Читај ми!

"Пандемија ће оставити трајне последице по људске односе, остаће страх од зближавања и блискости"

Школа и посао од куће, дружење на даљину, нова правила понашања - новине су које је пандемија коронавируса донела у наше животе. Комуникација је минимална и најчешће у виртуелном облику. Психотерапеут и писац Марко Браковић каже за РТС да ће пандемија оставити трајне последице по људе кад су социјални односи у питању, а да ће и након краја пандемије бити оних који ће зазирати од масовних скупова, блискости и зближавања.

Психотерапеут и писац Марко Браковић сматра да ће пандемија оставити трајне и негативне последице по људе кад су социјални односи и блискост у питању.

"Сада смо већ у трећој години. Одавно сам говорио, од почетка пандемије, да ако буде трајало неколико месеци, до јуна о коме су сви причали, нећемо имати неке велике и драматичне последице, међутим пошто је ово потпуно постао начин живота и не знамо колико ће трајати, имаће трајне и негативне последице по људе кад су социјални односи и блискост у питању", каже Браковић.

Истиче да се о томе мало прича, али да ће, када пандемија прође, остати страх од нове пандемије.

"Страх се добро продаје, на страх се кликће и стално се прича о томе да се прави некакав нови вирус у Кини, некакава нова мутација ове мутације и људи ће вероватно, чак и када ово прође, годинама зазирати од масовних скупова, претеране блискости и зближавања јер ће се плашити да се све ово не понови, нарочито људи који су тешко прошли у овој ситуацији, да ли јер им је неко умро или јер су они имали тежу клиничку слику", објашњава Браковић.

Посао, хоби и школа у виртуелном свету

Марко Браковић подсећа и да су деца већ изгубила једну или две школске године.

"Рачунајте да је дете којем школа служи за социјализацију изгубило два или три разреда који се више неће поновити. То свакако лоше утиче на децу. Учење од куће и учење испред екрана ипак није социјализација, колико год да је виртуелни свет постао стваран, чак и неуролошки стваран. Још увек су близак контакт и физички контакт незаменљиви, док дигитална ера не научи да нам даје могућност да чак доживљавамо додир, а онда ће се потпуно све променити", наглашава Браковић.

Све више депресивних због отуђености

Марко Браковић истиче да резултати истраживања показују да се се за око 60 повећале притужбе на депресију и анксиозност, што је, каже, било и очекивано.

"Сви смо знали да ће то да се деси. Када наиђу времена која су мрачна и која су непредвидива, то је одлично и погодно тло за поремећаје везане за депресију и анскиозност", упозорава Браковић.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње