Више од седам милиона грађана заражено је коронавирусом показују најновији подаци из те земље.
Бразил је једна од најпогиђенијих земаља коронавирусом у свету. По броју заражених налази се на трећем месту иза САД и Индије.
У свету је од почетка пандемије забележено више од 74 милиона случајева заразе коронавирусом, а од последица заразе преминуло је преко 1.6 милиона људи. Опоравило се више од 52 милиона особа. Највише заражених и преминулих има у САД, а велики број заражених свакодневно се бележи и у Бразилу и Индији.
Више од седам милиона грађана заражено је коронавирусом показују најновији подаци из те земље.
Бразил је једна од најпогиђенијих земаља коронавирусом у свету. По броју заражених налази се на трећем месту иза САД и Индије.
Ова друштвена мрежа је навела да ће корисницима бити тражено да обришу коментаре у којима пишу да су вакцине "намерно направљене са циљем да изазову штету или да се лакше контролише становништво, укључујући и коментаре у којима се наводи да су вакцине део глобалне завере".
Такође, корисицима Твитера ће бити забрањено да пишу да пандемија није реална или није озбиљна, као и да је вакцинација беспотребна.
Полиција ће направити три пункта за вакцинацију у Њујорку, а полицајцима ће бити понуђена Модернина вакцина, почев од 29. децембра, наводи Њујорк пост позивајући се на своја сазнања.
Представници реда су у првој групи грађана за вакцинисање у Њујорку, а обезбеђено је више од 500.000 доза.
Kоронавирус је водећи узрок смрти међу представницима реда ове године, закључује се у тексту.
Светска здравствена организација саопштила је да је више од 585.000 случајева коронавируса забележено само током једног дана.
Подаци СЗО показују такође да се повећао и број преминулих.
СЗО иначе даје информације само на основу потврђених информација званичних здравствених државних институција широм света.
Јужна и Северна Америка имају више од 45 одсто оболелих, следи Европа, па југоисточна Азија.
Највише оболелих има у САД, затим следи Индија са 9,9 милиона, а трећи је Бразил са 6,9 милиона.
У Уједињеном Kраљевству у последња 24 сата регистрован је 25.161 нови случај коронавируса, а преминуло је 612 особа.
До сада је преминуло укупно 65.520 пацијената, а заражено је више од 1,9 милиона пацијената.
Британија је прва земља која је одобрила Фајзерову вакцину и започела вакцинацију.
Од последњег пресека преминуло је 25 оболелих. Активних случајева је 21.910.
До 25. новембра, Турска је давала број само симптоматских случајева, али је објединила извештај од тог дана.
У овој земљи се досад инфицирало више од 1,9 милиона грађана, показују подаци министарства здравља.
На вештачкој вентилацији у болницама тренутно су 552 пацијента, преноси АНА.
У Црној Гори је у последња 24 сата пријављено 13 преминулих пацијената и још 415 новозаражених коронавирусом.
Укупан број активних слуцајева је 9.403.
Од почетка године укупан број регистрованих случајева инфекције новим коронавирусом у Црној Гори је 42.563.
У последња 24 сата у Пољској је регистровано 12.454 нових случајева коронавируса, а преминуло је 605 особа, а надлежни се припремају за организацију вакцинације која би требало да почне у јануару.
Од почетка пандемије заражено је 1,1 милион људи. Досад је умрло 23.914 пацијената. Активних случајева је око 243.000. У болницама широм земље хоспитализовано је око 18.800 пацијената од којих је 1.700 на механичкој вентилацији.
У земљи је на снази парцијални карантин при чему не раде културне институције и спортски комплекси, а грађанима је препоручено да остану у својим домовима и раде од куће. Ношење маски је обавезно, ресторани и кафићи су затворени осим за доставу, а хотели могу да примају само пословне путнике.
Забрањено је окупљање више од пет особа. Све рестриктивне мере остају на снази до краја године.
Европљани који се окупљају за Божић са пријатељима или породицама требало би да покушају да славе напољу или да носе маске у добро проветреном затвореном простору, саветује Светска здравствена организација.
Савети, које је на својој веб страници објавио европски регион СЗО, покрива мноштво питања у вези са зимском рекреацијом и празницима, укључујући и то да ли треба узети паузу за скијање и сезонска славља.
СЗО упозорава да окупљање људи свих старосних група, укључујући породице, верске групе и пријатеље доноси значајан ризик од повећаног преноса ковид-19 током предстојеће сезоне празника.
У савету се сугерише и да божићна окупљања треба да се одржавају напољу ако је могуће, да учесници треба да носе маске и одржавају физичку дистанцу.
Ако се окупљања дешавају у затвореном простору, кључни су ограничавање величине групе и обезбеђивање добре вентилације ради смањења ризика од излагања.
Број преминулих је пао у односу на претходни дан, али је број новообоелих порастао.
У болницама је тренутно 26.897 пацијената.
Нешто мање од 50 одсто становника Словеније намерава да се вакцинише против ковида-19, што је мало више него у новембру, показују резултати анкете.
Према резултатима анкете, 19 одсто испитаника ће се сигурно вакцинисати, што је за 3 одсто више него у новембру, док се 28 одсто изјаснило да ће вероватно примити вакцину.
Студија је показала да 22 одсто испитаника уопште нема намеру да се вакцинише, што је мање него у новембру када је 26 одсто дало такав одговор, а 31 одсто учесника анкете рекло је да се вероватно неће вакцинисати.
Вецина је као главни разлог да не прими вакцину навела неповерење, а 60 одсто испитаника је оценило да би вакцина требало дуже да се тестира да би се доказало да је безбедна.
Пропратних ефеката вакцине плаши се 43 одсто испитаних.
Највише учесника анкете, 56 одсто, за лошу епидемиолошку ситуацију криви људе који се не придржавају рестриктивних мера, а 38 одсто владу.
Италија очекује да ће започети вакцинацију против ковид-19 између Божића и Нове године, изјавио је неименовани извор из италијанске владе.
Земља би требало да добије почетних 1,83 милиона доза од Фајзера за почетак вакцинације.
Немачка, Француска, Италија и још пет европских држава су најавиле да ће координисати почетак вакцинације.
Kампања ће почети пре краја 2020. ако Европска агенција за лекове да зелено светло вакцини Фајзер-БиоНТек на састанку заказаном за 21. децембар.
Бугарска планира да средње школе, ресторане и тржне центре држи затвореним до 31. јануара да би спречила ширење коронавируса и помогла преоптерећеном здравственом систему, изјавио је бугарски министар здравља Костадин Ангелов.
Рестриктивне мере, које је требало да буду окончане 21. децембра, помогле су у смањењу наглог пораста новозаражених, али земља и даље има највећу стопу смртности на 100.000 људи у Европској унији, пренео је Ројтерс.
Према плану, који ће влада сутра детаљно представити, вртићи и основне школе ће моћи да буду поново отворене од 4. јануара.
И ресторани у хотелима ће моћи да буду отворени за госте, али ће морати да раде са пола капацитета.
(Танјуг)
Шведска која се одлучила за благу стратегија против пандемије коронавируса, регистровала је данас 7.556 нових случајева корона вируса, показују подаци националне Агенције за здравство.
У последња 24 сата преминуло је 135 особа чиме се укупан број жртава попео на 7.802, преноси Ројтерс.
Стопа смртности по глави становника у Шведској је вишеструко већа него у другим нордијским земљама, али мања од неколико европских држава које су примениле строге рестриктивне мере.
(Танјуг)
Хиљаде житеља Лондона похрлило је у пабове и барове у главном граду како би уживали у последњој ноћи у пићу пре него што престоница пређе на трећи степен рестриктивних мера.
Од поноћи Лондон и делови Есекса и Хертфордшајра подвргнути су строжим ограничењима због повећаног броја случајева корона вируса, пренео је британски дневник "Мирор".
Многи су искористили последњу прилику да се сретну са колегама и пријатељима у групама до шест људи у пивницама и баштама на отвореном, а од данас, пабови, барови и ресторани могу само да служе пиће за понети.
Промене је у понедељак најавио министар здравља Мет Хенкок, што је изазвало бес угоститељског сектора.
Према подацима Универзитета "Џонс Хопкинс" у Сједињеним Америчким Државама у последњих 24 часа, регистровано је 198.357 случајева коронавируса и 3.013 преминулих.
Број преминулих у претходних 24 часа је трећи највећи број смртних случајева од ковида 19 од почетка пандемије, пренео је Си-Ен-Ен.
Укупан број заражених сада износи 16.717.014, док је укупан број преминулих 303.797.
(Танјуг)
Број заражених коронавирусом у Швајцарској и Лихтенштајну увећан је за 5.625, док је виши владин саветник ове недеље позвао на увођење хитних мера карантина.
На болничко лечење због ковид 19 примљен је још 241 пацијент, како преноси Ројтерс.
Од почетка пандемије, у Швајцарској и Лихтенштајну потврђено је 394.453 случајева ковида 19.
До данас је од последица болести преминуо 5.781 пацијент, од којих 89 од претходног пресека.
(Танјуг)
Демократска Република Конго ће увести полицијски час и друге строге мере, укључујући обавезно ношење маски у јавним просторима, у циљу сузбијања другог таласа пандемије коронавируса, саопштио је тим за одговор на епидемију у тој земљи.
Од петка ће бити уведен полицијски час од 21.00 до 05.00, док ће окупљања више од 10 људи бити забрањена, наводи се у саопштењу Мултисекторског одбора за одговор на ковид 19, преноси Ројтерс.
Школски распуст започеће раније, док ће високошколски и универзитетски курсеви бити обустављени на неодређено време.
Спортска такмичења ће се наставити без навијача, а тела преминулих ће се сахрањивати без икакве церемоније.
(Танјуг)
У у последња 24 сата у Републици Српској пријављена су 22 смртна случаја и 282 новозаражене особе.
Како је саопштио Институт за јавно здравље, тестирано је 1.071 лабораторијског узорка, а међу новозараженима је 141 мушка и 141 женска особа, од којих су 42 млађе, 178 средње и 62 особе старије животне доби.
Преминуло је 18 мушкараца и четири жене, средње и старије животне доби од којих је и једна млађа женска особа имала само 34 године.
У Републици Српској је од почетка епидемије потврђено 34.310 случајева, а од последица ковида 19 преминуло је укупно 1.487 особа.
Опоравило се укупно 20.039 особа, а тестирано је укупно 150.933.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 1.044, док је под здравственим надзором тренутно 12.976 особа, а надзор је завршен код 107.266 особе.
(РТРС)
Око 140.000 Британаца примило је Фајзер-Бионтекову вакцину у првој недељи вакцинације, саопштено је данас из државне службе задужене за спровођење вакцинације.
"Одличан почетак програма вакцинације. За седам дана вакцину је примило 108.000 људи у Енглеској, 7.897 у Велсу, 4.000 у Северној Ирској, 18.000 у Шкотској - укупно 137.897. Овај број биће још већи када успоставимо мрежу са стотинама нових локација за вакцинацију", изјавио је Надим Захави, државни подсекретар за сповођење програма вакцинације у Великој Британији, пренео је Ројтерс.
У последња 24 сата у Словачкој је на 139.088 тестираних откривено 3.565 новозаражених корона вирусом, потврђено је из националног Здравственог информационог центра.
Преминуло је још 58 ковид пацијената, укупно 1.309 од почетка пандемије, а опоравио се још 1.281 пацијент, укупно 101.584, пренео ТАСР.
На болничком лечењу је 2.319 људи, а на интензивној нези њих 160, од којих је 150 на респираторима.
(Танјуг)
У последња 24 сата у Хрватској су пријављена 92 смртна случаја, што је највише до сада, и 3.327 новозаражених коронавирусом.
На респираторима су 294 пацијента, 34 више него на јуче.
У Хрватској је тренутно 22.402 активних случаја, речено је на конференцији за новинаре Штаба цивилне заштите.
Отпуштено је из болнице 300 особа, а укупно опорављених је 2.694.
(Танјуг)
У последња 24 часа у Аустрији је регистровано 2.664 нових случајева заразе коронавируса.
Истовремено број умрлих остао је веома висок са 116, те је укупно до сада преминуло 4.764 лица заражених коронавирусом.
Само у Бечу преминуло је девет мушкараца у старости од 47 до 88 година, као и три жене од 86 до 94 године.
Од почетка пандемије у Аустрији је 330.343 особе позитивно тестирано на корона вирус, а 291.042 је излечено.
У болницама се налази тренутно 3.410 ковид пацијената, од којих 548 на интензивној нези.
Највише новозаражених овај пут бележи покрајина Горња Аустрија са 543, затим следе Доња Аустрија са 468, Штајерска са 460, Беч са 335, Корушка са 289, Тирол са 210, Салцбург са 196, Форарлберг 116 и Бургенланд са 47.
(Танјуг)
У Словенији је у последња 24 сата проценат позитивних у односу на број тестираних на коронавирус порастао, и сада је 32 одсто, за разлику од понедељка када је био 28 одсто, саопштила је словеначка влада.
У последња 24 сата тестирано је 6.579 особа, од којих је 2.107, односно 32 одсто било позитивно.
Преминуло је 39 пацијената оболелих од ковида 19.
На болничком лечењу налази се 2.107 пацијената, од којих је 204 на интензивној нези.
Министар здравља Томаж Гантар залаже се за потпуно затварање земље током предстојећих празника.
(Танјуг)
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен најавила је да ће у наредних недељу дана прва вакцина против ковида 19 бити одобрена у ЕУ, а да ће вакцинација почети одмах и истовремено у свим земљама чланицама.
"Европска комисја је испреговарала најшири портфолио кадидата за вакцине. У року од недељу дана прва вакцина ће бити одобрена како би вакцинација могла да почне одмах. Купили смо више него довољно вакцина за све у Европи и моћи ћемо да помогнемо нашим комшијама и партнерима у свету кроз Ковакс тако да нико не заостане у овоме", поручила је фон дер Лајен.
Упозорила је да нико не треба да мисли да смо већ на сигурном, поготово не у тренутку када више од 3.000 Европљана умиру од последица ковид 19 сваког дана, а бројеви новозаражених и хоспитализованих и даље расту у поједним државама чланицама.
Европска агенција за лекове јуче је објавила да ће прву процену вакцине против ковида 19 објавити 21. децембра.
(Танјуг)
Кризни штаб наводи да стопа раста у последња два дана није премашила један одсто, преноси Тас.
У Русији је у овој тренутку болесно 509.790 људи, а од почетка пандемије оздравило је 2.176.100 пацијената, за 26.490 више него претходног дана.
Број пацијената који су оздравили износи 79,6 одсто укупног броја заражених, а преминулих 1,78 одсто, наводи кризни штаб.
(Танјуг)
Укупан број заражених у Мексику у овом тренутку износи 1.267.202, а до сада је забележено 115.099 смртних случајева од последица ковида 19, преноси Ројтерс.
Влада тврди да је стваран број заражених највероватније знатно већи него што званични подаци показују.
(Танјуг)
Зимски распуст у школама широм Аустрије, који почиње средином идуће недеље, биће продужен до 11. јануара, најављује Министарство образовања Аустрије.
Тако ће родитељима, ђацима и наставницима бити омогућено да се 7. и 8. јануара тестирају на коронавирус.
За сада је још нејасно да ли ће тестирање бити обавезно за наставнике.
Ђаци и њихови родитељи неће бити у обавези да се тестирају, али се тестирање препоручује за све ђаке виших разреда.
Министарство тестирањем након божићних празника жели да осигура безбедан повратак у школске клупе.
(Танјуг)
У Украјини је забележено 10.622 нова случаја ковида 19, што је за 26,2 одсто више него јуче, када је број новозаражених износио 8.416, саопштио је министар здравља Максим Степанов.
"Међу новозараженима је 501 дете и 579 медицинских радника", написао је Степанов на Фејсбуку.
Он је додао да је од последњег пресека хоспитализовано 3.242 пацијената, 12.549 је оздравило, док је 264 преминуло, преноси Тас.
Од почетка пандемије, у Украјини је заражено 919.704 људи, 535.417 је оздравило, а преминуло је 15.744 пацијената.
У Украјини је проглашена ванредна ситуација, која ће остати на снази до 28. фебруара 2021. године.
Влада је одлучила да уведе строге мере карантина од 8. до 24. јануара 2021. године.
(Танјуг)
Према подацима са националне платформе за праћење епидемије коронавируса, у Бугарској је до данас потврђено 184.287 случајева ковида 19, од чега је 90.347 активних случајева, пренела је БТА.
У последња 24 сата опоравило се 2.357 људи, преминуло је њих 167, док се у интензивној нези налазе 582 пацијента.
(Танјуг)
Шангајска фармацеутска компанија "Фосун" саопштила је да је немачки "Бионтек" пристао да идуће године Кини испоручи 100 милиона доза вакцине против ковида 19, уколико вакцину одобре надлежне институције у Кини.
Вакцина компанија "Фајзер" и "Бионтек" већ је одобрена за коришћење у неколико земаља међу којима су Велика Британија, САД и Сингапур, пренео је Ројтерс.
(Танјуг, Ројтерс)
Градске власти јапанске престонице Токија саопштиле су да је у последња 24 сата евидентиран рекордан број новозаражених - 678, чиме је укупан биланс до данас потврђених случајева коронавируса доспео до цифре од 48.668.
Број новозаражених у Токију је у порасту још од средине новембра, због чега је престоничка префектура најтеже погођена од свих 47 колико их има у Јапану.
Градске власти Токија су због овакве ситуације захтевале да ресторани, барови и караоке клубови раде са скраћеним радним временом до 11. јануара, преноси агенција Кјодо.
(Танјуг)
Регистровано је 2.804 новозаражених.
До данас је оздравило 83.940 пацијената, а активних случајева заразе у овом тренутку има 197.246.
На болничком лечењу налази се 7.639 пацијената, од којих је 574 на респираторима.
У Мађарској је у карантину 42.467 грађана због сумње на ковид 19, док је до сада тестирана 2.406.171 особа.
Влада британског премијера Бориса Џонсона је на становишту да би сваки грађанин требало самостално да одлучи о јавним окупљањима током божићних празника, водећи рачуна о ризику од ковида 19 по најосетљивије категорије становништва, изјавио је секретар владе Велике Британије Роберт Џенрик.
"Ми не говоримо људима како да доносе своје одлуке. Не може се све регулисати законом, понекад морате да препустите грађанима да самостално одлучују", изјавио је Џенрику интервјуу Скајњузу, пренео је Ројтерс.
Апеловао на Британце да добро размисле пре него што донесу коначну одлуку и подсетио на велики пораст броја новиоинфицираних у САД током прославе Дана захвалности.
(Танјуг)
Нови Зеланд је једина земља у свету у која је за сада потпуно елиминисала коронавирус.
Према речима премијерке Џасинде Ардерн, овај циљ је остварен и из амбиције, али и из страха, јер се још на почетку пандемије дошло до закључка да здравствени систем неће моћи да се носи са прогресивном епидемијом, пренео је АП.
Одговор Новог Зеланда на појаву ковида 19 и пандемију био је међу најуспешнијим на свету, испред Кине, Тајвана и Тајланда.
Ова земља од пет милиона становника имала је свега 25 смртних исхода међу ковид пацијентима и укупно 2.100 заражених.
(Танјуг)
У последњих седам дана у Индији се бележи нешто мањи пораст броја новозаражених, саопштено је из министарства здравства те земље.
У последња 24 сата евидентирано је 26.355 нових случајева ковида 19, мање од 30.000 већ трећи дан за редом, пренео је Ројтерс.
Од почетка пандемије у Индији је потврђено укупно 9,93 милиона заражених коронавирусом, што је после САД највећи број оболелих на свету.
У последњих 24 сата преминуло је 360 ковид пацината, укупно 144.069 од почетка панедемије.
У Јужној Кореји је у последња 24 сата потврђен рекордан дневни број новоинфицираних - чак 1.078, саопштено је из Националног центра за контролу и превенцију болести.
Током протеког викенда дневни биланс заражавања први пут је од почетка пандемије премашио бројку од хиљаду, пренео је Ројтерс.
(Ројтерс, Танјуг)
У протеклих недељу дана у свету је регистровано више од 4,3 милиона новопотврђених случајева ковида 19, највише у току једне недеље од почетка пандемије, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО).
Према подацима глобалних организација, у целом свету је у периоду између 7. и 13. децембра регистровано укупно 4.329.927 нових случајева коронавируса и 75.038 смртних случајева.
Претходно су највеће бројке за период од седам дана регистровне од 16. до 22. новембра - укупно 4.060.891 случај.
СЗО саопштава да Америка и Европа носе терет пандемије, са 85 одсто нових случајева и 86 одсто преминулих.
Ипак, за разлику од Северне и Јужне Америке, где је број случајева у порасту, епидемиолошка ситуација у Европи се, по свему судећи стабилизује.
Међутим, ширење инфекције интензивирало се у Африци, док се у југоисточној Азији број новоинфицирних константно смањује.
У периоду између 7. и 13. децембра у Северној и Јужној Америци регистровано је преко 2 милиона нових случајева и више до 29 хиљада преминулих међу ковид пацијентима, преноси Тас.
На југоисточну Азију отпада преко 290.000 случајева и око 4.400 преминулих.
У протеклих недељу дана у САД се број случајева повећао за више од 1,4 милиона заражених, у Бразилу за преко 302.000, у Турској више од 219.000, у Индији за око 212.000, у Русији приближно 193.000 и у Немачкој око 149.000.
Инфекција се такође брзо шири Уједињеним Краљевством - преко 124.000 нових случајева, у Италији више од 115.000, у Француској за око 82.000. Високе бројке новозаражених евидентиране су и у Украјини - преко 80.000, Мексику више од 72.000 и у Пољској око 72.000.
(Танјуг)
Францускиња Леа Леви, која живи у старачком дому у француским Алпима где је недавно прославила 105. рођендан, ове јесени је преболела блажи облик коронавируса, рекао је директор те установе Стефан Ришар.
Вест је објављена у локалном листу Дофине Либере, а директор дома у Ансију каже да је Леа рођендан обележен прикладно, у складу са околностима.
Корисници је уручен букет цвећа, а сви присутни носили су заштитне маске и није било колача у складу са рестриктивним мерама.
"Морам признати да сам се мало уплашила кад сам се разболела", рекла је Леа за локални лист, додавши да је у дому у Ансију однедавно.
У овом дому је од 185 корисника од ковида 19 оболело 109, а чак 33 их је преминуло.
(Ројтерс, Танјуг)
Саудијска Арабија почела је у уторак кампању масовне имунизације којом позива грађане да се пријаве за вакцинисање против корона вируса вакцином произвођача "Фајзер" и "Бионтек".
Саудијци, као и бројни странци могу вакцину да добију бесплатно путем апликације министарства Сехатy, према кампањи вакцинације три етапе, преноси агенција СПА, наводи Ројтерс.
Саудијска Арабија има више од 34 милиона становника, а досад је регистровано 360.000 случајева коронавируса, а умрло је више од 6.000 људи.
(Танјуг)
У протекла 24 сата у Немачкој су од последица ковида 19 умрле 952 особе, што је највећи број преминулих у току једног дана од почетка пандемије, показују подаци Института "Роберт Кох".
Од почетка епидемије у Немачкој је умрло укупно 23.427 људи. Број потврђених случајева коронавируса у Немачкој повећан је за 27.728 - на 1.379.238, преноси Ројтерс.
(Танјуг, Ројтерс)
У последња 24 сата Бразилу супреминуле још 964 особе од последица корона вируса, а регистровано је 42.889 новозаражених.
Од почетка пандемије потврђено је 6,97 милиона заражених.
Досад је умрло 182.799 пацијената, преноси Ројтерс.
(Ројтерс)
У свету је од почетка пандемије забележено више од 73,8 милиона случајева заразе коронавирусом, а од последица заразе преминуло је преко 1.6 милиона људи. Опоравило се више од 51,8 милиона особа.
САД су земља са највећим бројем оболелих и умрлих од коронавируса. У тој земљи је од почетка пандемије коронавирусом заражено више од 17 милиона људи док је од последица изазваних овим вирусом преминуло око 311.068 Американаца.
Следи Индија са више од 9,9 милиона заражених и 144.130 преминулих, па Бразил са више од 6,9 милиона заражених и 182.854 умрлих.
Кад је реч о старом континенту, Француска са више од 2,3 милиона преминулих је постала земља са највише умрлих од последица ковида 19 у Европи. Следе је Турска, Велика Британија и Италија.
Због погоршане епидемиолошке ситуације, а уочи божићних и новогодишњих празника европске земље пооштравају већ постојеће рестриктивне мере.
Немачка је у поноћ ушла у потпуно локдаун, а Француска досадашњи локдаун замењује полицијским часом.
Мере ће трајати у Немачкој до 10. јануара и у том периоду ће радити само супермаркети, апотеке и банке.
Очекују да 23. децембра Европски здравствени регулатор одобри Фајзерову вакцину.
За дочек Нове године биће на снази забрана окупљања.
У Француској ће полицијски час важити од 20 сати увече до шест ујутру, када људи неће моћи без дозволе да изађу из кућа.
Изузетак ће бити Бадње вече, али ће правило важити за дочек Нове године, пише Би-Би-Си.
Барови и ресторани биће затворени барем до 20. јануара.
Нове мере "закључавања" које, између осталог, подразумевају затварање школа и продавница на најмање пет недеља, донете су и у Холандији.
Школе, продавнице које нису од виталног значаја, музеји, теретане, позоришта и фризерски салони затворени су од поноћи до 19. јануара. Рестрикције ће бити ублажене око Божића када ће холандска домаћинства моћи да угосте три уместо два госта.
Власници ресторана у Италији љути су на Владу због затварања у 18.00 часова и најаве потпуне обуставе рада уочи Нове године.
Италијански премијер Ђузепе Конте позвао је грађане да избегавају "неодговорно" окупљање током празника и најавио могуће поостравање мера у том периоду.
Влада Северме Македоније припремила је строге мере за празнике - забранила је организовање прослава, дочека Нове године и верских празника од 18. децембра до 20. јануара.
Угоститељима је ограничен рад до 18.00 сати. Забрањено је и издавање викендица и других смештајних капацитета за смештај у време новогодишњих и божићних празника.
Верским заједницама је препоручено да не позивају вернике на масовна окупљања.
Коментари