среда, 22.07.2020, 17:50 -> 19:05
Извор: РТС
Шест најчешћих заблуда о коронавирусу
Да ли се коронавирус може унети у кућу на ципелама? Да ли су бели лук и љута паприка главни борци провид ковид-19? Стручњаци из Светске здраствене организације кажу да нема доказа а ни основа да се верује у то.
На сајту Светске здраствене организације поред мноштва корисних савета о томе како заштити себе и друге од преношења коронавируса стоје и одговори на најчешће недоумице које подједнако муче људе широм света.
Реч је најчешће о непровереним информацијама које се шире путем интернета и друштвених мрежа, а које могу да унесу конфузију па чак и угрозе нечије здравље.
Гостујући у Јутарњем програму РТС-а директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша демантовао је неке од најчешћих заблуда.
Једна од недоумица је да ли да се маске носе током вежбања. Ивануша каже да ако се вежба на отвореном и ако нема блиског контакта са осталим вежбачима маска нема потребе да се носи. У затвореном вежбање треба избегавати ако нема дистанце између вежбача веће од метар и по а и само вежбање са маском није пријатно.
На ципелама теоретски се вирус може унети у кућу али не и у организам. Не постоји доказ да се неко заразио тако што је вирус унео на обући, тврди Ивануша.
Када је реч о задржавању на површинама, вирус на појединим материјалима може да остане и неколико дана али то не значи да само додиривањем површина можемо да се заразимо.
Конзумирање алкохола да би се неутралисао вирус из организма је више изговор а познато је да већа конзумација алкохола води у алкохолизам и дугорочно оштећује виталне органе као што су срце и јетра а поспешује и развој болести као што су неке врсте канцера.
Исто тако нема доказа ни да конзумирање одређене врсте намирница као што су бели лук и љута парика спречава развој вирусне инфекције. Разноврсна и балансирана исхрана богата протеинима, витаминима и минералима је најбоља основа за добар имунитет.
Такође је, према речима стручњака СЗО, заблуда да муве и комарци преносе коронавирус. Вирус се најлакше преноси у дирeктном контакту са зараженом особом а када је реч о комарцима у летњим месецима треба се више пазити од преношења грознице Западног Нила.
Коментари