Предлог немачке владе: Олакшице за вакцинисане и оне који су преболели ковид
Немачка Влада предлаже закон који би вакцинисанима, само вакцинама одобреним у Европској унији, и онима који су преболели ковид 19, омогућио неке повластице. Они би имали иста или већа права од оних са негативним пи-си-ар тестом.
У документу који је доступан искључиво јавном сервису АРД, предвиђено је да вакцинисани и они који су преболели ковид 19, буду изузети од ограничења према Закону о заштити од инфекција, те да им се олакша свакодневни живот.
Савезна Влада се око тога већ усагласила, а у понедељак ће се о томе расправљати на састанаку савезне и покрајинских влада.
У документу се цитира закључак државног епидемиолошког Института "Роберт Кох" у којем се каже да вакцинисани против коронавируса и они који су преболели ковид 19 поседују мањи потенцијал да заразе друге од оних који имају негативни антигенски тест.
Због тога би, како се наводи, требало увести ублажавање или изузетак од неких мера за оне који су вакцинисани и за оне који су преболели ковид 19.
Изузеци су планирани када се ради о ограничењима контакта. То би посебно требало да се односи на установе као што су старачки домови. Одговарајући изузеци би такође требало да постоје када се ради о ограничењу изласка (полицисјки час), као и за путовања.
Мере које не задиру толико у темљена права грађана, као што су држање размака и ношење маске, остају важеће за све људе.
Институт "Роберт Кох" је свој закључак о томе да вакцинисани не могу пренети вирус донео на основу испитивања особа које су у потпуности вакцинисане и то две недеље после примања друге дозе.
Дефиниција: вакцинисан и преболео ковид
У групу оних који су преболели ковид 19 треба сматрати људе који имају доказ - позитиван резултат пи-си-ар теста стар најмање 28 дана. Доказ о антителима није довољан.
У групу вакцинисаних спадају особе "које према препорукама Сталне комисије за вакцинацију (СТИКО) имају потпуну заштиту - вакцинама које је одобрила Европска унија. То значи у зависности од вакцине једну или две вакцинације".
Онима који су преболели вирус, после шест месеци, током којих могу да се понашају као да су вакцинисани, довољна је једна вакцина.
Ове податке је објавио лист Билд, пре него што су били усаглашени између Министарстава.
Које вакцине су одобрене у ЕУ односно у Немачкој?
У ЕУ су за сада одобрене следеће вакцине: "Фајзерова", "Модернина", "Астра-Зенекина" и вакцина компаније "Џонсон и Џонсон".
Произвођач руске векторске вакцине "спутњик В" је Европкој агенцији за лекове 4. марта поднео захтев за одобрење.
То исто је случај и са класичном мртвом вакцином америчко-чешке фирме "Новавакс" која је захтев поднела 3. фебруара, као и са вакцином немачко-холандске фирме "Кјурвак" за коју је захтев поднет 12. фебрура.
Ствар устава
"Ако се закључи да вакцина штити не само вакцинисане него и друге, онда се то мора узети у обзир када се ради о мерама ограничења. Не ради се о привилегијама за вакцинисане, него о захтеву Устава", рекла је савезна министарка правосуђа Кристине Ламбрехт за дневник Ханделсблат.
Она је рекла да се вакцинисани питају које слободе им могу бити враћене. То више није теоретско питање и зато политика на то мора дати конкретне одговоре.
Разне олакшице - када?
Немачки министар здравља Јенс Шпан, који је ову могућност најавио још пре неколико недеља, рекао је да се у расправама унутар владе помињало укидање мера самоизолације за оне који су били у контакту са зараженом особом или за оне који се враћају из иностранства и морају у десетодневни карантин.
Олакшања би могло бити и тамо где се тражи негативан тест, попут фризера, већих делова малопродаје или угоститељских објеката, када буду поновно отворени.
"Пуна заштита од вакцине би могла у потпуности ослободити обавезе тестирања", рекао је министар здравља.
Изузеци би се могли врло брзо применити јер је на снази нови закон о Заштити од инфекција. Међутим министар привреде Петер Алтмајер каже да то могло би да потраје.
"Тренутно је око 20 посто грађана примило прву вакцину. Не верујем да би олакшања могло бити пре јуна или јула", рекао је Алтмајер у суботу.
Коментари