Читај ми!

Вакцина против короне за мање од једног евра?

Немачки научник Михаел Пионтек није био најбржи у проналаску вакцине против короне, али верује да ће омогућити цепиво приступачно целом свету. Досадашњи фаворити нуде скупе вакцине чији је транспорт компликован.

Немачки "Бајонтек" и њихови амерички партнери из "Фајзера" надају се скором одобрењу за употребу вакцине, најпре у САД. Недуго после њих, и америчка "Модерна" је објавила да досадашњи ток клиничке студије говори о успешности вакцине од преко 90 одсто.

Далеко од медијске помпе на вакцини ради и Михаел Пионтек, са својом малом фирмом "Artes Biotechnology" из градића Лангенфелда на западу Немачке. Они су већ на бази квасца направили успешну вакцину против хепатитиса Б – сада се надају да ће на исти начин доћи и до вакцине против короне.

"Ако је приступ 'Бајонтека' функционисао, онда ће и наш приступ бити успешан. Јер на послетку користимо исти протеин, али га добијамо на различит начин", каже Пионтек за Дојче веле.

Експерименти на животињама су већ почели, а дата је и лиценца двема великим азијским фирмама које производе вакцине и већ припремају производњу. Пионтек се нада да ће вакцина бити на тржишту у другој половини идуће године.

"Имаће две огромне предности: прва је опробана безбедности јер већ на истој бази квасца постоје друге вакцине. Имамо велику количину података о томе и знамо да функционишу и не шкоде никоме. И друго: уз помоћ квасца можемо да производимо веома, веома јефтино", додаје научник.

За сада вакцине за богате?

Док се зна да ће Сједињене Државе плаћати једну дозу Бајонтекове вакцине чак 17 долара – а за имунизацију су потребне две дозе по особи – Пионтек у разговору за Дојче веле тврди да ће његова вакцина моћи да кошта "далеко мање од једног евра" по дози. Највећи део зараде ићи ће произвођачима, али чак и тако су, каже, марже сасвим добре.

"Код фирми које су на берзи, улагачи су већ уложили много новца и сада желе да им се то врати. То код нас није случај, јер ми већ бележимо профит. Ми можемо да ниске трошкове производње пребацимо директно на муштерије", додаје он.

На питање да ли су онда актуелни фаворити међу вакцинама заправо више за западни свет, а мање за сиромашније земље, Пионтек каже:

"Дефинитивно је тако и то не само због цене. Многе вакцине на бази РНА морају да се складиште и превозе на минус 70 степени целзијуса", додаје он.

"Бајонтекова" вакцина спада у такве – зато и Немачка планира отварање великих центара за вакцинацију. Јер такву вакцину тешко можете дистрибуирати до сваког лекара опште праксе.

"Кад помислите да хладни ланац на тој температури треба одржати у Индији или Африци – то неће функционисати. Рекао бих да у три четвртине света то неће бити могуће", закључује наш саговорник.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње