Читај ми!

Немачка продужава и пооштрава локдаун

Мере затварања уведене у Немачкој почетком новембра остају на снази и у децембру, али ће током Божића локдаун мало да попусти. Тиме Ангела Меркел и премијери савезних покрајина желе да прекину други талас пандемије.

Гуска у рерни, поклони испод божићног дрвета, а читава породица, с баком и деком, окупљена око стола. Тако или тако некако за многе немачке породице изгледа идеалан божићни празник. И такав празник ће, упркос пандемији короне, бити могућ и ове године.

Око тога су се, након маратонске видео-конференције, у среду (25.11.) сложили немачка канцеларка Ангела Меркел и премијери савезних немачких покрајина.

Највеће попуштање за период од 23. децембра до 1. јануара представља повећање дозвољеног броја особа на приватним дружењима на десет уместо пет. Особе такође неће бити ограничене на чланове само две, већ на више домаћинстава. Деца млађа од 14 година изузета су из те рачунице.

Али то је све што се тиче попуштања. Након конференције, канцеларка је, обраћајући се новинарима, убила наду у потпуно нормалне божићне и новогодишње празнике.

"Ситуација нам не дозвољава укидање тренутних мера", рекла је Меркелова.

То значи да и даље остају затворени угоститељски објекти, хотели, теретане и установе културе. То за сада важи до 20. децембра, "једино ако не буде наглог пада броја новозаражених".

Предузетницима погођеним тим мерама држава ће и даље пружати помоћ.

Нема ништа ни од скијашких одмора. Они су до 10. јануара табу, а влада ће покушати и с осталим земљама ЕУ да договори заједнички став по том питању.

"Продужити и продубити локдаун"

До Божића важи пооштрено правило о окупљању. Дозвољено је окупљање само пет особа из два домаћинства.

Ново је и то да ће у градовима и окрузима у којима број заражених на 100.000 становника за седам дана прелази границу од 200 бити могуће и ригорозније мере, попут потпуног локдауна.

Тренутно ту вредност од 200 и више бележи Берлин и још 62 друга градова или округа. Одлука о томе како би те мере изгледале у конкретном случају, препуштена је самим покрајинама.

"Ситуација је и даље веома, веома озбиљна", рекао је након састанка баварски премијер Маркус Зедер, који је с канцеларком и градоначелником Берлина Михаелом Милером и представио нове мере.

"Мере нису оствариле очекивани успех због тога што локдаун није тако строг као другде. Расте и број умрлих", рекао је Зедер.

С 410 умрлих у року од једног дана, у Немачкој је у среду забележен и нови рекорд.

"Овде говоримо о судбинама и породицама. Зато је потребно задржати и продубити тренутни локдаун", рекао је баварски премијер.

Дочек Нове године с пријатељима?

Ово су прве мере донете након ступања на снагу новог закона о борби против ширења зараза. За конкретну примену мера одговорне су покрајине које приликом доношења морају да узму у обзир не само епидемиолошке, већ и социјалне и економске аспекте.

Осим тога, мере се доносе за период од четири недеље, након чега је потребна нове евалуација стања.

Досадашња пракса показала је да поједине немачке покрајине, иако су мере биле донесене заједнички, различито приступају њиховој примени. Правила о окупљањима у приватном кругу тренутно се разликују од покрајине до покрајине. Сада би окупљање преко Божића требало да буде могуће свуда.

За сада није објашњено какав је однос према самом дочеку Нове године. Једно је јасно: пиротехника неће бити забрањена како се предлагало. Једино више неће бити колективног паљења ракета и петарди на главним трговима и уобичајеним местима окупљања.

Свађе око школа

Посебно дуго се расправљало о школама. Питање око којег се водила расправа било је: може ли се и даље инсистирати на нормалном одржавању наставе у школама чак и у случају наглог раста броја новозаражених.

За такав случај баварски премијер Зедер тражио је даља ограничења, али око тога није постигнут договор. У неким покрајинама не верују да школе и вртићи значајно доприносе ширењу заразе.

Договорено је да зимски школски распуст ове године почне неколико дана раније, како би била могућа нека врста преткарантина, пре него што за Божић стигну гости и родбина.

Нова правила важе и за малопродају. За продавнице до 800 квадратних метара површине, свака муштерија мора да има на располагању најмање десет квадрата. У продавницама већим од 800 квадратних метара муштеријама би требало да на располагању буде двоструко више простора - 20 квадрата.

Председник либерала (ФДП) Кристијан Линднер оцењује да је такво ограничења рада малопродаје претерано. Он сматра да би мере требало да садрже јачу подршку онима којима, у случају заразе, прети компликација здравственог стања, попут старијих.

Линднер се залаже за бесплатне маске, брзе тестове, бонове за бесплатни такси, као и посебне термине за одлазак у продавницу за старију популацију.

Иначе, ФДП и десно-популистичка Алтернатива за Немачку (АфД) су парламентарне странке које су до сада најжешће критиковале владине мере у борби против пандемије.

Већина подржава мере

Међутим, према испитивању јавног мњења, већина грађана подржава владине мере: 57 одсто испитаних сматра да је прихватљиво да држава одређује с колико особа ћете прославити Божић.

Према испитивању института Сивеј, међу старијима од 65 година чак две трећине подржава ту меру.

Међу научницима влада неслога око правог одговора на изазове пандемије. Хамбуршки вирусолог Јонас Шмит Канасит изјавио је за јавни сервис БР да су мере ношења маске, одржавања хигијене и држања растојања довољне у борби против пандемије.

Само се, каже, ради о томе да се сви стриктно придржавају ових правила.

Један део грађана међутим у потпуности одбацује мере и негира постојање вируса. Неки међу њима, који себе називају "Кверденкери" (Queerdenker - они који размишљају другачије, они који "не мисле на линији"), додатно се радикализују.

Остаје отворено да ли ће током божићних празника попустити и протести тих група.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње