Читај ми!

Ламбда сој се шири Латинском Америком

Док научници у Немачкој упозоравају на опасност од соја делта, већ се шири следећа варијанта вируса. Kолико је опасан сој ламбда који се убрзано шири пре свега по Лантинској Америци?

Сој Ц37. варијанта са Анда или једноставно ламбда. Могуће је да ће ускоро име овог соја доспети на насловне странице широм света. Пре недељу дана Светска здравствена организација сврстала је тај сој у категорију "под посматрањем".(VOI, Variants of Interest), јер доводи до учесталог заражавања и појављује се истовремено у више земаља. Тачније у 29, а седам од њих су латиноамеричке земље: Бразил, Kолумбија, Еквадор, Мексико, Аргентина, Перу и Чиле.

Варијанта ламбда први пут се појавила августа 2020. у Перуу. Скоро годину дана касније, тај сој тамо доминира са 82 одсто. У Чилеу тај сој проузрокује већ сваку трећу инфекцију.

Хаиро Мендез-Рико, стручњак за вирусне болести при Светској здравственој организацији за Дојче веле каже: "До сада нема индиција за агресивно понашање ламбд варијанте. Иако постоји могућност веће стопе заражавања, још увек немамо утемељена истраживања да бисмо тај сој упоредили с варијантама гама и делта".

Вакцина - најбоље средство против разних сојева

Гама и делта варијанта припадају, као и претходне варијанте алфа и бета, у "забрињавајуће сојеве" (VOC, Variants of Concern). Доказано је да су заразније, теже се сузбијају и доводе до тешких обољења.

Хаиро Мендез-Рико каже да је вакцина делотворно средство против мутираних сојева: "Све одобрене вакцине генерално су ефикасне против свих варијанти короне који су у оптицају широм света. Нема разлога да претпоставимо да то није тако код соја ламбда".

Да ли је ламбда сој тек почетак? Многи научници тврде да ће пандемија бити окончана тек када 80 одсто светског становништва буде вакцинисано. До тада могу да се појављују стално нове варијанте вируса. Хаиро Мендез-Рико ипак умирује: „Мада постоји та могућност, тренутно ништа не указује на то да су варијанте опасније или да доводе до повећане смртности. Вероватно ће коронавирус у свом еволуционом процесу додуше постати заразнији, али не и штетнији за домаћина".

Ламбда има одличне почетне услове у Перуу

Пабло Цукајама је тражен саговорник када је реч о ламбда соју вируса. Тај перуански микробиолог је са својим тимом са Универзитета Kајетано Хередија у Лими открио ту варијанту у својој домовини. Он каже: "У децембру смо имали свега 200 инфекција ламбда сојем. Kрајем марта је то била половина свих нових инфекција у Лими, а сада, три месеца касније, у целој земљи га је 80 одсто. Ламбда је у веома кратком времену постао доминантан сој у Перуу".

Та варијанта је, дакле, потиснула све остале које важе као опасне. Па чак и гама варијанту из Бразила. Осим тога, Цукајама подсећа да је нова варијанта затекла идеалне стартне услове у његовој земљи: "Ми смо земља која је најгоре прошла у пандемији, имамо 187.000 мртвих и највећу стопу смртности на свету. Зато није чудо што се баш овде појавила нова варијанта".

У Јужној Америци прети трећи талас

Вероватно ћемо морати да се навикнемо на чињеницу да у Латинској Америци, где је забележено више од милион умрлих, настају нови сојеви коронавируса. У Kолумбији се појавила изузетно заразна варијанта Б.1.621. Преоптерећени здравствени системи, велики део становништва који раде као прекарни радници који се не могу придржавати мера ако желе економски да преживе, недостатак вакцина - све то је идеална мешавина за варијанте као што је ламбда.

"Чиле је вакцинисао преко 60 одсто становништва, али та земља је изузетак на континенту", каже перуански научник и додаје: "Врло вероватно ће се у јужноамеричкој зими, између јула и септембра, са трећим таласом појавити нове варијанте вируса, можда не опасније, али свакако заразније".

Пандемија се може сузбити само глобално

После донаторске конференције програма за помоћ Kовакс, почетком јуна је скупљено 9,6 милијарди долара за вакцинацију у сиромашнијим земљама – 1,8 милијарди доза вакцине ће бити подељено у 90 држава. То је почетак. Изгледа да сви полако схватају да се пандемија може окончати само глобалним напорима.

"Стратегија богатих земаља може сада само да буде што брже снабдевање сиромашнијих земаља вакцином, јер ће иначе увек искрсавати нове варијанте вируса", каже Пабло Цукајама, подсећајући да за корону и даље важи да нико није безбедан док сви нису безбедни.

среда, 27. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње