СЗО: Не можемо рећи да је омикрон благ, он убија људе
Званичници Светске здравствене организације поручују да засад делује да омикрон доводи до лакше клиничке слике, али да се не може категорисати као благо обољење.
Џанет Дијаз из Светске здравствене организације рекла је да су почетне студије показале да постоји мањи ризик од хоспитализације код оних који су се заразили варијантом вируса која је први пут идентификована на југу Африке и у Хонгконгу, у поређењу са делта сојем.
Медијима је на брифингу у Женеви рекла да се чини да доводи до нешто лакшег оболевања, како код младих, тако и код старијих.
Упозорење ипак стиже од шефа СЗО. "Иако се чини да је омикрон мање опасан у поређењу са делта сојем, посебно код вакцинисаних, то не значи да може да се категорише као благ. Као и претходне варијанте, и омикрон шаље људе у болнице. Он убија људе", рекао је Тедрос Аданом Гебрејесус.
Подсећа на цунами случајева широм света због чега су болнице на ивицама снага, а владе се боре да га обуздају. Више од 5,8 милиона људи је досад умрло од ковида 19.
Опет је поновио апел да се дистрибуирају вакцине, истичући да 109 земаља неће успети да испуни зацртани циљ и вакцинише 70 одсто становништва до јула.
С друге стране, наводи и да увођење нове бустер дозе у појединим земљама неће решити питање пандемије док су милијарде људи незаштићене.
У чак 36 земаља није достигнуто ни 10 одсто вакцинисаних, а од тешко оболелих пацијената широм света, 80 одсто није имунизовано.
У свом недељном извештају у четвртак, СЗО је саопштила да је у односи на претходну недељу број новозаражених скочио за 71 одсто, док је број преминулих опао за 10 одсто.
Коментари