Како патронажне сестре помажу породиљама у време коронавируса
Од почетка године до сада у Лесковцу је рођено 917 беба. Породиљама, али и трудницама помоћ патронажних сестара је драгоцена, посебно у време епидемије коронавируса.
У мајчином наручју му је најлепше. Петар је на свет стигао пре три месеца. Иако Милена има и десетогодишњег сина Матеју сигурнија је уз савете и надзор патронажне сестре. Светлана им је, каже, драг и једини гост од када се породила.
"Веома ми значи долазак патронажне сестре што је увек била ту да ми помогне и путем телефона", наводи породиља Милена Маловић.
Под истим кровом у селу Навалину три генерације. Беба им је донела радост и срећу, а корона им је променила навике и начин живота.
"Жељан сам да загрлим унуче али нека мало ће да сачека. Има 5,6 просторија и сваки је посебно распоређен", каже Срђан Тасић, Миленин отац.
Знањем и љубазношћу стичу поверење. Као најближи род и ослонац породицама 24 часа. Са једног на други крај Лесковца под комплетном заштитном опремом дневно обиђу пет домова.
"Много је битно да сав тај контакт се смањи на минимум Ево славе се славе само у кругу породице, а посебно да се код бебе не долази никако", каже Светлана Лончар, патронажна сестра Дома здравља Лесковац.
Телефонско саветовалиште "Деца Србије" постоји шест година. Од почетка епидемије знатно је више позива. Трудницама и породиљама доступне су и викендом и празницима.
"Најчешћа питања која постављају то су у вези дојења јер имају тај проблем највише и највише чега се плаше и страхују то је пупак", наводи Малинка Петковић, патронажна сестра Дома здравља Лесковац.
У лесковачком Дому здравља раде 21 патронажна сестра и три ромска медијатора. Имају 30.000 картона, толико је и посета годишње. Поруке и прегледе преко вајбера и друштвених мрежа не броје. Брину и о старим суграђанима.
"Да се све наше посете тренутно најављу преко телефонског саветовалишта и оно што је врло битно да кажем то је да од почетка епидемије до данас у служби поливалетне патронаже није било Ковид позитивних сестара", рекла је Бојана Младеновић, главна сестра патронажне службе Дома здравља Лесковац.
Епидемија им је ускратила здравствено-васпитни рад у школама и месним заједницама. И многе акције, кажу, сачекаће боље време.
Коментари