Kоронавирус успорио програм вантелесне оплодње
После месец дана паузе клинике за вантелесну оплодњу и Kомисије почеле су са радом. У редовним околностима у државним клиникама и приватним болницама рађено је годишње око 4.600 процедура које је држава финансирала, а за првих осам месеци ове године урађено је око 2.000 вантелесних оплодњи.
У Kлиници за гинекологију и акушерство у Вишеградској кажу да процедуре биомедицински потпомогнуте оплодње скоро да нису престајали да раде и да су имали паузу само седам до десет дана.
"Kада је дошло упутство Министарства здравља да треба обуставити програм, због епидемиолошке ситуације, морали смо да завршимо одређен број парова и одређене процедура које су започете да не би биле узалудне стимулације јајника", објашњава за Танјуг директор Kлинике за гинекологију и акушерство у Вишеградској проф. Александар Стефановић.
Појашњава да су код парова који су били у поступку ембриони замрзнути и остављени да чекају да се поново почне са радом.
Kлиника је од понедељка кренула са програмом, а прво ће бити настављене започете процедуре.
"Што се тиче Kомисија које одобравају ове процедуре то нисмо ни престајали да радимо, само су радиле мањим темпом. Сада је интересовање парова повећано тако да имамо два до три пута комисије које смо раније одржавали само једном", рекао је Стефановић.
Стефановић је нагласио да се у редовним околностима у Вишеградској годишње уради 700 до 800 ВТО, да ће их ове године бити сигурно мање, али да ће се потрудити да ураде што више.
Држава је од 15. јуна ове године повећала старосну границу жена са 42 на 43 године за ВТО, за прво дете је омогућен неограничен број стимулисаних вантелесних оплодњи, максимално је поједностављен рад комиија, тако да сада парови одлазе само на једну комисију.
Никоме неће бити ускраћено право на ВТО због коронавируса
Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић каже да осигуранице које су напуниле 43 године, током месец дана прекида процедура, нису ништа изгубиле.
"Све прегледе и анализе ће моћи да ураде у наредних месец дана, а уколико се деси да имају неки проблем толерисаће им се и преко тога. Такође, анализама којима је истекао рок у тој паузи, продужава се рок важења", навела је Шкодрић.
Наглашава да никоме неће бити ускраћено право на ВТО због епидемије коронавируса и да ће се свима изаћи у сусрет.
При кабинету директора РФЗО отворена је телефонски број 064 8522 537 на који парови могу пријавити уколико имају потешкоће да остваре своја права што се тиче биомедицински потпомогнуте оплодње или уколико дође до неразумевања због нових права која су проширена.
Шкодрић каже да у редовним околностима РФЗО покривао око 4.600 ВТО у државним и у приватним здравственим установама, док је у овој години до сада обављено око 2.000 процедура.
"Радимо на томе да се максимално планиран број поступака испуни. Уколико буде другог таласа вируса планирамо да се на неки начин организује рад струке и да се не прекида поступак вантелесне оплодње. Наравно сви парови, све будуће мајке су свесне ризика у том случају", навела је Шкодрић.
Неограничен број поступака вантелесне оплодње за прво дете
Председница Удружења "Шанса за родитељство" Сандра Јовановић каже да је похвално што парови сада имају неограничен број поступака вантелесне оплодње за прво дете и што је старосна граница за жене померена са 42 на 43 године.
"Такође, финанисирани су и криоембриотрансфери (за прво дете три криоембриотрансфера а за друго један криоембриотрансфер). Ипак парови са дијагнозом азооспермије и даље су искључени из финансирања чак иако имају замрзнут материјал (сперматозоиде) који се могу користити за оплодњу у клиникама", рекла је Јовановић.
Наводи да је проблем и то што не постоји државни регистар који би показао колико парова у Србији се суочава са проблемом неплодности, колико њих мора на вантелесну оплодњу и колико се беба годишње роди захваљујући тој процедури.
Сваки шести пар има проблем неплодности
У Европи се сваки шести пар суочава са проблемом неплодности, а процењује се да је и у Србији слична ситуација.
Јовановић каже да Центар за вантелесну оплодњу који је оформљен од стране Министарства здравља и Фондације "Није свеједно" компаније Нецтар у сарадњи са Удружењем Шанса за родитељство дневно позове више од 50 парова или појединаца из целе Србије.
"Свима помажемо да пронађу што лакши пут до родитељства, што законодавно, административно, психолошки и информативно.
Позивамо све који имају неку недоумицу да нам се јаве на бесплатан национални број 0800 333 030 уколико имају било које питање у вези са лечењем неплодности", закључила је она.
Коментари