Од почетка пандемије у тој земљи од ковида 19 умрло је 452.031 особа, а заражено је више од 16 милиона људи, показују званични подаци.
(Ројтерс)
Према подацима портала worldometers.org, укупно је у свету до сада заражено 167,98 милиона људи, а преминуо је око 3,48 милиона.
Од почетка пандемије у тој земљи од ковида 19 умрло је 452.031 особа, а заражено је више од 16 милиона људи, показују званични подаци.
(Ројтерс)
Према подацима СЗО, досад је у свету од ковида-19 оболело виссе од 167 милиона људи, а преминуло је 3.472.068 пацијената.
Југоисточна Азија има највећи број оболелих у претходна 24 сата - 219.031, следе Северна и Јужна Америка са 122.363 слуццаја и Европа са 44.281.
Од почетка пандемије највише људи се разболело у САД (32.797.873), Индији (26.948.874) и Бразилу (16.083.258).
Први мушкарац на свету који је добио вакцину компаније ФајзерБионтех Британац Вилијам Шекспир преминуо је у 81. години од болести која нема везе са ковидом-19, пренео је Би-Би-Си.
Шекспир је примио прву дозу Фајзера у децембру у болници у граду Kовентри и тако је постао први мушкарац, а друга особа на свету која је добила вакцину америчко-немачке производње.
Пре њега, прва која је примила Фајзерову вакцину била је Маргарет Kинан (91).
Једна од чланова градског већа Kовентрија Шекспирова пријатељица Џејн Инес открила је да је Вилијам умро у четвртак и додала да је најбоља пошта која се може одати преминулом Британцу да се прими вакцина.
Министарка здравља Црне Горе Јелена Боровинић Бојовић, која борави у званичној посети Загребу, потписала је са хрватским колегом Вилијем Берошем Уговор о донацији 10.000 вакцина које Хрватска поклања Црној Гори.
"У име Црне Горе захваљујем на гесту солидарности и пријатељства између Црне Горе и Хрватске. Kао Влада ћемо учинити све да се односи две државе уздигну на што виши ниво", поручила је Боровинић Бојовић.
Берош је нагласио да је солидарност основа опште борбе против коронавируса.
Италија је пријавила 166 смртних случајева повезаних са коронавирусом, саопштило је министарство здравља, док је дневни збир нових заразе порасао на 3.224 са јучерашњих 2.490.
Земља је до данас пријавила 4,2 милиона случајева коронавируса и 125.501 смртних случајева повезаних са ковидом-19.
У болницама се налази 8.557 пацијената који се лече од коронавируса.
Лидери ЕУ 27 изразли су оптимизам поводом побољшања епидемиолошке ситуације у Европи.
До краја маја очекује се расподела преко 300 милиона доза вакцина против ковид-19 земљма чланицама, а у јуну још додатних 400 милона доза, највљено је са самита у Бриселу.
Убрзана вакцинација, заједно са почетком примене дигиталних ковид сертификта већ у јуну би требало да враћа нормалност у погледу слободе кретања унутра ЕУ, додају у Европском савету.
"Имаћемо довољно вакцина да до крај јула вакцинишемо 70 процената одрасле поулације. Ако овако наставимо моћи ћемо безбедно да поново отворимо наша друштва", поручила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Kада је реч о дигиталним сертификатима они би, према речима, фон дер Лајен, од средне јуна требало да постепено врате слободу кретања унутар ЕУ.
"Механизам препознавања сертификата ће бити спреман на ЕУ нивоу од 1. јуна, а од средине јуна земље чланице ће бити у прилици да се укључе у систем. На земљма чланицам је задатак да припреме своје националне системе за издавање сертификата", каже фон дер Лајен.
Више од половине свих одраслих Американаца имунизовано је против ковид-19, потврдила је Бела кућа.
Овај резултат је постигнут отприлике шест недеља пре рока који је председника САД Џо Бајден поставио за имунизацију 70 одсто одраслог становништва.
"Недељу дана пре завршетка маја имамо половину свих одраслих људи у САД потпуно имунизовано", објавио је на Твитеру виши саветник Беле куће за Kовид 19 Енди Слевит.
Нове инфекције коронавирусом широм САД наставиле су да опадају како се све више људи вакцинише, а у недељу седмодневни просек износио је 22.877, што је најниже од јуна и мање од једне десетине врхунца који је износио више од 250.000 случајева, показују подаци Центара за контролу и превенцију болести.
У протекла 24 сата од последица коронавируса у Црној Гори су умрле три особе, док је потврђено још 67 случајева инфекције од 1.330 тестираних особа, саопштио је Институт за јавно здравље у Подгорици.
У протеклом дану пријављен је опоравак 84 пацијента, а тренутно је активан 1.031 случај.
Шведска ће донирати три милиона доза вакцина механизму Kовакс у 2021. години, што је више у односу на претходно обећаних милион доза, саопсстила је шведска влада.
"На овај начин, Шведска даје већи допринос у односу на наш удео договорен у оквиру циља ЕУ о донацији најмање 100 милиона доза за земље са ниским и средњим дохотком у 2021. години", наводи се у саопшењу.
Шведске власти су почетком маја саопштиле да ће донирати Kоваксу милион доза вакцине Астра Зенека.
Механизам Kовакс, који је основан уз подршку Светске здравствене организације и Глобалне алијансе за вакцинацију, има за циљ да обезбеди две милијарде доза вакцина за земље са ниским дохотком до краја 2021. године.
Лидери земаља Европске уније обавезали су се на донацију још најмање 100 милиона доза вакицна против ковида19 до краја године, како би помогли земљма којима су вакцине и даље недоступне.
Они су констатовали и побољшање укупне епидемиолошке ситуације у Европи и изнели очкеивања о постепеном остварању друштава.
У нацрту закључака другог дана самита у Бриселу, у које је Танјуг имао увид, лидери ЕУ позвали су на брзо стављање у функцију договорених дигиталних ковид сертификата који би од 1. јула трабало да постану норма за слободно путовање унутар ЕУ.
Лидери су позвали на нову ревизију правила за слободно кретање унутар ЕУ до средине јуна, како би се даље олашкала путовања, али и поздравили препоруке за попуштање рестриктивних мера за улазак грађана трећих земља у ЕУ.
Аустрија је донела одлуку о забрани слетања авиона из Велике Британије. Забрана ће ступити на снагу 1. јуна, а уведена је због ширења индијског соја коронавируса у Великој Британији.
Поред тога, уредбом Министарства здравља, која је објављена данас, Велика Британија је стављена на листу територија ширења нових сојева, на којој су још Индија, Бразил и Јужна Африка, из којих постоји само ограничена могућност уласка у Аустрију, то јест могу ући само аустријски држављани или особе са боравком.
Забрана слетања на авионе из Велике Британије била је на снази већ једном од децембра до марта због британског соја.
Авиосаобраћај између Аустрије и Велике Британије успостављен је 21. марта, и сада се поново обуставља.
Румунска влада ће на заседању у четвртак или петак расправљати о томе које мере за сузбијање ковидa 19 треба укинути од 1. јуна, изјавио је румунски премијер Флорин Кицу, напомињући да нема разлога за одустајање од установљеног временског оквира за укидање мера.
"Представили смо распоред - 1. јун, 1. јул и 1. август. Држимо се тог распореда. На следећем састанку владе - мислим да ће састанак бити у четвртак или петак - имаћемо мере за 1. јун", изјавио је Кицу, а преноси румунска агенција Ађерпрес.
Циљ кампање вакцинације је, према његовим речима, да се сузбије пандемија ковидa 19.
"Уочавамо врло добре цифре у погледу смањења стопе позитивних случајева", рекао је румунски премијер, напомињући да је кампања вакцинације дала резултате.
Додао је да је трећи талас пандемије практично нестао и да број људи оболелих од ковида на интензивној нези сада износи 600, у односу на ранијих 1.600, као и да опада број људи који су позитивни на тестовима на ковид.
Грчки премијер Киријакос Мицотакис поздравио је напредак остварен у оквиру домаћег програма вакцинације под називом "Слобода", наводећи да је дато више од пет милиона вакцинација.
"Грчка је јуче пробила границу од 5.000.000 вакцинација. Укупно 3.280.000 грађана добило је најмање једну дозу вачине, а од њих је 1.810.000 комплетно вакцинисано", написао је Мицотакис на свом налогу на Твитеру.
"Настављамо брзим темпом ка нашем циљу, а то је Слобода!", додао је грчки премијер, а преноси грчка агенција АНА.
У Индији је у протекла 24 сата потврђено 196.427 нових случајева коронавируса, што је најмањи број новозаражених од 14. априла.
Од последица коронавируса умрло је још 3.511 људи, преноси Ројтерс податке Министарства здравља те земље.
У Индији је од почетка пандемије регистровано 26,95 милиона случајева коронавируса.
По броју потврђених случајева инфекције, Индија је на другом месту у свету, после САД, а по броју умрлих је трећа, после САД и Бразила.
Највише заражених коронавирусом регистровано је у Сједињенима Државама - 33.922.937. Та земља има и највише преминулих од последица ковида - 604.416.
На другом месту је Индија, где су инфициране 26.948.874 особе, а преминуло је 307.249 оболелих.
Следе Бразил са 16.121.136 заражених (други по броју умрлих - 450,026), Француска (више од 5,6 милиона), Турска (5,19 милиона) и Русија (5,009,911), која је седма у свету по броју смртних случајева - 118.801.
Коментари