Умор, отежано дисање, поремећај сна – тегобе које дуго после ковида осећају пацијенти
Они који из неког разлога нису успели да се вакцинишу а заразили су се, сведоче о тежини болести, али и дугорочним тегобама које болест оставља – од умора, безвољности, отежаног дисања, поремећаја сна, јер нема органа који не трпи због ковида.
Од јануара, коронавирус два пута је сместио Весну Стојановић у болницу. Други пут за длаку је избегла респиратор, али последице ковида није. Месец дана касније далеко је од опоравка.
"Имам проблема са дисањем, морам споро да ходам да бих могла да се крећем, јер у противном наступи замор, лупање срца, узнемиреност, јер морам то све да савладам, да се смирим да бих опет могла да се крећем. Коса је почела да ми опада, много више него раније", прича Весна Стојановић.
Далеко од опоравка је и Весна Пупавац, двадесет дана је била на кисеонику.
"Слабост у коленима, баш слабост, тешко стање, после тога је почело да се враћа. Онда су почели други проблеми, осип по целом телу, црвенило коже по лицу, по телу", каже Весна Пуповац.
Снежани је вирус оштетио и слух. Морала је на операцију.
"За време короне изгубила сам слух начисто и морала сам после тога да се јавим на ОРЛ у Нишу. Дала сам анализе, оставили су ме болници. Доктор који је оперисао није давао гаранције, није био сигуран да ће то бити успешно. Али сам, ипак, срећна да је све добро завршено", каже Снежана.
Због ковида трпи и психа. О томе сведочи и наш саговорник чији су проблеми наступили након изласка из ковид болнице.
"Боље да се не сећам тога, то су суицидалне идеје, неки проблеми. То је кошмар 24 сата. То не може нико описати, то се само може доживети. Потражио сам помоћ психијатра, захваљујући својој жени, и сада се много боље осећам", каже саговорник.
Осим последица, оно што је заједничко свим нашим саговорницима – из различитих разлога нису се вакцинисали. Након опоравка, то ће им бити на листи приоритета.
Коментари