Читај ми!

Апликација за постковид пацијенте, сазнајте да ли вам је потребно додатно лечење

Од понедељка почиње да ради апликација намењена пацијентима који се жале на последице ковид инфекције. Апликацији се приступа преко портала Е-здравље!

Борили сте се и изборили са короном, али и даље сте месецима уморни, безвољни, лоше спавате, отежано дишете. Списак тегоба је дуг.

Проф. др Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести КЦС каже да се у клиничкој пракси углавном сусрећу са особама које имају неке од тежих последице и то су углавном промене на срчаном мишићу, на плућима или неке тромбоемболијске манифестације.

"Колико има људи које имају промене, односно последице лакшег степена, врло је тешко установити, јер они се или не јављају лекару или се спорадично јевљају или у принципу чак нису ни препознати", навео је Стевановић.

Решење нуди апликација која се налази на порталу Е-здравље, а има четири групе питања.

"Основ да би се у њу ушло је идентификација и зато јесте на официјалном сајту Министартва здравља, преко ЛБО, преко тих здравствених података, да једна особа не би попунила више упитника, него само један. Први део су главни епидемиолошки подаци, постоји велики број питања", навео је Стевановић. 

Према његовим речима, од тога да ли сте се убрзано замарали пре ковида и колико се сада брже замарате након болести, преко питања поремећаја срчаног ритма, отежаног дисања, неких промена на кожи, губитка тежине – обухваћене су све области живота, сви органски системи који могу да буду погођени инфекцијом.

Када одговорите на та питања – добићете савет да ли је потребно да се некоме обратите за помоћ.

"Систем генерише известан ниво скоринга, који каже да постоји известан ризик или не постоји и ако постоји нуди вам опцију да вам аутоматски кроз систем закаже преглед код лекара који ће даље спровести дијагностику и поставити дефинитивно дијагнозу", објаснио је директор Инфективне.

Уколико желите да избегнете корону и последице које она носи – порука стручњака је јасна.

"Једини начин да се то уради јесте или да се у потпуности затворите и у потпуности изолујете од свих контаката и чекате да прође ковид, што смо видели да баш није остварљиво, и друга опција вакцинација. Ми смо једна од ретких земаља која има вакцине на располагњу, нема пробем са вакцинама, треба то искористити", поручио је директор Инфективне клинике.

уторак, 26. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње