Матићева за РТС: Провера свих странаца који улазе у земљу, сезона зависи од епидемије
Делта сој коронавируса би могао да угрози туристичку сезону, а сви који нису вакцинисани излажу се ризику, рекла је за РТС министарка трговине и туризма Татјана Матић. Нагласила је да се сви страни држављани, са чијим земљама не постоје протоколи, подвргавају контроли и тестирању приликом уласка у Србију и током боравка у земљи.
Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић навела је да би делта сој могао да угрози туристичку сезону и да се сви који нису вакцинисани излажу ризику.
"Без обзира на све што се дешава позитивно, на међусобно признавање сертификата о вакцинацији, и даље остаје кључно питање вакцинације, успешне и ефикасне и ево то се и сада потврђује", рекла је Татјана Матић током гостовања у Јутарњем дневнику РТС-а.
Говорећи о туристичким центрима, Матићева је рекла да је забележен знатан пораст у туристичком промету и попуњености капацитета.
"Чак за 20 одсто је пораст само до априла. Још већи ће бити пораст сада када будемо добили податке и за април, мај и јун. Имамо и пораст девизног прилива од туризма за 17,3 одсто у односу на прошлу годину", навела је Матићева.
Додала је да се неће достићи ниво из 2019. године, али да ти подаци показују да ће се опоравак остварити раније него што се предвиђало.
Татјана Матић је истакла да су бањске дестинације најтраженије и да туристи највише бирају Сокобању, Врњачку Бању и Бању Ковиљачу, а да планински центри падају у други план.
Похвалила је организаторе "Егзита", који је синоћ почео, због поштовања епидемијских мера и то што је за присуство фестивалу неопходан сертификат о вакцинацији или негативан тест.
"Грађани Индије подлежу провери, морају да имају пи-си-ар тест приликом уласка у Србију"
Када је реч о странцима који улазе у Србију, као и великом броју Индијаца у нашој земљи, министарка је рекла да постоје процедуре и протоколи који се поштују.
Матићева је истакла да су са одређеним земаљама потписани споразуми о признавању сертификата о вакцинацији, али да Индија није једна од тих земаља.
"Ми немамо са њима међусобно признате сертификате, што значи да они подлежу, као и сви други страни грађани, провери. Они морају имати пи-си-ар тест. Такође се од њих захтева да пи-си-ар тест приликом уласка у земљу ради и четири дана након евидентирања уласка у земљу", казала је Татјана Матић и нагласила да постоји појачана контрола.
Додала је да се ригорозне мере, попут забране уласка у Србију из одређених земаља, не примењују, пошто је епидемијска ситуација у нашој земљи стабилна и да постоји здравствени протокол који се поштује.
"Наравно да је позорност сада још већа. Видимо да се делта сој брзо шири, што је највећа опасност од њега, иако су последица, изгледа, мање погубне, али је позорност на високом нивоу и пратићемо развој те ситуације", навела је Матићева и додала да не сумња да се проверава да ли поштују карантин, иако то није у надлежности министарства на чијем је челу.
"Ова сезона зависи од епидемијске ситуације"
Када је реч о путовању у иностранство, Татјана Матић је рекла да би се она увек определила за одмор у Србији која је, како је навела, тренутно једна од најбезбеднијих земаља у Европи и да је летовање у Србији најсигурније за све.
"Ова сезона је таква да зависи од епидемијске ситуације. Ми смо све урадили као земља, као држава да се што већи број грађана вакцинише ради нашег здравственог и економског просперитета, али сви грађани који нису вакцинисани, излажу се ризику, ако путују ван земље, поготово", истакла је Матићева.
Додала је да је ситуација са Грчком, у којој се бележи пораст нових случајева, не изненађује, пошто то може да се догоди са већим приливом људи, нарочито невакцинисаних.
"Грчка мења, као и све друге земље, како правила уласка, тако и правила боравка зато што све зависи од епидемиолошке ситуације. Ми смо земља која је стабилна, сигурна, зелена и мислим да је ипак најбоље и најсигурније бити овде", навела је Татјана Матић.
"Србија спремна за извоз на евроазијско тржиште"
Говорећи о укидању царина на извоз робе у Русију, Казахстан, Белорусију, Јерменију и Киргизију, Матићева је рекла да мисли да је Србија спремна за извоз на то велико евроазијско тржиште.
Навела је да ће то бити јако значајно за произвођаче воћних ракија и овчјег и козјег сира, али и за оне који производе цигарете и друге врсте алкохола и подсетила на традиционални извоз воћа у Русију.
"Неопходно је да се поред сировине, где смо доминантни, највише извозимо сировину, више иде на производе и то је нешто где нам недостаје мало улагања у технологију. Наравно, поред технологије, ту је неопходно и знање и улагање у производњу", казала је Татјана Матић.
Истакла је да се нада да ће укидање царина мотивисати домаће привреднике да направе искорак од производње сировине ка пласирању готових производа.
Татјана Матић је додала да наши произвођачи добијају приступ великом тржишту без царина, што је велика разлика и то је оно што домаћим привредницима иде у прилог.
Коментари