Читај ми!

У Италији нема болесних Кинеза, на црном трижишту нуди се вакцина сасвим "повољно"

Подаци у Италији показују да у болницама нема заражених Кинеза. Као могући разлог наводи се и то да су се вероватно вакцинисали у Кини, па се вратили у Италију и да су зато отпорни. Истовремено, појавиле су се информације да се на црном тржишту у Италији могу купити нерегистроване кинеске вакцине.

У Италији, према последњим подацима Министарства рада и социјалне политике, живи 310.000 Кинеза тј. 0,4 одсто читаве популације Италије.

Последњих дана медији све чешће говоре о томе да у италијанским болницама нема Кинеза оболелих од коронавируса и питају се да ли је за то заслужна вакцина коју је Кина произвела пре свих и која је доступна кинеским грађанима.

Док остатак света чека званична одобрења за "Фајзерову" и "Бионтекову" вакцину као и све друге вакцине које су за сада прошле тестове, Вухан, град у провинцији Хубеј, из кога је све почело, одавно је "covid free". У видео-споту који промовише град могу се видети слике људи без маски које су већ отишле у заборав, уз позив "Сретнимо се у Вухану".

У италијанском граду Прату, који броји 195.000 становника, петина су Кинези. Када се прича о овом граду, говори се о "граду у граду" јер је кинеска четврт врло велика и у њој живи највећи број Кинеза у Европи после Париза и Лондона.

Последњих дана италијански медији често спекулишу да се у тај град вратио велики број кинеских грађана са сталним боравком у Италији који су примили вакцину у Кини, и који су зато имуни на други талас епидемије који свакодневно у Италији односи између 600 и 800 људских живота.

Италијански медији преносе да у болницама у градовима Прату, Каређију и Масу није забележен ниједан пацијент кинеског порекла. Такође преносе да су се у Кини прво вакцинисали војници, затим лекари и медицинско особље, па да је затим вакцина постала доступна и остатку становништва.

Марко Вонг, градски одборник у граду Прату, изјавио је за медије да зна за бизнисмене који су отишли у Кину ради посла или људе који су отишли из приватних тј. фамилијарних разлога те су се и вакцинисали у Кини односно испунили су све што је требало да би добили кинеску вакцину, али да многи нерадо говоре јавно о томе.

"Има много људи који су одлучили да се врате у Кину и да тамо дуже остану јер се осећају сигурније у Кини него у Италији због здравствене ситуације. У четовима међу Кинезима у Италији прича се о могућности вакцинације, али за сада искључујем могућност да је вакцина пренета у Италију да би била продата на црном тржишту", рекао је Вонг.

На питање "Каква је сада ситуација у Кини?" – одговорна особа за један од многобројних салона за негу ноктију у Милану рекла нам је да у Кини већ дуже време постоји вакцина и да је ситуација као пре ковида тј. да је све нормално.

Илегално кружи кинеска вакцина

С друге стране, италијански лист Панорама пише о томе да се већ неколико дана у Италији налази кинеска вакцина против короне и да ју је могуће купити од Кинеза у Риму.

Вакцина која се овде сматра илегалном јер није прошла тестирања која захтевају агенције ФДА – Америчка агенција за храну и лекове и ЕМА – Европска агенција за лекове.

Председник Удружења лекара региона Лацио Антонио Мађи обратио се јавности: "Већ недељама кружи прича да је могуће купити кинеску вакцину против короне преко интернета или у кинеским четвртима, а причајући са пријатељима и лекарима добио сам и потврду. Чак су ми и представници Кинеза рекли да су им се обратили многи Италијани са жељом да купе вакцину. Кинези који живе овде враћају се у земљу да би примили другу дозу и после долазе у Италију у којој ни ФДА ни ЕМА још званично нису одобриле ниједну понуђену вакцину."

Упозорава Италијане да не купују никакве вакцине под именом веро (како се назива кинеска вакцина) нити спутњик (име руске вакцине) која им се нуди илегално или преко интернета.

Државна царина Италије у сарадњи са Интерполом води акцију сузбијања овог феномена, пише Панорама.

Цена од 350 до 1.500 долара 

Дневни лист Ђорнале пише о томе да се на интернету могу наћи лажне кинеске вакцине по цени од 350 до 1.500 долара и да упозоравају Италијане да је то опасно и забрањено.

Директор царине Марчеко Минена рекао је за лист Стампа да је Италија појачала контролу бродова и авиона, а понајвише електронску трговину.

"Приметили смо да постоји опасност од дистрибуције кинеске вакцине коју, међутим, нису произвели званични кинески произвођачи и која је дата кинеским грађанима", наводи Минена.

Генерал Интерпола Јирген Сток изјавио је да је вакцина "течно злато" за црно тржиште. Бизнис инсајдер преноси да се на вебу могу наћи производи који немају везе са кинеском вакцином коју је произвео "Синовак" или "Синопфарм" и да су цене и десет пута веће од уобичајених у Кини, која се креће од 30 до 60 долара.

У многобројим интервјуима за штампу, Италијан Ђидо Раси, микробиолог који је пре неколико дана напустио место директора ЕМА после девет година, изјавио је да све те приче о вакцини која функционише 90 одсто или 95 одсто изгледају као нека кладионица.

Једина која ће, како каже, дати заиста зелено светло за производњу и дистрибуцију вакцине јесте ЕМА, која у последњем моменту може и да блокира до сада пронађене вакцине, како "Фајзерову", тако и ону из "Модерне" и све остале.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње