Читај ми!

Шта тражи а шта предлаже Удружење барова и ноћних клубова

Миша Релић из Удружења барова и ноћних клубова рекао је за РТС да очекује од града Београда да се смањи рента сходно ситуацији на терену и да од тога неће одустати. Они који од барова живе удружили су се и траже помоћ државе.

Број заражених коронавирусом последњих дана достиже рекордне бројеве, болнице су препуне, а препуни су и ноћни клубови у Београду. Тако је барем из перспективе оних који се питају због чега се клубовима и баровима дозвољава да раде усред епидемије.

С друге стране, они који од барова живе удружили су се, траже помоћ државе и кажу "Пустите нас да дишемо".

Често се клубови означавају као легла заразе. Миша Релић из Удружења барова и ноћних клубова је рекао да је све то чудно.

"Мени је просто невероватно да смо ми легло заразе где тренутно радимо са 25 одсто капацитета - локал који прима 400 људи сада може да прими 85 гостију и 15 запослених", рекао је Релић.

"Ја знам да постоје клубови који су направили неку рачуницу и одлучили да раде ван тих мера, да плаћају казне јер је логично да са 25 одсто капацитета не могу да опстану. Али није ми јасно како смо ми легло заразе, а нису легло заразе аутобуси који имају 31 квадратни метар у којима се вози 60 људи", упитао је Релић.

Такође је упитао како легло заразе нису шопинг центри где буде и 15.000 посетилаца који су једни другима за вратом и то, како каже, држава дозвољава.

У 400 квадрата имате 85 људи 

Говорећи о поређењу аутобуса и клубова, Релић каже да у 400 квадрата имате 85 људи, то је по човеку 4 квадрата.

Каже да он није синоћ радио и да је велики број колега затворио локале. "Имамо две опције, да радимо нормлано и да их држава затвори и да помоћ".

"Први смо затворени 12. марта, ванредно стање је престало 6. маја а ми смо и даље били затворени, почели смо да радимо 4. јуна, а 15. јуна смо проглашени за највеће легло заразе у држави и онда смо 27. опет затворени - радили смо три недеље у јуну", истакао је Релић.

Указао је да су добили неко право на рад крајем августа, радили су септембар и први део октобра док су баште могле да функционишу.

Колики је пазар 

Од почетка октобра, 30 посто колега није отворило зимске просторе, а 70 посто је почело нешто да ради, истакао је он. "Ви имате пазар од 100 посто који остварујете на 400 људи, од тих 100 посто ви зарађујете на 150 или 180 људи - остало су трошкови, набавка, ренте, обезбеђење, каже Релић.

Ако сте са 400 дошли на 100 људи - односно 85 да бисте испоштовали мере у потпуности, ви сте у минусу - не може тако да се ради, објаснио је Релић пресек стања.

Говорећи о предлозима, каже да их је саслушала премијерка у јуну када су успели о неким стварима да се договоре, да се локали не затварају пре 23 часа.

Према његовим речима, клубовима то мало значи, они не могу да раде до 11 сати јер они почињу да раде од 11 сати па до 5 или 6 ујутру, тако је радно време.

"Ресторане ако затворите до 21 сат - ви сте ресторане затворили. Оно што смо се са Аном Брнабић договорили то је да макар ресторани остану да раде до 11 сати", каже Релић.

Траже да се смањи рента 

Имали су састанак са представбницима Града Београда где су тражили да се рента сходно ситуацији на терену прилагоди на рачунима.

"Добили смо попуст од 50 одсто за 45 дана када нам је забрањен рад у поптуности - држава нам је изнајмила објекат, забранила нам да користимо тај објекат који с мо претходно реновирали и послала нам 50 одсто вредности фактуре за период када нам је забрањен рад", каже Релић.

Упитао је зашто је послат рачун. "Ја сам рентирао стан и реновирао га, дошли сте да ми га закључате, ево вам рачун али не можете да га користите", каже Релић.

Наводи да је Нови Сад за време ванредног стања имао 80 одсто попуста на ренте свих угоститељских објеката, а у Београду је то 50 одсто.

Нови Сад од 1. јула до Нове године има попуст од 50 посто на све ренте а Београд је само два месеца својим угоститељима дао 50 попуста на ренте, указује Релић.

Очекују помоћ државе 

Предлаже да држава помогне ноћне барове и клубове. "Прво очекујемо од града да се сходно колико нам је смањен капацитет смањи рента и од тога нећемо одустати, чекамо састанак са градоначелником и са замеником градоначелника, имали см већ једна разговор са господином Весићем - договорили со се да ће бити још један састанак", рекао је он.

Релић каже да имају 17 такси које плаћају граду Београду за период када је забрањен рад, односно смањен за 80 или 90 одсто, а таксе се плаћају "у фулу", па се пита на основу чега.

Предлажу састанак са државним врхом да виде како је држава помогла клубовима. "Помоћ су добили запослени, нама су остали само рачуни за доприносе, за наше запослене који у протеклих осам месеци - шест месеци нису могли да обављају свој посао", истакао је Релић.

"Имам 20 запослених и прихватио сам помоћ, многе моје колеге отпустили су те раднике, дали им помоћ, али ја сам ушао у програм државе, чека ме дуг држави од 6,6 милиона динара на име доприноиса за раднике који нису могли да раде, на име ренте, на име фирмарине", рекао је Релић.

Релић је указао да је од 85 клубова у Удружењу само један добио кредит. 

петак, 29. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње