У Бразилу је од почетка пандемије регистровано готово 5,9 милиона случајева корона, а умрло је укупно 166.014 људи.
(Ројтерс)
Коронавирусом је широм света заражено више од 54.800.000 људи, а до сада је од последица инфекције преминуло 1.300.000.
У Бразилу је од почетка пандемије регистровано готово 5,9 милиона случајева корона, а умрло је укупно 166.014 људи.
(Ројтерс)
Хрватска је по броју умрлих од ковид-19 међу 10 најгорих земаља у ЕУ, показују подаци Европског центра за контролу и превенцију болести (ЕЦДЦ).
Како се види из таблице умрлих од коронавируса на 100.000 становника у последњих 14 дана, Хрватска је врло близу Француске, Пољске, Шпаније и Словеније, које последњих дана и седмица драстично пооштравају противепидемијске мере како би зауставиле негативне трендове, преноси портал Индекс.
Према подацима ЕЦДЦ-а, Хрватска је седма по броју новозаражених на милион становника у последњих 14 дана.
Водећа научница Светске здравствене организације рекла је да ће у првој половини 2021- године бити доступан врло ограничен број доза вакцина против коронавируса.
Сумиа Сваминатхан очекује да ће СЗО моћи да сарађује са многим произвођачима како би имала широк избор вакцина за дистрибуцију широм света.
СЗО је претходно објавила да је у свету протеклог дана потврђено 528.905 нових случајева коронавируса, док је укупан број регистрованих случајева премашио 55 милиона.
(Ројтерс)
Француске здравствене власти саопштиле су да је број хоспитализованих особа због коронавируса порастао за 416, да би достигао нови максимум од 33.497, јавља Ројтерс.
Француска је у последња 24 часа забележила 9.406 нових случајева заразе, док је од последица ковида-19 преминуло још 506 особа.
Укупан број регистрованих случајева у тој земљи сада износи 1.991.233, од чега је 45.054 било са смртним исходом.
Немачке власти одлучиле су да одложе до 25. новембра доношење одлуке о додатним антиепидемијским мерама у земљи, саопштила је канцеларка Ангела Меркел.
Како је навела Меркелова, већина савезних држава није била за пооштравање рестрикција пре краја идуће недеље.
"Ја сам могла да прихватим да се рестриктивне мере пооштре и данас, али за такву одлуку није било потребне већине", рекла је немачка канцеларка.
Меркелова је оценила је да је делимично закључавање које је уведено у Немачкој почетком новембра спречило експоненцијални раст броја новозаражених, али је и упозорила да тај број мора надаље додатно да се смањује.
(Гардијан)
У Великој Британији су потврђена још 21.363 случаја коронавируса, а преминуло је још 213 људи.
Укупан број заражених од почетка пандемије премашио је 1,39 милиона, а број смртних случаја достигао је 52.147, преноси Ројтерс владине податке.
Велика Британија је по броју жртава од последице вируса ковид-19 на првом месту у Европи.
У Северној Македонији је у последња 24 сата, од 1.683 тестиране особе, регистрован 591 нови случај коронавируса, саопштило је тамошње министарство здравља.
Преминуло је 40 пацијената, што је највећи број умрлих у једном дану.
Тренутно је активно 18.488 случајева инфекције, од којих 8.614 у Скопљу.
Од почетка епидемије, у Северној Македонији је потврђено 47.636 случајева коронавируса, а 27.803 пацијента су се опоравила.
Број умрлих достигао је 1.345, преноси агенција МИА.
Словенија је одлучила да проглашено стање епидемије продужи за још месец дана, до 17. децембра.
"Према званичним подацима о броју заражених у Словенији, суочавамо се са другим таласом епидемије заразне болести цовид-19. Тренутна епидемиолошка ситуација захтева ново проглашење епидемије на целој територији Републике Словеније", наводи се у саопштењу словеначке владе, а преноси Дело.
Одлука ступа на снагу 18. новембра, тачно месец дана након проглашења епидемије.
У саопштењу се додаје да су сви словеначки региони потврдили да је број новозаражених премашио број који је неопходан за проглашење епидемије.
(Дело)
Шпанија је од петка регистровала 38.273 нова случаја коронавируса, саопштило је министарство здравља те земље.
Број жртава порастао је за 484 на укупно 41.253.
Шпанија, једна од земаља које је ковид-19 највише погодио, крајем октобра увела је шестомесечно ванредно стање, овлашћујући регионе да сами одлуче о увођењу полицијског часа и ограничавање путовања.
(Гардијан)
Градоначелник Бањалуке Игор Радојичић хоспитализован је у Универзитетско-клиничком центру Републике Српске у Бањалуци због обољења од вирусакорона, саопштено је из његовог кабинета.
Како је наведено, Радојичић је у стабилном стању и примаће потребну терапију, преноси РТРС.
Он је у четвртак на свом Твитер налогу објавио да је позитиван на ковид-19.
Грчка је у последња 24 часа забележила 2.198 нових случајева коронавируса, док је од последица ковидa-19 преминуло још 59 особа.
Укупан број регистрованих случајева у тој земљи сада износи 76.403, од чега је 1.165 било са смртним исходом, преноси грчка агенција АНА.
Директор Светске здравствене организације Тедрос Адханом Гебрејесус изјавио је да вакцина сама по себи неће зауставити пандемију коронавируса.
Тедрос је рекао да је, иако је вакцина неопходна за стављање пандемије под контролу, она само додатак другим алатима у борби против пандемије, али да не може да их замени.
Директор СЗО је указао да ће, када је реч о почетној ограниченој понуди вакцина, приоритет имати здравствени радници, старије особе и друге ризичне групе.
Тедрос је изразио наду да ће то ублажити притисак на здравствене системе и смањити број смртних случајева, али је упозорио да ће вирус и даље имати много простора за кретање.
Он је истакао да ће, чак и са вакцином, бити важно наставити спровођење постојећих мера као што су ограничавање контаката, тестирање, надзор и изолација.
"Пред нама је још дуг пут", истакао је Тедрос.
Број заражених од коронавируса у Италији у протеклих 24 часа је 27.354, саопштило је италијанско Министарство здравља.
То је за 6.625 мање него дан раније, али је у складу са смањењем броја тестираних.
Министарство је навело да су у истоме периоду од коронавируса преминуле 504 особе.
Тестиране су 152.663 особе, док је тај број у суботу износио 195.275.
У Италији је укупно од почетка епидемије коронавируса преминуло 45.733 људи, док је регистрован 1.205.881 случај ковида-19.
Пооштрене епидемиолошке мере се не односе на границу Црне Горе, саопштено је из Националног координационог тела за заразне болести.
Како је наведено, отворени су сви прелази осим граничног прелаза Вуча (пут Рожаје - Тутин).
Улазак у Црну Гору могућ је на прелазу Шћепан Поље (Плужине - Фоча), док је гранични прелаз Метаљка (Пљевља - Чајниче) отворен од седам до 19 сати.
"Грађани који уђу у Црну Гору у време забране кретања или у том периоду путују од границе до куће, користе као доказ разлога кретања улазни гранични печат", навели су из НКТ-а.
У целој Црној Гори на снази је забрана кретања од 21 до 5 сати, продавнице и угоститељски објекти раде до 20 сати, забранњено је кретање између градова викендом, окупљање је ограничено на четири особе, док се верски обреди одржавају без верника.
У Црној Гори је у последња 24 сата регистровано пет смртних случајева и 596 новозаражених особа, саопштио је Институт за јавно здравље.
Док се многе земље боре са другим таласом коронавируса, у Финској је број новозаражених на најнижем нивоу у Европи, што је потпомогнуто чињеницом да је за Финце социјално дистанцирање природно.
Сам положај и густина становника иду јој у корист, као и то што многи Финци воле лични простор и самоћу, пренео је Ројтерс.
"Можда је финска зона личног комфора нешто већа него у неким другим европским земљама. Желимо да држимо људе на метар или више од себе или се осећамо непријатно", рекао је Мика Салминен, директор финске Управе за јавно здравље.
У недељу је 14-дневни кумулативни број случајева ковида-19 у Финској на 100.000 становника износио 54,2.
Европски просек је око 576, показали су подаци Европског центра за превенцију и контролу болести.
У анкети Евробарометра, 73 одсто финских испитаника изјавило је да су мере затварања током првог таласа биле врло или прилично једноставне.
Број људи заражених коронавирусом премашио је 55 милиона, а последњих милион регистровано је за само два дана.
Забележених случајева је укупно 55.002.463, од чега са смртним исходом 1.327.077.
Опоравила се 38.259.421 особа.
Прве по броју заражених су САД, које су премашиле 11 милиона случајева коронавируса, забележивши нови милион за само недељу дана.
Према подацима Универзитета Џонс Хопкинса, то је најбрже што су САД забележиле милион нових случајева од почетка пандемије.
По броју случајева следе Индија, Бразил, Француска, Русија, Шпанија и Британија.
Будући да број глобалних случајева коронавируса расте, многе земље траже од путника доказ о негативном налазу теста на Ковид за прелазак границе, а бројни туристи су одлучили да заобиђу прописе купујући фалсификоване резултате тестова на црном тржишту, пише Вашингтон пост.
Куповина лажних резутата забележена је у Бразилу, Француској и Великој Британији, наводи лист.
Прошле недеље француски надлежи органи открили су групу фалсификатора која је на париском аеродрому Шарл де Гол продавала лажне потврде с негативним тестом на корону.
Према агенцији АП, група је наплаћивала дигитални сертификат с негативним резултатом на ковид-19 од 180 до 360 долара (150 до 300 евра).
Полиција је оптужила ову седмочлану групу за фалсификовање и превару након спроведене истраге о томе како је један путник из Етиопије дошао до такве лажне потврде на аеродрому у септембру.
Кривотворене потврде су чуване на мобилним телефонима и имале су лого једне медицинске лабораторије из Париза, известио је Би-Би-Си.
Полиција у Бразилу је недавно такође ухапсила четворицу домаћих путника са фалсификованим неагтивним резултатима теста на коронавирус, који су намеравали да приватним авионом отпутују на острво Фернандо де Нороња.
Према писању британске штампе, ова пракса се појавила и у Енглеској.
Поштовање препорука везаних за коронавирус у Шведској није уродило плодом од пролећа, па ће јавни скупови биће ограничени на осам особа, у односу на претходни лимит који је износио 300 особа, изјавио је шведски премијер Стефан Лофвен.
"Ово је нова норма за цело друштво", рекао је Лофвен на конференцији за новинаре, пренео је Ројтерс.
"Не идите у теретане, не идите у библиотеке, немојте да организујете вечере. Откажите све", истакао је шведски премијер.
Шведска је привукла међународну пажњу због свог неуобичајеног одговора на пандемију, избегавањем закључавања земље и ослањањем на добровољно поштовање мера.
Стопа смртности у Шведској по броју становника је неколико пута већа него у њеним нордијским суседима, али је нижа него у појединим европским државама.
(Танјуг)
Хрватска има 1.366 заражених ученика и 549 наставника, саопштио је министар науке и образовања Радован Фухс.
Он је новинарима у Загребу рекао да је уверен да не треба прелазити на онлајн наставу, осим у случајевима кад ситуација у одређеној школи то изричито не буде захтевала.
Објаснио је да су најчешће на онлајн настави оне школе у којима је дошло до таквих проблема да је само одржавање наставе доведено у питање.
Навео је да ће у наредних неколико дана врло интензивно пратити шта ће се догађати.
(Танјуг)
Вакцина против коронавируса америчке компаније "Модерна" ефикасна је у 95 одсто случајева, показала су тестирања, преноси Би-Би-Си.
Из компаније "Модерна" су саопштили да је данас "одличан дан" јер је ефикасност вакцине "изванредна", те да ће током наредних недеља затражити дозволу за њену употребу.
Ипак, упозоравају да су ово тек рани подаци о вакцини и да нека питања још увек остају без одговора.
(Би-Би-Си)
Живот би могао да се врати у нормалу следеће зиме, каже творац "Фајзерове" вакцине против коронавируса Угур Шахин.
Професор Угур Шахин, један од оснивача и извршни директор комппаније "Бионтек", сматра да би вакцина могла да успори пренос коронавируса, што би резултирало "драматичним смањењем" броја заражених, пренео је Си-Ен-Би-Си њуз.
Прошле недеље су "Фајзер" и "Бионтек" саопштили да је ефикасност њихове вакцине против короне нешто изнад 90 одсто, на основу резултата тестова у којима је учествовало 43.500 волонтера.
(Танјуг)
У Швајцарској и суседном Лихтенштајну је од петка регистровано 12.839 нових случајева заразе коронавирусом, објављено је на званичном сајту за праћење епидемије.
Од последњег пресека преминуло је још 198 особа, преноси агенција Ројтерс.
Хоспитализована су 483 заражена пацијента.
Укупно су у Швајцарској и Лихтенштајну заражене 269.974 особе, а преминуло је 3.158.
(Танјуг)
У Аустрији је током последња 24 сата регистровано 4.657 нових случајева заразе коронавирусом и 58 преминулих.
Министар здравља Рудолф Аншобер указао је да се ради о бројкама од понедељка, које су увек мање, због мањег тестирања током викенда.
Значајнији од броја новозаражених је број хоспитализованих који непрестано расте.
Наиме, током протекла 24 сата број хоспитализованих ковид пацијената порастао је за 106, а 13 је смештено у јединице интензивне неге.
Тренутно у Аустрији има 77.055 активно оболелих. Од почетка пандемије од корона вируса преминуло је 1.887 особа.
Од уторка, Аустрија се враћа на мере које су биле на снази од почетка марта до средине априла. Затварају се школе, све трговине осим оних неопходних за живот, ограничења изласка из куће важе 24 сата а не само од осам увече до шест ујутру.
(Танјуг)
У Ирану је током претходна 24 часа регистрован нови рекордан број новозаражених - 13.053, као и 486 преминулих, саопштило је иранско Министарство здравља.
Према речима портпаролке Министарства Симе Садат Лари, укупан број заражених сада износи 775.121, док је укупан број смртних случајева 41.979, пренео је Ројтерс.
Влада Ирана је саопштила да ће увести строже рестриктивне мере како би се изборила са епидемијом коронавируса у тој земљи, која је најтеже погођена на Блиском истоку.
(Танјуг)
У Републици Српској је током последња 24 сата регистровано 26 смртних случајева и 296 новозаражених коронавирусом, саопшстио је Институт за јавно здравље.
Новозаражени су идентификковани међу 903 анализирана узорка. Највише новозаражених је из Бањалуке - 118.
До сада је у Републици Српској потврђено 25.456 случајева заразе, а преминуле су 733 особе.
До сада су се опоравиле 10.294 особе, а тестиране су 120.954. Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 1.250.
Под здравственим надзором тренутно су 14.563 особе, а надзор је завршен код 82.508 особа.
(Танјуг)
Министар здравља Велике Британије Мет Хенкок каже да већина Британаца неће добити вакцину против коронавируса до следеће године, чак и уколико се њена производња максимално убрза.
"У неком најбољем сценарију, уколико производња буде веома брза, велика већина наших становника ће бити вакцинисана догодине", рекао је Хенкок за Скај њуз, а пренео Ројтерс.
Истакао је да влада ради напорно да вакцина што пре буде доступна становништву, додајући да су се бројне локалне самоуправе широм Велике Британије надале да ће грађани имати могућност да у нормалној атмосфери дочекају Божић.
"Радимо све што је у нашој моћи да учинимо да Божић буде нормалан колико је год то могуће", додао је Хенкок.
(Танјуг)
У Хрватској је током последња 24 сата забележено 1.313 нових случајева заразе коронавирусом и 33 преминуле особе, саопштио је Национални штаб цивилне заштите.
Број активних случајева је у Хрватској 15.699. Међу њима је 1.816 пацијената на болничком лечењу, од тога на респираторима 191 пацијент.
Од 25. фебруара у Хрватској је регистровано 85.519 особа заражених коронавирусом, од којих су 1.082 преминула, а 68.738 се опоравило, од тога 2.507 у посљедња 24 сата.
До данас је укупно тестирано 624.393 особа, од тога 4.861 у последња 24 сата. У самоизолацији је тренутно 35.071 особа.
(Танјуг)
Војници ће од данас помагати здравственим радницима у 93 болнице у Мађарској, како би се обезбедило поштовање рестриктивне мере, саопштило је министарство одбране.
"Војници неће извршасвати задатке који се тичу лечења пацијената, али ће радити физикалије и логистику, а такође ће им бити поверено да мере температуру оболелима. Њихов главни задатак је да олакшају посао медицинским радницима", рекао је Тибор Бенко, високи официр мађарске војске и владин званичник, пренела је агенција МТИ његову изјаву за М1.
Мађарска војска је учествовала у дезинфекцији образовних установа током јесени, а армија је позвана да изврши задатке у још неким институцијама, додао је Бенко.
Војска се такође користи на граничним прелазима, како би обезбедила хуманитарне коридоре.
(Танјуг)
Током последња 24 сата у Словенији је регистрована још 501 особа заражена коронавирусом, док су 34 пацијента преминула, саопштила је словеначка влада.
Тестирано је знатно мање особа - 1.792, а позитивно је 28 одсто тестираних, преноси портал 24УР.
Тренутно се на болничком лечењу налази 1.264 оболела, од којих је 207 на интензивној нези.
(Танјуг)
У Словачкој је током последња 24 сата потврђено 509 нових случајева заразе коронавирусом, док је 16 пацијената преминуло, саопштиле су здравствене власти.
Тестиран је значцајно мањи број људи него претходних дана - 1.771, укупно 968.365, а највише новооболелих је у Братислави.
На болничком лечењу налази се 1.418 пацијената од којих је 95 на интензивној нези, а 107 на респираторима, преноси Таср.
Од почетка пандемије, у Словачкој је оболело 87.276, а преминуло 526 особа.
(Танјуг)
У Мађарској је у дану за нама од последица ковида 19 преминуло 93 хронична болесника, док је број новозаражених 6.495 особа.
Мађарски премијер Виктор Орбан рекао je да је ситуација тешка, али да се здравствени систем Мађарске добро држи.
"Имамо спремних још 13.049 слободних кревета за оболеле од короне и 1.634 места у одељењима интензивне неге", навео је Орбан.
У Украјини су потврђена још 9.832 случаја заразе коронавирусом, саопштило је украјинско министарство здравља.
Тестирано је 33.486 особа, а међу оболелима је 354 деце и 360 здравствених радника, навело је министарство, преноси Тас.
Током последња 24 сата преминуле су 94 особа, а највише оболелих је у престоници Кијеву. Хоспитализовано је 1.100 пацијената.
Од почетка пандемије у Украјини је оболело 545.689 особа, док је од ковида 19 преминуло 9.697.
(Танјуг)
У Русији је током последња 24 сата забележено рекордних 22.778 случајева заразе коронавирусом, док су 303 особе преминуле, саопштио је кризни центар за борбу против коронавируса.
Укупно је до сада од ковида 19 у Русији преминуло 33.489 људи. Тренутно је активно 461.265 случајева.
(Танјуг)
Кина је у недељу забележила осам нових случајева заразе коронавирусом, што је за 13 мање него дан раније, саопштило је министарство здравља.
Државна здравствена комисија је додала да су сви новозаражени пацијенти дошли из иностранства, пренео је Ројтерс.
Број асимптоматских случајева, које Кина не урачунава у укупан број оболелих, повећао се са шест на данашњих 14.
Према званичним подацима кинеских власти, број заражених од почетка пандемије коронавируса је 86.346, а број преминулих је 4.634.
(Танјуг)
Британски премијер Борис Џонсон се осећа добро и управљаће владом путем Зум апликације, изјавио је британски министар здравља Мет Хенкок.
"Он је добро, апсолутно је раздраган. Ове недеље ће водити владу путем Зума", рекао је Хенкок за Скај њуз.
Џонсон, који је у марту преболео коронавирус, је у недељу увече објавио да ће бити у самоизолацији због контакта са особом за коју се испоставило да је ковид позитивна.
(Танјуг)
Дописник РТС-а из Брисела Душан Гајић подсећа да је Белгија пре три недеље била на првом месту по броју новозаражених у Европи, док се здравствени систем ближио ивици колапса.
Строг мере које су уведене крајем октобра прилично брзо су довеле до побољшања ситуације и значајних резултата.
Од 15.000 или 20.000 нових случајева дневно, колико је бележено тада, дошло се до просечно 5.200, колико је забележено у прошлој недељи.
Број хоспитализованих је у сталном паду, а најспорије опада број пацијената на интензивној нези, као и број преминулих, што је последица ранијих високих бројева.
Сви ресторани и барови су потпуно затворени већ недељама, као и највећи број продавница, па се процењује да би други локдаун могао да кошта економију додатна четир и одсто пада.
Постоји нада да ће поједине трговине бити отворене крајем године ако ситуација буде ишла у добром правцу.
Белгисјек власти најављују да ће отварање земље бити много опрезније и поступније него прошли пут, као и да неће почети пре него што број дневни заражених падне на 50.
Севернокорејски лидер Ким Џонг Ун наложио је пооштравање државних мера против коронавируса, док је председавао састанком политбироа владајуће Радничке партије, јавила је државна новинска агенција КЦНА.
Појавивши се први пут у јавности у последњих 27 дана, Ким је нагласио потребу да се уведе узбуна и појача противепидемијска акција, известила је КЦНА.
Северна Кореја је тестирала више од 12.000 људи и није пријавила ниједан потврђен случај заразе од почетка новембра, према Светској здравственој организацији.
Укупно 6.173 особе, од којих су осам странци, откривени су као сумњиви случајеви и 174 особе су стављене у карантин у последњој недељи октобра, саопштила је СЗО.
Пандемија врши додатни притисак на севернокорејску економију, већ оптерећену међународним санкцијама усмереним на заустављање њеног нуклеарног програма, преноси Ројтерс.
(Танјуг)
Бразил је током последња 24 часа забележио 14.134 нова случаја заразе коронавирусом, док је преминуло 138 особа.
Укупан број потврђених случајева у тој земљи износи 5.863.093, од чега је 165.811 било са смртним исходом, према подацима са сајта Worldometer.
По броју заражених Бразил је на трећем месту на свету, иза САД и Индије, а по броју преминулих на другом, такође иза САД.
(Танјуг)
У Немачкој су потврђена још 10.824 случаја заразе коронавирусом, саопштио је Институт за инфективне болести "Роберт Кох".
У истом периоду преминуле су 24 особе, преноси Ројтерс.
Од почетка пандемије, у Немачкој је оболело 801.327 људи, а преминуло 12.547.
(Танјуг)
Највише заражених коронавирусом је регистровано у Сједињеним Америчким Државама - 11.300.000, као и највише преминулих од ковида 19 - 251.000.
Британски премијер Борис Џонсон је у самоизолацији пошто га је контактирала служба британског државног здравства, која прати контакте са особама, које су позитивно тестиране на коронавирус.
Према последњем пресеку, од ковида 19 је у Великој Британији преминуло 168 особа, што је значајан пад броја смртних случајева у односу на дан раније када их је било 462.
Суоснивач компаније "Бионтек" Угур Сахин сматра да ће се учинак вакцине против ковида 19 значајније осетити током предстојећег лета. Каже да би живот требало да се нормализује до следеће зиме.
Сахин сматра да ће ова зима бити тешка јер вакцина неће имати велик учинак на број новозаражених.
У Црној Гори је од јуче обавезно ношење заштитних маски и на отвореном и у затвореном, укључујући и децу старију од пет година.
Такође, према мерама које ће бити на снази до 1. децембра, угоститељски објекти радиће од 7.00 до 20.00, с тим што примена мера може бити продужена.
Анализирајући узорке 959 особа, све без симптома, које су биле део скрининга за плућне туморе између септембра 2019. и марта 2020. године, Институт за онкологију из Милана je закључио да је 11,6 одсто (111 од 959 особа) имало у себи антитела на коронавирус.
Коментари