Читај ми!

Истраживање из Данске: Имунитет стечен после прележаног ковида штити бар шест месеци, код старијих знатно краће

Истраживање спроведено у Данској на основу националних података показало је да имунитет стечен после прележаног ковида траје најмање шест месеци код 80 одсто људи. Међутим, код популације старије од 65 година траје знатно краће и износи свега 47,1 одсто, објављено је у медицинском часопису Лансет.

У чланку данских истраживача наводи се да се о заштити од поновљених инфекција SARS-CоV-2 мало зна, али да су две студије у Великој Британији откриле да имунитет може трајати најмање пет-шест месеци након инфекције.

Ти подаци сугеришу да је поновна инфекција ковидом ретка и јавља се код мање од један одсто особа које су претходно биле позитивне.

Ти налази су у складу са неколико појединачних студија случаја, рађених у САД, Кини, Јужној Кореји и Индији на свега шест пацијената које су утврдиле да се реинфекција јавља у року од 26 до 142 дана након прве инфекције.

Код сличних вируса SARS-CоV и MERS-CоV имунитет је обично трајао две до три године након инфекције.

Анализа коју су дански истраживачи радили на основу података добијених из националне базе података са више од десет милиона резултата пи-си-ар тестова током 2020. године, показала је да стечени имунитет траје више од шест месеци код око 80–83 одсто људи млађих од 65 година.

Међутим, међу онима старости 65 и више година, процењује се да имунитет износи приближно 47 одсто.

Низак природни имунитет код људи од 65 година и старијих, како наглашавају дански истраживачи, подвлачи потребу за вакцинацијом претходно заражених појединаца, посебно у тој старосној групи.

Потенцијал реинфекције здравствених радника је у истраживању био од посебног интереса због високог ризика од изложености вирусу и честих тестова код запослених у здравству, без обзира на клиничке знаке и симптоме.

Истраживање данских научника показало је да је ризик од инфекције међу здравственим радницима био 1,38 пута већи код који оних раде на ковид одељењима него код осталих здравствених радника.

Такође, у анализи је наведено да је стопа заразе међу здравственим радницима била око два пута већа него у општој популацији, објављено је у часопису Лансет.

субота, 30. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње