће гледају у очи током комуникације језиком знакова, фокус је на лицу, док је снимак позадине мање квалитетан.

Истразивачи сада покушавају да развију систем који ће препознати када људи покрећу руке, да би се смањила потрошња батерија и искоришћеност капацитета обраде података када комуникација није у току.

Неопходно је да камера и екран буду на истој страни телефона да би корисници могли истовремено да снимају и гледају.

Државна фондација за науку је подржала пројекат, па ће на њему 2009. године радити 20 истраживача.

Услуга неће бити у широкој употреби док се не склопи уговор са произвођачем мобилних телефона, а тим Универзитета у Вашингтону већ је разговарао са једном компанијом која се бави мрежама за мобилну телефонију и која се заинтересовала за пројекат.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи