РТС у Москви – погледајте како изгледа вакцинација против ковида-19
У Русији је почела општа имунизација против "ковида-19". Вакцину "Спутњик пет" сада примају само здравствени и просветни радници и запослени у социјалним установама.
У замрзивачу се не чува храна, већ руска вакцина против коронавируса. На темеператури нижој од -18, под посебном бравом и кључем како би замрзивач био херметички затворен.
"Постоји и овај контролни апарат који мери темепературу на којој се чува Спутник пет. Потребно је око пола сата да се вакцина одмрзне, а у том стању може да стоји најдуже три сата. Једна ампула довољна је за пет доза", наводи др Наталија Шиндрајева, главни лекар Друге градске поликлинике у Москви.
Прву дозу прве руске вакцине против "ковида-19" у овој фази примају само запослени у здравству, просвети и социјалним установама.
Грађани могу да приме вакцину у 70 московских болница. А до краја године би требало да буде отворено још 100 нових пунктова. Иако сама вакцинација траје неколико минута, пацијенти се заказују на сваких сат времена како би се припремили за прву дозу вакцине.
По њу је дошла и наставница Људмила Михајловна. Са готово 60 година, на горњој је старосној граници оних који могу да се вакцинишу. Забрањено је и млађима од 18.
"Не бојим се нове вакцине, верујем науци. Сваке године се вакцинишем против грипа, а сада и против ‘ковида -19‘", каже Људмила..
Пре убода, прошла је детаљне прегледе и процену лекара опште праксе, без чијег потписа не би могла да се вакцинише.
"Пацијенти не смеју да болују од хроничних болести нити да имају било какву инфекцију. Водимо рачуна и да ли узимају неку терапију. Има још ограничења - рецимо труднице и дојиље не могу да приме вакцину. До сада су сви пацијенти добро поднели вакцину. Ја сам примила обе дозе и добро се осећам", објашњава др Елена Шмељова, лекар Друге градске поликлинике у Москви.
Након вакцинације пацијент кратко остаје у болници и чека контролни преглед. Уз сертификат добија и позив да за три недеље дође по другу дозу. Три недеље након тога, односно 42 дана од прве вакцинације стварају се антитела. До тада су пацијенти и даље у ризику да се заразе, зато су маске, рукавице и дистанца обавазни све док вакцина не почне да делује.
Коментари