Како да узимате суплементе, а да не угрозите здравље
Продаја препарата за јачање имунитета у апотекама знатно је повећана од избијања пандемије коронавируса, наводи за РТС Татјана Шипетић, директор Фармацеутске коморе Србије. Истиче да не треба претеривати са уносом суплемената, да треба водити рачуна када и у којој количини се узимају, јер унос прекомерне дозе може изазвати нежељене реакције.
Татјана Шипетић наводи за РТС да повећање продаје дијететских суплемената прати пикове таласа инфекције ковида 19, а да су најтраженији препарати за јачање имунитета – витамин Ц у различитим јачинама и облицима, као и витамин Д и препарати са комбинацијама антиоксиданата као што су витамин Ц, цинк и селен.
"Уз ону уобичајну терапију коју користе хронични пацијенти, јако пуно се ради на њиховом имунитету и они заиста долазе и узимају велики број производа који је везан за имунитет, а управо ту спадају и производи који имају у себи витамнин Ц, селен и цинк", наводи Шипетићева.
Истиче да не треба узимати производе за имунитет на своју руку већ о томе одлучити после разговора са фармацеутом о томе какав ефекат жели да постигне коришћењем суплемената.
"Да ли је то побољшање имунитета, да ли има неку болест па жели да користи дијететске суплементе који ће да му ублаже тегобе од те болест. Значи та прва комникација омогућује фармацеуту да одабере прави препарат за тог пацијента јер сваки препарат треба да буде прилагођен пацијенту", објашњава гошћа рубрике "Актуелно са Владом Паликућом".
Истиче да не треба претеривати са уносом суплемената, да треба водити рачуна када и у којој количини се узимају, јер унос прекомерне дозе може изазвати нежељене реакције.
"Дуготрајно уношење витамина Ц у количинама које су изнад максималног дневног уноса од два грама може довести до надимања, дијареје, повраћања и других гастроинтестиналних проблема. Исто тако код особа које су склоне прављењу бубрежног каменца може доћи до стварања камена у бубрегу", објашњава Шипетићева.
Говорећи о уносу селена наводи да уколико дуже време уносимо препоручене дозе, може доћи до селенозе (предозирање селеном).
"Уколико дуже време уносите дозе од 400 до 800 микрограма дневно, може доћи до селенозе (предозирање селеном). Први знаци су задах на бели лук, док су најчешћи клинички знаци хронично високог уноса селена кртост ноктију, лезије на кожи, губитак косе", објашњава Шипетићева.
Како каже, дуготрајно узимање веће дозе цинка може изазвати недостатак бакра и гвожђа, а могу смањити ниво ХДЛ у серуму.
"Код цинка је карактеристично да дозе које ми треба да узмемо су око 10 милиграма, уколико се узимају дозе које су веће од 50 милиграма то може да утиче на равнотежу других елемената бакра и гвожђа", објашњава гошћа рубрике "Актуелно са Владом Паликућом".
Говорећи о магнезијуму, наводи да треба да се користи у препорученим дозама.
"Прекомерне дозе могу довести до поремећаја, али то је сада читав низ оних ситних ствари које се постепено померају на нивоу равнотеже у организму – тамо где помажу, тамо ће и да одмажу уколико има превеликих количина у организму", објашњава Шипетићева.
Зато је, упозорава, консултација са фармацеутом при избору дијететског суплемента од великог значаја.
Коментари