Читај ми!

Ђедовић Хандановић: Грађани не треба да брину за енергетску стабилност, али притисак на цене постоји

Mинистаркa енергетике Дубравкa Ђедовић Хандановић каже за РТС да су планиране измене и допуне Закона о енергетици до краја месеца, како би се скинуо мораторијум на нуклеарну енергију. Неизвесност око конфликта у Украјини, утицао је да се складишта гаса у Европи која су пуна, почела да се празне, то ствара притисак на цене, што даље врши притисак и на потрошњу електричне енергије, каже министарка.

Економска сарадња Србије и Мађарске је у успону а енергетика ту заузима кључно место. Поред сарадње у гасном и електроенергтском сектору две земље већ раде на нафтном пројекту а јуче је председник Вучић најавио и могућност сарадње у нуклерној енергији.

Србија је вољна да купи 5 до 10 посто удела у новој мађарској нуклерној електрани у Пакшу, рекао је председник.

Mинистркa енергетике Дубравкa Ђедовић Хандановић каже за РТС да када је енергетика у питању размишља се стратешки и дугорочно, а сваки производни капацитет ће значити дугорочно сигурност јер се очекује све већа потрошња и грађана и привреде.

"Желимо да развијамо и Био кампусе и Дата центар и вештачку интилигенцију..., али и грађани троше више. То све изискује више електричне енергије. У будућности ће нам енергија бити све потребнија и сваки капацитет је важан", каже Ђедовић Хандановић.

Министарка је истакла да је нуклеарна енергија базна, и да је циљ да дођемо до нових гасних електрана, али и да обезбедимо и базну енергију да можемо да развијамо и обновљиву енергију.

Напоменула је да су планиране измене и допуне Закона о енергетици до краја месеца или веома брзо, како би се скинуо мораторијум на нуклеарну енергију.

Цена гаса за недељу дана скочила за 10 посто

Када је реч о гасу, цена је само од прошле седмнице на европској берзи сколчила 10 посто.

Ђедовић Хандановић каже да Србија има 500 милиона метара кубних гаса, што је и како каже био и циљ. Додаје да се гас складишти и у Мађарској, али да су без обзира на све порасле. 

Неизвесност око конфликта у Украјини, како је напоменула министарка, утицао је да су складишта гаса у Европи која су била пуна, да се празне што ствара притисак на цене, а то  даље врши притисак и на потрошњу електричне енергије. 

Објаснила је да смо имали 30 посто мањи доток воде током године и да се у октобру ситуација нешто поправила, па ће бити већа производња електричне енергије.

Министарка је рекла да се потрошња покрива још увек из домаће произведње и истакла да грађани не треба да брину за енергетску стабилност земље.

Међутим, Ђедовић Хандановић истиче да не смемо да угрозимо системску резерву.

Говорећи о пројекту градње новог далековода - Паневропског коридора, рекла је да је то стратешки пројекат са Мађарском и да би требало да обезбеди већи обим трговине и мањи притисак на цене.

Паневропски коридор ће да обезбеди дупло већи капацитет, каже министарка и напомиње да је пројекат нафтовода договореен, између Србије и Мађарске још раније, а да је циљ да се почне са градњом следеће године.

"Наш циљ је диверзификација - то значи већа сигурност, а тако ћемо да наставимо да градимо енергетски сектор Србије", каже министарка Дубравка ђедовић Хандановић.

петак, 15. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње