среда, 19.05.2021, 20:00 -> 20:07
Извор: РТС, worldometer.info, La Jornada
Аутор: Тина Биланков
štampajКубански рецепт – "сувереном" и револуционарном песмом против короне
Како до имунизације под санкцијама? Куба је, у настојању да заштити својих једанаест милиона становника и спречи ширење вируса, почела са масовном вакцинацијом против ковида двема домаћим вакцинама које су још у завршној фази испитивања.
Због вишедеценијског америчког ембарга, кубански здравствени систем је, ослањајући се на сопствене снаге, успевао да одоли многим изазовима, обезбеђујући квалитетну здравствену заштиту грађанима и постављајући стандарде у многим областима медицине.
Кубански резултати у здравству сврставају је раме уз раме са развијеним земљама Запада, што је феномен који многи истраживачи називају "кубанским здравственим парадоксом".
Очекивани животни век од 79,2 године ставља ову карипску земљу на пето место међу државама Северне и Латинске Америке. Испред су само Канада, Чиле, Костарика и Сједињене Државе.
Према броју запослених лекара на хиљаду становника, Куба је светски лидер. Уједно је и прва земља која је успела да искорени преношење сиде и сифилиса с мајки на децу, пре шест година.
Са развојем сопствених вакцина Кубанци су почели осамдесетих година прошлог века и то веома успешно. У условима ембарга и недостатка средстава и опреме, морали су да се ослањају на сопствену иновативност. Скоро 80 одсто вакцина које су у употреби домаће је производње.
Стопа смртности од инфективних болести, чак и у време ковида, нижа је од једног процента. Кубанци вакцинама лече 13 болести, а захваљујући њима шест обољења у потпуности је искорењено. Оно по чему су можда најпознатији јесте вакцина против рака плућа Cinovax, која је Кубанцима доступна већ десет година.
Ширење епидемије коронавируса није поштедело ни ово карипско острво, па су се епидемиолози и истраживачи усредсредили на сопствене капацитете и када је реч о имунизацији против ковида.
Моћни биотехнолошки сектор одмах се дао на посао. Захваљујући мобилизацији ефикасног здравственог система, Куба је имала једну од најнижих стопа смртности и заражених у свету. Током целе 2020. године, од 11.200.000 становника, забележено је нешто више од 12.000 случајева заразе, а преминуло је 146 пацијената.
Ипак, попуштање мера и поновно отварање аеродрома у новембру довело је до погоршања ситуације, па је у јануару ове године регистровано више инфицираних него целе прошле године. Када се упореди са подацима у свету, број случајева је ипак далеко од драматичног. Стопа смртности од ковида на милион становника је 73. Примера ради, у Бразилу, али и великом броју европских земаља је више од 2.000, у Мађарској је чак 3.000. Стопа смртности међу зараженима на Куби је 0,59 одсто, док је светски просек 2,2 процента.
Ипак, имунизација становништва против ковида приоритет је власти. Куба самостално развија чак 5 вакцина и једина је латиноамеричка држава која то чини. То су Соберана 1, Соберана 2, Соберана плус, Абдала и Мамбиса, која се аплицира назално, без шприца.
Национални понос није изостао ни кад су се бирала имена. Соберана значи суверена. Абдала је назив песме кубанског револуционара и хероја Хосеа Мартија. Мамбиса је добила име по војницима који су се у другој половини 19. века борили против шпанских власти.
Свих пет вакцина припада протеинском типу – оне у себи носе део протеина вируса које он користи да би се везивао за људске ћелије што, заузврат, генерише неутрализујућа антитела која блокирају тај процес везивања.
Др Марлене Рамирес Гонсалес објашњава за British Medical Journal да је реч о једном од најекономичнијих приступа у изради вакцина, за које управо Куба, с обзиром на околности, има највеће искуство и инфраструктуру. Оне су засноване само на делу ковид антигена који је укључен у контакт са ћелијским рецепторима и који уједно индукује највећу количину неутралишућих антитела.
Др Гонсалес додаје да, иако кубанске вакцине нису једине које користе овај принцип, вакцина Соберана 2 је јединствена из једног другог разлога. Она комбинује домен везивања рецептора антигена са деактивираним обликом тетануса, како би појачала имуни одговор. То је чини једином постојећом конјугованом вакцином против ковида-19, закључује научница.
Од поменутих пет цепива, два су у трећој, завршној фази испитивања – Соберана 2 и Абдала. Иако је било планирано да се са масовном имунизацијом крене у јуну, она је почела већ 12. маја, пре окончања завршне фазе испитивања. Слично су учиниле и Кина и Русија када су правиле своје вакцине, а и САД, Канада и Европа су одобриле хитну употребу неких вакцина иако је завршно испитивање урађено на недовољно великом узорку.
Кубански здравствени званичници напомињу да су се већ у другој фази испитивања вакцине показале добрим, са врло малим нуспојавама. Трећа фаза завршава се на 48.000 добровољаца за вакцину Абдала, али резултати још нису објављени. Соберана 2 се испитује на узорку од 43.000 људи.
На листи приоритета за имунизацију су здравствени радници, грађани старији од 60 година, те запослени у туризму, нарочито у најфреквентнијој и најпопуларнијој области Варадеро.
Министар здравља Хосе Портал очекује да ће до августа бити вакцинисано 70 одсто популације. До тада ће домаћа фармацеутска индустрија произвести довољне количине цепива за све.
Кубанска вакцина Абдала тренутно је на клиничком тестирању и у Ирану и Венецуели, а интересовање за куповину или производњу исказале су и многе друге земље, попут Аргентине, Боливије и Мексика.
Коментари