Читај ми!

Ако се спремате да празнике проведете ван земље, проверите које потврде траже на границама

Епидемијска ситуација је знатно боља него у новембру, али епидемиолози упозоравају на велики ризик од предстојећих празника, славља и доласка великог броја људи из иностранства, посебно из земаља са великим бројем заражених и све више случајева омикрон соја.

Њихови апели за увођење строжих мера су без одговора, бар за сада. Путања од писте до пртљага, за путнике из седам афричких земаља већ три недеље је другачија.

Због омикрон соја пооштрене су контроле на Аеродрому "Никола Тесла". Зато из авиона прво долазе на шалтер санитарне инспекције.

"Путник када стигне у зону пасошке контроле, у РС има законску обавезу да уколико долази из заражених подручја да се сам пријави органима Министарства здравља односно граничном санитарном инспектору", објашњава гранични санитарни инспектор Раша Миланов.

Таквих је до сада било осамнаест.

"Тим путницима се након обављеног разговора, узете епидемиолошке анамнезе изриче усмено решење на записник којим се налаже мера карантина у кућним условима. Ти путници када дођу на адресу у којој ће боравити или адресу пребивалишту морају 14 дана да проведу у карантину. Приликом уласка у земљу, ти путници након санитарне обраде, на лицу места могу да се тестирају на самом граничну прелазу на аеродрому. Уколико не желе да се ту тестирају, имају обавезу да се у року од 24 сата пријаве надлежној лабораторију у месту боравка ради тестирања", каже Миланов.

Путника са листе земаља с посебним ризиком од уношења омикрон соја на Батровцима није било. Ковид мере се поштују, службеници опремљени мобилним апаратима са QR код апликацијама и за Европску унију и нашу земљу.

Органичења за путнике су различита, зависе из којих земаља долазе и споразума о признавању докумената.

Слична правила и на другим граничним прелазима. На Градини нема чекања, нешто је више путника на излазу из Србије, пре све бугарских држављана, који због празника путују из земаља Европске уније у домовину.

Од тога из које земље западне Европе се креће и где вам је коначно одредиште зависи и да ли вам траже пи-си-ар, што може додатно да продужи време проведено на граници.

Ригорозније мере за све увела је Аустрија – ко улази без пи-си-ар теста, а није примио бустер дозу мораће у десетодневни карантин. И у Швајцарској на снази нова правила – и вакцинисани, и невакцинисани морају имати пи-си-ар или антигенски тест не старији од 24 сата.

Два дана раније, исту меру са ограниченим роком увела је и Грчка: негативан тест биће потребан док не прођу празници.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње