Читај ми!

Посао у доба коронавируса - како сачувати здравље на радном месту

Велики број људи у затвореном повећава ризик од ширења вируса, упозоравају епидемиолози. Послодавци су сами прописали мере које ће поштовати на радном месту, а Законом о безбедности здравља на раду предвиђене су и новчане казне за непоштовање, рекла је за РТС Марина Фуртула, директорка Управе за безбедност и здравље Министарства за рад и запошљавање.

Иако је у Србији у овом тренутку најбоља епидемијска ситуација у односу на регион, Европу и свет, управо је ово тренутак када треба бити и највише одговоран и поштовати превентивне мере.

Коронавирус је у овом тренутку највише заступљен у популацији од 20 до 40 година, а најчешће се преноси на журкама, слављима и масовним окупљањима.

Према речима епидемиолога, можда највише пажње у овом периоду треба обратити на колективе, предузећа, фабрике, велике радне организације.

Многи и даље раде онлајн, многи су смањили и број људи и скратили радно време.  

Марина Фуртула, в. д. директора Управе за безбедност и здравље Министарства за рад и запошљавање рекла је за РТС да је још у јулу донет Правилник о превентивним мерама за безбедан рад.

Тим Правилником је, наводи, прописано да сви послодавци морају да донесу план примене мера за своје организације и своје фирме и они су то учиниули у 90 одсто случајева.

У преосталих десет одсто, инспекција је указивала на недостатке и обављала контролне прегледе.  

"Ми смо одредили упутства која послодавац мора да изда за запослене, да би знали како да се заштите и која правила да поштују", рекла је Фуртула.

Послодавци су сами прописали мере које ће поштовати на радном месту, а Законом о безбедности здравља на раду предвиђене су и новчане казне за непоштовање, рекла је директорка Управе за безбедност и здравље.  

Према њеним речима, Правилником нису прописане казне, оне се могу прописати законом и уредбом.

Законом о безбедности на раду, за послодавце који не примењују превентивне мере законом је прописана казна од 800.000 до милион динара, за предузетнике од 400.000 до 500.000.

Такође, каже Фуртула, и запослени имају одговорност, уколико не поштују мере и за њих је прописана казна од 20.000 динара.

Указала је да је на почетку ванредног стања било радника који су се жалили на непоштовање мера заштите, а да последњих месеци тога нема.

Истакла је и да запослени, уколико сматра да су му угрожени безбедност и здравље, може да се се обрати Инспекцији за рад.

Навела је да инспектори рада немају могућност затварања фабрика, они могу покретати прекршајне и кривичне пријаве.

петак, 29. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње