Немачки научници о "Астра-Зенеки": Постоји решење у случају тромбозе
Немачки научници утврдили су зашто се у неким ретким случајевима након вакцинисања "Астра-Зенеком" јавља тромбоза. За то, кажу, постоји и решење: активни састојак сa тренутним дејством "који помаже против тромбозе".
Шест случајева тромбозе у Немачкој након вакцинације цепивом "Астра-Зенекe" помно су проучили на Универзитетској болници Грајфсвалд и дошли до, како оцењују немачки медији, "револуционарног открића": вакцина – у веома ретким случајевима – "активира" тромбоците у крви на сличан начин као када они стварају заштитни слој преко отворене ране.
Такву реакцију није тешко спречити, тако да се саветује да се ризичним групама уз вакцину даје и одговарајући препарат, активни састојак с тренутним дејством "који помаже против тромбозе".
Њега је, међутим, могуће давати само након појаве тромбозе, а не истовремено са применом вакцине.
У Немачкој се наставља вакцинација "Астра-Зенеком"
Иначе, одмах по објављивању препоруке Европске агенције за лекове (ЕМА), 15 земаља Европске уније које су привремено обуставиле вакцинацију препаратом "Астра-Зенеке", најавило је да ће наставити с вакцинацијом тим цепивом.
Немачки министар здравља Јенс Шпан рекао је да се вакцинација наставља већ од петка, а исто је одлучила и Италија.
Шпанија намерава да настави коришћење вакцине "Астра-Зенеке" од почетка следеће недеље, а за сада је једино Шведска објавила да ће "добро проучити" налаз Европске агенције и да ће одлуку донети за који дан.
Упркос бројним медијским написима о тој вакцини у којима се поставља питање поверења грађана у безбедност поступка, то у Немачкој није оставило великог трага на грађане.
Према једном брзом испитивању јавног мњења, спремност на вакцинацију пала је веома мало: раније је то износило 73 одсто, а сада 71 проценат упитаних грађана изјављује да је спремно да се вакцинише "што пре".
Коментари