Читај ми!

Лекари у вајбер групи добијају информације о лечењу ковида 19, како то функционише

Скоро 6.000 доктора из целог света окупљено је у једној вајбер групи у којој стручњаци размењу искуства о лечењу короне. Члан групе је и др Зоран Тодоровић који објашњава како та група функционише и од кога добијају највредније информације.

Доктор Зоран Тодоровић са Медицинског факултета објашњава да вајбер група коју води др Огњен Гајић с Мејо клинике служи као помоћ лекарима који раде са најтежим пацијентима у интензивној нези.

Од др Гајића и инфектолога др Владе Крајиновића из Загреба стижу највреднији и увек прецизни одговори у свако доба дана, истиче др Тодоровић. 

Флукс информација је сталан, а на модераторима је да воде рачуна о томе шта је поуздана информација.

"Брзо се разреше многе дилеме које лекари имају. Постоје и проблеми - постави се, на пример, питање да ли су вакцине безбедне, добију одговор, нису задовољни, па опет круже информације. И о ивермектину је кружило, и дуго смо дискутовали. Немате увек јасне ситуације са јасним питањем и јасним одговорима", напомиње др Тодоровић.

На питање да ли су протоколи лечења исти код нас и у Европи и Америци, др Тодоровић каже да су слични, али да је било разлика.

"Хидроксихлорокин је дуго даван код нас, иако су се већ били скупили докази да није било оправдано давати га. Не знам зашто је било тако, нисам у телима која одлучују о томе, али увек кажем студентима да је протокол препорука, а лекар је одговоран за то шта ће дати. Протоколи и водичи постоје, али лекар треба да одлучи да спроведе или не, из разлога који мора да документује. Одговорност лекара појединца не може да се искључи протоколима", напомиње др Тодоровић.

Истиче да је према протоколу дуго даван антибиотик азитромицин иако је у питању вирусно обољење, а сада га нема у протоколу. "Не може да се стави на некога знак кривице, нова сазнања стижу свакодневно", напомиње др Тодоровић.

Каже да су га током пандемије две ствари највише изненадиле.

"У почетку је био тај страх, осећај изолованости на коју нисмо навикли, а други - неопрезност појединих који друге угрожавају својим понашањем", рекао је др Тодоровић.

Поручује да само ако се примењују све мере - хигијена, ношење маски и вакцинација, можемо успети. Ако једну изоставимо, пуца цео ланац, закључио је др Зоран Тодоровић.

понедељак, 25. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње