четвртак, 03.12.2020, 23:00 -> 23:09
Извор: РТС
Аутор: Сања Лучић, дописница РТС-а из Милана
štampajЗашто у Италији расте број преминулих
Италија је премашила 58.000 преминулих од почетка епидемије. Грацијано Ондер, шеф Одељења за статистику преминулих од ковида, изјавио је за лист "Ил фато квотидијано" да у ту статистику улазе само особе које су преминуле искључиво од короне.
У последња 24 часа, у Италији су преминуле 993 особе, што је највећи број од када је епидемија коронавируса погодила Италију.
Грацијано Ондер, шеф Одељења за статистику преминулих од ковида италијанског Института за јавно здравље и шеф Одељења за кардиоваскуларне болести и геријатрију тог института, изјавио је за лист Ил фато квотидијано да је потребно разјаснити да у статистику улазе особе које су преминуле искључиво короне.
"Да се нису заразили, данас би највероватније били живи", изјавио је Ондер.
Већ недељама се у Италији бележи више од 500 преминулих на дан, а трећи децембар је дан са највише жртава, скоро 1.000, што се није догодило ни у првом таласу.
Доктор Ондер зато каже: "Имамо једну од најстаријих нација на свету и то свакако много утиче, а овде се не стари на најбољи могући начин. Ипак, ако упоредимо број преминулих ове године са претходним, Италија се не разликује много од осталих земаља."
Такође разјашњава да се не умире СА ковидом већ ОД ковида 19: "У марту и априлу је због ковида 40 одсто више преминулих."
Ko je преминуо од последица ковида
Преминули су били позитивни на тест, имали су симптоме као што су, на пример, кашаљ и температура.
На пример: ако је особа имала саобраћајну несрећу и погинула, а била позитивна на коронавирус, не сматра се да је умрла од ковида. Такође и уколико је особа после прележане болести, негативна на тесту, а након месец дана премине, не сматра се да је преминула од ковида.
"С обзиром на то да у марту и априлу нисмо довољно тестирали, сматрамо да је број преминулих знатно већи."
Доктор Ондер затим прецизира да не умиру само старије особе од последица ковида, али да већина ипак јесу стари, само један одсто пацијената је имало мање од 50 година.
Они који су млађи умиру много ређе. Ипак, уколико млади имају неке хроничне болести срца, бубрега или дијабетес, постоји свакако већа вероватноћа да могу преминути од ковида.
Италија је премашила 58.000 преминулих од почетка епидемије и такође је једна од земаља са највећим бројем преминулих.
У вези с тим подацима, доктор Ондер је рекао да је проценат смртности тј. однос између заражених и преминулих, лош параметар и да Институт за јавно здравље као и Истат (Италијанска агенција за статистику), када се ради о смртности, узимају у обзир само већи број од просека и по њему је Италија скоро у истој равни са осталим земљама: Белгијом (40 одсто), Шпанијом (60 одсто), Великом Британијом (55 одсто), Шведском (30 одсто).
Изузетак је Немачка, која иако има старију популацију, управо као и Италија, бележи смртност од пет одсто.
Италија дошла до врхунца преминулих
Италија и Шпанија су земље у којима су развијени друштвени односи и породица има велики значај, па се и ти контакти узимају у обзир и потребно је да Италијани схвате да је јако битно да наредна два-три месеца држе физичку дистанцу.
Институт за јавно здравље Италије сматра да је земља дошла до врхунца преминулих и да би за две до три недеље тај број требало да се смањује. Такође подсећају да се прво смањује број позитивних, затим број људи у болницама и на интензивној нези па тек онда број преминулих.
Чињеница да су се Италијани опустили током лета, те су се највише разбољевали млади који су доносили вирус кући што је довело до великог заражавања у другом таласу.
Зато ће наредних сати ступити на снагу декрет који ће важити од 4. децембра и који предвиђа "блиндирани Божић" да се не би поновиле грешке које су учињене преко лета.
Коментари