среда, 11.11.2020, 21:00 -> 21:02
Извор: РТС
Аутор: Владимир Банић
Епидемија букти у Словенији, све чешће се помиње заоштравање ионако оштрих мера
Највећи број нових смртних случајева у Словенији – 40 и поново више од две хиљаде заражених, прецизније 2.217. У овој словенској републици у Алпима у којој је већ на снази забрана кретања од 21 до шест ујутру, као и прелазак из општине у општину, све чешће се помиње додатно заоштравање мера.
Министар здравља Томаж Гантар јутрос је на Твитеру упитао пратиоце, да ли неко после нових података о броју преминулих и оболелих, мисли да заоштравање мера није потребно донети хитно, за шта се сам залаже.
Поентира са тим да се ради о здрављу људи. Можда најјачег противника, осим дела грађанства, има у колеги министру привреде Здравку Почивалшку.
Почивалшек је тражио да се још сачека са евентуалним потпуним затварањем земље јер каже, како сви разумеју притисак на здравствени систем, требало би да разумеју и проблеме са којима се срећу предузећа.
Међу доносиоцима одлука, а то су лекари и политичари, помиње се и мера ограничавања кретања на километар од пребивалишта.
Деци тешко без друштва, повратак у вртић без већих последица
Школа се обавља на даљину, али вртићи раде. Само у једном колективу који је обишао извештач РТС-а, било је заражено 14 радника.
Његова директорка и председница актива љубљанских вртића, иначе рођена Врањанка, нада се да неће бити потпуно затворени.
За РТС каже, да иако је деци тешко без друштва, повратак у вртић протекне без већих последица.
"Мислим да ће се догодити исто као по првом валу. Једно дете је некад рекло - 'Сузана, зар ти се не чини да смо имали јако дуг викенд, а то је било два месеца и по!' '', прича Сузана Антић, директорка вртића "Трново".
Тренутно су у вртићу деца коју заиста нема ко други да чува. Она који не иду у вртић су онлајн у контакту са васпитачима који инсистирају да се програм на овај или онај начин обави.
Све чешће се помињу и психичке последице епидемије
Антићева сматра да су најмлађи приоритет и да им треба помоћи да ову неприродну ситуацију превазиђу.
"Јасно, када би било по мојем, вртићи би били отворени скроз. Социјална компонента која деци фали у том периоду. Они воле бити кући, али оно што је за психофизички здрав развој потребно је и институција као што је вртић, зар не?", приметила је Антићева.
У Словенији се све чешће помињу и психичке последице које оставља епидемија, као и троструко убиство и самоубиство јуче.
Отворени су дежурни телефони у сваком већем месту, на који они који траже такву врсту помоћи могу без потешкоћа да се обрате.
Коментари