Читај ми!

Етика лекара на испиту због препуних болница, Швајцарска има протокол за старије од 75 година

Оно што се на почетку епидемије дешавало у Италији, у Швајцарској је озакоњено: за оболеле од ковида а старије од 85 година и старије од 75 са пратећим болестима неће бити места на одељењу интензивне неге.

Протокол који је израдила швајцарска Академија за медицинске науке и швајцарско Удружење за интензивну негу усвојен је још 20. марта, мада до сада није било потребе да се примени у пракси.

Наслов је врло јасан – "Тријажа на одељењима интензивне неге у случају оскудице у ресурсима". Данас се о њему поново прича у јавности јер је швајцарско здравство пред колапсом. Однос је 494,9 случајева на 100.000 становника. Два пута више него у Италији и Аустрији, пет пута више него у Немачкој.

Пошто је више од 6.000 заражених коронавирусом у последња 24 сата, швајцарски лекари ће морати да бирају кога ће спасити, тј. коме ће дати предност на интензивној нези.

На одељењу реанимације тражили да се донесу јасна правила јер у шок-собама нема довољно кревета, па се поставља питање коме дати предност ако је превише пацијената. Швајцарски здравствени систем је пред колапсом, а мада та земљи важи за једну од најцивилизованијих, ипак ће жртвовати старије људе.

Према Протоколу, особе старије од 75 година подељене су у неколико група.

Како јављају италијански медији и РСИ (Radio Svizzera Italiana), на петој страни тог документа јасно је речено ко неће моћи на одељење интензивне неге уколико не буде места (ниво Б): сви који имају више од 85 година, па и они који имају више од 75 али и пратеће болести, као што су цироза јетре, хронична бубрежна слабост, кардиоваскуларни проблеми за које су предвиђена још 24 месеца живота.

Ниво А подразумева још строже услове: неће бити места на интензивној нези за оне који су недавно имали срчани напад, онколошке болести с проценом да неће живети дуже од 12 месеци, затим за оне што пате од тешке деменције, срчаних и дегенеративних болести у последњем стадијуму.

"Овим ритмом интензивна нега ће се попунити за десетак дана" 

Андреас Штетбахер, делегат здравствене службе у Швајцарској, изјавио је да ако се болест и даље буде овако брзо ширила, кревети на интензивној нези ће се попунити за десетак дана па ће се лечење оболелих бити настављено према Протоколу.

А у Протоколу су искључени етика и морал (и то у Швајцарској?!?) приликом избора ко може да се лечи на интензивној нези.

Председник Удружења лекара у Кантону Тичино, Франко Денти, изјавио је за италијанске медије да "одлучити кога ћемо реанимирати, а кога не, заиста је веома тешко, проблем за сваког лекара. Међутим, овај документ, који је јаван, јесте једна врста гаранције за здравствене раднике, али и за пацијенте који не желе да се лече на одељењу интензивне неге".

Да ли је ова ситуација могла да се избегне будући да се нешто слично дешавало на самом почетку епидемије у Бергаму? Тада су анестезиолози говорили да нема места у болницама и да је на њима терет одлуке кога ће спасити а кога не.

Највећи број вирусолога је тврдио да се други талас заразе може очекивати на јесен и да свака земља треба да обезбеди довољно места у болницама за што већи број пацијената. Очигледно да ни развијене и цивилизоване земље попут Швајцарске нису то озбиљно схватиле.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње