субота, 16.11.2024, 09:00 -> 09:25
Извор: РТС
Почетак грејне сезоне нови ризик од пожара – у чему грађани често греше и шта може да буде фатално
Ватрогасно-спасилачке јединице су од почетка године из пожара спасиле 320 особа, само у последњих месец дана интервенисале су 590 пута. Почетак грејне сезоне носи нове ризике, грејна тела не смеју да се остављају без надзора, а исправност електроинсталација као и димњаке треба проверити, каже за РТС Милош Миленковић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.
Сваке године са почетком грејне сезоне повећава се и број пожара. Најчешћи узроци пожара су електроинсталације на грејним уређајима и неисправни или неочишћени димњаци.
Од почетка године, Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије регистровао је 5.899 пожара на грађевинским објектима, од чега је око 2.900 пожара било на стамбеним објектима.
"У поређењу са подацима од прошле године, бројке су сличне и нема рапидних смањења, али ни повећања интервенција. Али почетак грејне сезоне увек повећава ризик од пожара. Само у последња 24 сата имали смо 49 интервенција на грађевинским објектима, током којих су два лица спасена. У последњих месец дана, осам особа је настрадало у пожарима, док је 46 особа спасено“, рекао је Миленковић.
Најважније је да, чим грађани примете пожар, што пре о томе информишу ватрогасно-спасилачке јединице на 193, управо да би што пре сва лица која се налазе у захваћеном објекту била безбедно евакуисана.
Које су најчешће грешке и највећи ризици
"Неисправне електроинсталације или преоптерећеност најчешћи су узрок пожара", каже помоћник начелника Управе ватрогасне-спасилачке јединице, и понавља апел грађанима да не преоптерећују електроинсталације грејним телима, и да ако примете квар позову стручно лице.
Пре грејне сезоне грађани који се греју на чврста горива треба да провере да ли је димњак очишћен и исправан. Такође је важно и како се одржава само ложиште, и како се одлаже пепео.
"Људи често греше када одлажу пепео у пластичне канте, контејнере или кесе, што због температуре пепела врло лако изазове пожар. Пепео мора прво да се охлади, а затим одложи у металну посуду", каже Миленковић.
Велики ризик представља и одлазак на спавање када се оставља упаљена ватра.
"Сâм угљен-моноксид може да буде фаталан, гушење димом и спорија реакција ако сте у сну могу да доведу до трагедије. Грејна тела не смеју да се остављају без надзора, посебно у близини деце.Такође, запаљиве тканине и намештај не смеју да буду у близини грејних тела", упозорио је Милош Миленковић.
Коментари