Зашто је сваки додатни дан у школи једна мала победа за све нас
Удружење педијатара Србије оценило је да је одлука о поласку ђака у школу исправна и да корист похађања наставе вишеструко превазилази ризике епидемије. Ирена Корићанац, психолог Универзитетске дечје клинике у Тиршовој, истакла је за РТС да је сваки додатни дан у школи проведен заправо једна мала победа за нас, као и да је важно да не дођемо поново у ситуацију да се деца врате кући.
Одлуку Удружења педијатара о поласку ђака у школу подржава и Ирена Корићанац оценивши за Јутарњи програм да се у овом тренутку епидемиолошка ситуација смирила и да је сваки додатни дан у школи проведен заправо једна мала победа за нас.
"Деца су иначе резилијентни, они се добро прилагођавају на различите ситуације. Било им је изузетно досадно, говорили су да немају шта да раде, а досада је, ми то знамо, непријатељ душе", наводи психолог.
И у том смислу недостајали су им и наставници и другари и рутина обавезе. Многи ђаци су јој говорили да не могу да верују да им стварно недостају и домаћи и да уче.
Истакла је да зато што је све то дуго трајало и важно да су се вратили у школу и да то буде што дуже да не дођемо у ситуацију да се поново врате кући.
Ко се теже прилагођава – родитељи или деца?
Корићанац наводи да се родитељи теже прилагођавају што је, како каже, и нормално јер је њихова одговорност да донесу једну такву одлуку и већа, деца не схватају ризик и не треба ни да схвате до краја да их превише не уплашимо.
"Док родитељи знају шта се дешава и у том смислу поред свих тежина изазова које родитељство има, они су сад у ситуацији да доносе одлуку о томе да ли дете крене у школу и да брину о томе да ли су их научили да ставе маскице, да држе дистанце и како обезбедити да мала деца не загрле једни друге кад се виде после тако дугог времена", објашњава психолог.
Говорећи о важности образовања и значају да се систематски усвајају одређене вештине у одређеним узрастима кроз програме који су тако прописани, истакла је да се те вештине и знања надограђују једни на друге. Тако да се деца у школи интелектуално развијају, развијају се њихови капацитети и потенцијали.
Али не само то школа је важна зато што се тамо они и социјализују, усвајају социјалне емотивне психолошке различите вештине неопходне за живот. Међуљудске односе, социјализацију, боравак с вршњацима, јер то вуче развој на један други начин него када одраста са баком и деком и родитељима и оно се суочава у школи да у неким другим породицама постоје нека друга правила", нагласила је Корићанац.
Истакла је и да је бенефит одласка у школу вишеструк како за појединца и породицу и развој потенцијала детета тако и за развој друштва.
Додаје и да је трећа ствар, веома важна коју УН издвајају, да се разлике између деце се поништавају у школи, јер немају сва деца код куће исте капацитете и родитеље и баке, деке и друге који могу да их уче и да их гурају напред кроз живот.
"У школи су сва деца на истом добијају добијају шансу и тако се равноправност у друштву побољшава", прецизирала је она.
Средњошколци су највише изгубили
Упозорила је да би требало да нас брину средњошколци, јер су, како је нагласила, ипак они генерација која је највише изгубила ових шест месеци, на неки начин им је украдена младост, корона им краде један део када треба да буду активни да буду напољу.
"Са друге стране, 90 посто и више средњошколаца поштује те мере и само имају потребу и то треба разумети да се друже да се повезују. За њих је екстремно важно да буду у контакту са својим вршњацима, јер у дружењу с њима уче да се одвоје од породице, да стварају сопствену личност, да се развијају и за њих је то суштински важно", сматра Корићанац.
Саветује и да им с пуно разумевања стрпељења и љубави им скренути пажњу, само не сталним критика.
Коментари