Опрезно са антибиотицима

Лекари треба да ограниче употребу антибиотика, нарочито кад су у питању пацијенти са алергијама јер уместо да помогну, лекови могу да изазову озбиљне реакције због којих се многи нађу у Хитној помоћи.

Због нежељених ефеката изазваних антибиотицима, најчешће алергијских реакција, више од 140.000 пута сваке године грађани САД-а приморани су да затраже хитну медицинску помоћ, показују најновија истраживања Центра за контролу болести и превенцију.

"Овај број је важан подсетник за докторе и пацијенте да антибиотици изазивају озбиљне нежељене ефекте и да их треба узимати само када је то неопходно," истакао је доктор Данијел Баднић, шеф истраживачког тима.

У првом истраживању штетних дејстава антибиотика у САД, научници су проучили податке из 63 болнице у периоду између 2004. и 2006. године.

Више од шест и по хиљада долазака у Ургентне центре забележено је због изузетно лоше реакције на антибиотик, што је преко 142.000 долазака на нивоу читаве земље у току само једне године.

"Системски антибиотици, пилуле или инјекције, не и креме, преписани су код скоро 20 одсто особа које су због реакција на лекове дошле у Хитну помоћ," напоменули су стручњаци.

Пеницилин и слични антибиотици, које лекари преписују често и сматрају безбедним, узроковали су више од половине озбиљних нежељених ефеката.

Старосна група између 15 и 44 године чини скоро 42 одсто, а бебе нешто више од 6 одсто оних који су лоше реаговали на лекове.

Истраживачки тим је скренуо пажњу на податак да је чак 78 одсто нежељених дејстава било алергијска реакција, од кожног осипа до озбиљне реакције-анафилактичког шока, док је преостала 22 одсто узроковала грешка или превелика доза лека.

Многа истраживања су сугерисала на то да је половина од процењених 100 милиона антибиотика преписаних у случајевима инфекција респираторног тракта у САД, непотребно јер је већина таквих инфекција изазвана вирусима против којих су антибиотици немоћни.

Доктор Баднић, међутим, напомиње да лекари још често верују са ду њихови пацијенти изузеци од правила и настављају да им преписују антибиотике.

Када би лекари мање преписивали антибиотике, макар за само неколико одсто, значајно би се смањио број случајева озвиљних реакција на лекове.

Антибиотици се често користе, правилно и неправилно, било да их је пацијенту преписао лекар или их је он узима "на своју руку."

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи