Бразил је у понедељак регистровао 11.946 нових потврђених случајева коронавируса.
Укупан број тиме је порастао на 4.927.235, саопштило је Министарство здравља.
Број смртних случајева порастао је за 323, на 146.675, преноси Ројтерс.
понедељак, 05.10.2020, 07:11 -> 19:35
Извор: РТС
У свету је коронавирусом заражено преко 35 милиона људи, док је од последица изазваних ковидом 19 преминуло више од 1.042.000 оболелих. Портпаролка Беле куће позитивна је на коронавирус. У Шпанији више од 800.000 оболелих. Шкотска влада разматра увођење нових рестриктивних мера. Од уторка затварање школа у неколико жаришта коронавируса у Њујорку.
Бразил је у понедељак регистровао 11.946 нових потврђених случајева коронавируса.
Укупан број тиме је порастао на 4.927.235, саопштило је Министарство здравља.
Број смртних случајева порастао је за 323, на 146.675, преноси Ројтерс.
У САД је у последња 24 часа регистровано 36.778 новооболелих од коронавируса, чиме се број заражених попео на 7.396.730, саопштили су амерички Центри за контролу болести и превенцију.
Kако преноси Ројтерс, умрло је 378 људи, укупно 209.199.
Два одељења трећег и петог разреда Друге основне школе у Будви послата су у самоизолацију, због регистрованог првог случаја коронавируса код једног ученика.
Два одељења и њихове учитељице до даљих препорука, према одлуци епидемиолога, имаће наставу онлајн, пренеле су "Вијести".
Британски премијер Борис Џонсон изјавио је да су ажурирани подаци, након открића да је грешка у систему за тестирање на коронавирус одложила 15.841 резултат, више у складу с прогнозама за ширење епидемије, јавља Ројтерс.
У недељу су власти пријавиле скок дневних случајева ковида 19 на рекордних 22.961, након што су навеле да из техничких разлога хиљаде резултата испитивања нису на време пренете у рачунарске системе.
Министар здравља Мет Хенкок рекао је у парламенту да тај инцидент "никада није смео да се догоди".
Француске здравствене власти саопштиле су да је број пацијената који се лечи у одељенима за интензивну негу од ковида 19 прешао праг од 1.400, први пут од 28. маја.
Цифра је објављена дан пре него што ће у Паризу барови бити затворени на две недеље, делом и због наглог пораста број људи који се лече на одељењима интезивне неге, пренео је Ројтерс.
Шпанија је постала прва западноевропска земља са више од 800.000 случајева коронавируса, пошто је током викенда у тој земљи регистровано 23.480 новооболелих, саопштило је шпанско Министартво здравља.
Kако преноси Ројтерс, укупно је заражено 813.412 људи, а број умрлих попео се на 32.225 са 32.086 у петак.
На епидемиолошкој мапи ЕУ у тзв. црвеној зони тренутно се налази 10 земаља у којима број инфицираних корона вирусом прелази 120 на 100.000 становника.
У "црвеној зони" на мапи Европског центра за превенцију и контролу заразе налазе се Шпанија (319 случајева на 100.000 становника током протекле две недеље), Чешка (303), Француска (245), Холандија (231), Белгија (206), Луксембург (161), Исланд (158), Мађарска (129) и Данска (128), а сада им се придружила Велика Британија (135).
Још четири земље су означене "у ризику" када је у питању пораст броја оболелих од ковид 19, а то су Румунија (116), Аустрија (114), Словачка (106) и Ирска (105).
Гувернер Њујорка Ендрју Куомо наредио је да се од уторка надаље затворе школе у неколико жаришта коронавируса око државе, укључујући делове Њујорка - Бруклин и Квинс, преноси Ројтерс.
Најава долази након плана градоначелника Њујорка Била де Блазија да затвори школе у једанаест општина, почев од среде након што се стопа позитивности на коронавирус повећала на изнад три одсто у тим областима седам дана заредом.
Захвалила је свима на подршци.
"Моја породица је захвална на молитвама и подршци. Хвала медицинском особљу које се брине о здрављу заражених широм света", написала је прва дама Америке.
Поруку прве даме је на свом налогу ретвитовао потпредседник САД Мајк Пенс.
My family is grateful for all of the prayers & support! I am feeling good & will continue to rest at home. Thank you to medical staff & caretakers everywhere, & my continued prayers for those who are ill or have a family member impacted by the virus.
— Melania Trump (@FLOTUS) October 5, 2020
Портпаролка Беле куће Kејлиг Мекенени изјавила је да је позитивна на ковид 19 и додала да ће започети карантин.
Мекенени је рекла да се на листи Медицинске јединице Беле куће не налази ниједан новинар као блиски контакт, пренео је Ројтерс.
"Штавише, дефинитивно нисам знала за дијагнозу Хоп Хикс пре одржавања конференције за новинаре у Белој кући у четвртак", навела је Мекенани у саопштењу.
Црна Гора је у последња 24 часа регистровала 232 новозаражена коронавирусом и три преминула пацијента.
Према извештају Института за јавно здравље у Подгорици, највише новозаражених је у Подгорици - 107.
Аустријски канцелар Себастијан Kурц отказао је све данашње обавезе и тестиран је на коронавирус након што је утврђено да је његов неименовани блиски колега позитиван на ковид 19, изјавио је његов портпарол.
Вицеканцелар Вернер Kоглер је предузео исте мере предострожности, а особље Себастијана Kурца је, такође, тестирано, рекао је портпарол, додајући да Kурц није у карантину, пренео је Ројтерс.
Шкотска влада разматра да ли треба увести додатна ограничења за контролу случајева коронавируса, која су у порасту.
Премијерка Никола Старџон изјавила је да ће одлука бити донета у наредних неколико дана, пренео је Би-Би-Си.
У Шкотској је у протеклих 24 часа регистровано 697 новозаражених од коронавируса.
У последња 24 сата у Северној Македонији регистрована су 83 новозаражена коронавирусом, док је четворо пацијената преминуло, преносе македонски медији.
Укупан број заражених у тој земљи од почетка епидемије износи 18.873, а од последица коронавируса преминуло је 760 пацијената.
Према мерама које важе у Белгији, Фон дер Лајенова ће до уторка увече остати у самоизолацији.
"Резултати су опет негативни. Остаћу у самоизолацији до сутра увече. Хвала свима на најлепшим жељама", поручила је Фон дер Лајенова на Твитеру.
Представница министарства здравља саопштила је да је у протекла 24 сата од коронавируса умрло још 235 људи.
У Ирану је од почетка пандемије коронавируса умрло скоро 27.000 људи.
У Чешкој је од данас на снагу ступило ванредно стање које ће трајати две недеље, а министар здравља Роман Примула упозорио је данас да ће додатне мере бити објављене у петак 9. октобра.
Протеклог викенда забележен је рекордан број новооболелих - у суботу је забележено 2.556, а у недељу нових 1.841 случајева због чега су на снази нове мере за сузбијање ширења вируса.
Тренутно, у тој земљи је активно 37.750 случајева вируса, од којих је њих 1.841 хоспитализовано и 274 у критичном стању.
У последња 24 сата тестиране су 3.382 особе, док се опоравило 37 особа.
Хоспитализовано је 238 оболелих, од којих је 13 на одељењу интензивне неге, а 24 пацијената на респираторима.
Мађарске власти упоозориле су грађане да се придржавају мере физичке дистанце и да спроводе прописане хигијенске обавезе, док на снази до даљег остаје потпуна забрана уласка у Мађарску.
Тренутно, активно је 5.729 случајева, а хоспитализовано је 917 пацијената, од којих је 56 на одељењу интензивне неге.
Од последица коронавируса 18 особа је преминуло, што је такође мање него дан раније.
У школама, од почетка директне наставе 14. септембра, према најновијим подацима, забележено је око хиљаду случајева заразе међу ученицима и наставницима.
Влада је припремила предлог нових, оштријих мера за ефикасније сузбијање ширења заразе, за које ће сутра тражити одобрење парламента. Предвиђа се обавеза ношења заштитних маски на отвореном на целој територији земље, мада је у неким покрајинама та мера већ на снази, ограничење броја учесника на приватним забавама и прославама, а регијама неће бити дозвољено да на својим територијама доносе мере које су блаже од оних које важе за целу Италију.
У истом периоду, преминуло је 117 особа, чиме је укупан број жртава ковида 19 у тој земљи порастао на 21.475, док је смртност 1,75 одсто.
Највише новозаражених је у Москви, где је потврђено 3.537 случајева, док је у Санкт Петербургу потврђено 407 нових случајева, највише од 21. маја.
У последња 24 сата, у Хрватској је регистровано 138 нових случајева заразе коронавирусом и два преминула пацијента.
Број активних случајева у Хрватској данас је укупно 1.466.
Међу њима је 326 пацијената на болничком лечењу, од тога су на респиратору 24 пацијента.
Из истог извора је саопштено да су у последња 24 сата преминуле још 33 особе, а да се опоравило 1.145 пацијената.
У поређењу са претходним понедељком, када је било 556 новозаражених, то је раст од 35 одсто.
У Бечу је регистровано 315 нових случајева заразе, следе Горња Аустрија и Тирол са по 106.
У протекла 24 сата преминуло је још пет особа, чиме се број умрлих повећао на 818.
Тренутно у Аустрији има 8.704 активно оболела.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен саопштила је да се налази у самоизолацији јер је била у контакту са особом зараженом коронавирусом.
"Информисана сам да сам прошлог уторка присуствовала састанку заједно са особом која се јуче тестирала и која је позитивна на ковид 19. У складу са мерама које су на снази остаћу у самоизолацији до сутра. У четвртак сам се тестирала и била сам негативна на коронавирус, а тест ћу поновити данас", написала је на Твитеру Урсула фон дер Лајен.
I’ve been informed that I participated in a meeting last Tuesday attended by a person who yesterday tested positive for COVID-19. In accordance with regulations in force, I’m therefore self-isolating until tomorrow morning. I’ve tested negative on Thursday & am tested again today
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 5, 2020
Помоћник министра здравља Миро Kнежевић упозорио је да је епидемијска ситуација у Црној Гори изузетно озбиљна, због чега су и даље на снази нове мере за сузбијање ширења инфекције.
"За неких седам до десет дана требало би да видимо ефекте мера, са предусловом да смо их поштовали", рекао је Kнежевић и додао да све зависи од самих грађана.
Подаци, каже он, показују да долази до благог пада броја новоинфицираних коронавирусом у Црној Гори.
Здравствени систем и даље, напомиње, одолева тренутној епидемијској ситуацији, а бројеви још нису оптерећујући.
"Не треба испитивати крајње границе здравственог система", истакао је Kнежевић.
Најавио је скори почетак брзог тестирања у Црној Гори. Резултати теста су, објашњава, готови за тридесетак минута до једног сата.
У последња 24 сата број новоинфицираних у Канади повећан је за 1.685 и сада износи укупно 166.156, саопштено је из канадског министарства здравства.
У Kанади је од последица ковида 19 до сада преминула 9.481 особа, а министарство је нешто раније саопштило да 90 одсто преминулих припада старосној групи људи од 60 и више година.
Значајан пораст броја новозаражених у Kанади регистрован је у државама Алберта, Британска Kолумбија, Kвебек и Онтарио.
Премијер Kанаде, Џастин Тридо, најавио је 23. септембра да је земља већ суочена са другим таласом пандемије који би могао бити тежи од првог.
У Kини је регистровано 20 нових случајева коронавируса и 27 асимптоматичних случајева, саопштила је Kинеска национална комисија.
Kако је наведено, сви нови случајеви су увезени из иностранства.
У Немачкој су потврђена нова 1.382 случаја коронавируса, објавио је Институт за инфективне болести "Роберт Kох".
У истом периоду преминуло је још пет особа. Од почетка пандемије од вируса је оболело 300.619, а преминуле 9.534 особе.
(Танјуг)
Од почетка епидемије заражено је 4.915.289 људи. Досад су преминуле 146.352.
(Ројтерс)
Због погоршане епидемијске ситуације, у Паризу и париском региону биће уведене нове, оштре рестриктивне мере ради сузбијања коронавируса.
Уводи се највиши ниво узбуне због ковида 19, који предвиђа додатне рестриктивне мере као што су затварање барова, а ресторани ће морати да примене нове санитарне протоколе да би остали отворени, саопштио је кабинет премијера Жана Kастекса.
Нове рестриктивне мере ступиће на снагу у уторак и трајаће 15 дана.
Рад од куће треба да буде приоритет "сада више него икада пре" у Паризу, а универзитетске учионице не смеју да буду више од пола попуњене, рекао је премијер.
У Француској је у недељу регистровано 12.565 нових случајева коронавируса, а 893 пацијента су претходне недеље примљена на интензивну негу.
Пандемија ковида 19 могла би да изазове дужничку кризу у неким земљама, тако да инвеститори морају да буду спремни да се ангажују и помогну им, изјавио је председник Светске банке Дејвид Малпас.
"Евидентно је да неке земље не могу да врате дуг који су узеле. Стога морамо да смањимо ниво дуга. То може да се назове опрост дуга или отпис", рекао је Малпас.
Страхује се да би пандемија могла да гурне 100 милиона људи у екстремно сиромаштво, а Малпас понавља позив приватним банкама и инвестиционим фондовима да се укључе.
Он је упозорио да би пандемија могла да изазове још једну дужничку кризу, јер земље у развоју већ иду спиралом слабог раста и финансијских проблема.
Коментари