Читај ми!

Нови сој коронавируса са 46 мутација регистрован у Француској

Виролози су од почетка упозоравали како ће вирус короне стално мутирати, а сад је и у Француској доказан случај новог соја. Мутирању вируса погодује када је у некој популацији мали број процепљених.

Нови сој короне Б.1.640.2 доказан почетком децембра код једне особе која је дошла из Камеруна и како је јављено из болнице у Марсељу тим сојем на подручју југа Француске заражено дванаест особа.

О овом соју се готово ништа не зна, осим да има 46 мутација - то је више од омикрона код кога постоје 37 промена генетског материјала изворног вируса.

Такође се може утврдити да је то "круна" већ познатих мутација Н501Y каква је утврђена у соју Алфа и мутације Е484К. За те промене је познато да се тако вирус снажније повезује с људским ћелијама, што значи и да се лакше и брже шири.

Али због малог броја случајева, не зна се баш ништа о најважнијем: колико је тај нови сој заразан и колико је опасан. Не зна се ни да ли је настао у Камеруну, али стручњаци сматрају како је то лако могуће већ и због чињенице да је тамо процепљено само негде око 2,4 одсто популације. То једноставно значи да вирус има "широко поље" где се може ширити, а тако и мутирати.

Омикрон се теже "пробија" до плућа

Нова сазнања су се стекла и анализом соја омикрона: да, већ постоје и смртни случајеви од овог соја, али стручњаци широм света су утврдили како тај сој вируса пре свега остане у горњим деловима дисајних путева: носу, грлу и душнику.

На универзитету Хонг Конга су утврдили како се омикрон додуше шири до 70 пута брже од Делте кад је реч о бронхијама, али и до десет пута слабије у самим плућима. То значи и да је ређе потребна интензивна болничка нега, али с обзиром на велики број новозаражених, то је ипак оптерећење за здравствени систем.

Виролози су још од почетка ове пандемије упозоравали како је могуће да буде на хиљаде сојева вируса и иако је уобичајено да су нови сојеви мање опасни од изворног, нигде не пише да то баш мора бити тако.

А онда је ту и могућност "укрштавања" с другим вирусима: у Израелу се једна 31-годишња трудница која није била цепљена заразила и вирусом короне и вирусом "обичног" грипа, јавља Тајмс оф Израел. Заражена трудница на срећу није теже оболела, али лекари су веома опрезни с прогнозама, шта би тај мешанац могао да значи за наше здравље.

Но барем кад је реч о сојевима короне, стручњаци тврде како су цепљени и оздрављени спремнији и за нове мутације: учинак цепива је нешто нижи, али створени заштитни механизми у нашем телу делују у 70 до 80 одсто случајева.

Нарочито кад је реч о такозваним Т-ћелијама - научна заједница тврди да оне "препознају" и омикрон готово подједнако добро као и изворни сој из Вухана .

понедељак, 25. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње