Први пацијент коме је регистрован коронавирус у Италији се опоравио и сада има поруку за све
Матија Маестри, први званични пацијент заражен ковидом 19 у Италији, тзв. пацијент 1, захвалио се Италији изложивши у излогу продавнице чија је власница његова супруга фотографију своје породице пропраћену речима: "Живела Италија! Италија смо ми који смо имали снаге да се поново родимо, ви, пријатељи и клијенти, који сте били уз нас последњих месеци... Вама, искрено хвала".
Матија Маестри је први пацијент коме је крајем фебруара дијагностикован коронавирус након чега је Италија ушла у најтеже моменте борбе са епидемијом, а он је, од потпуно анонимне особе, постао симбол Европе.
Матија се неколико седмица борио са вирусом на одељењу интензивне неге не знајући да је и његова супруга, која је тада била трудна, такође била заражена.
"То што сам прозван пацијентом 1 ми никада није тешко пало, али су ми сметале лажи попут тога да сам био на вечери са пословним партнером из Кине, да сам истрчао два маратона у једној седмици. Све су то неистине. И било ми је тешко да се носим са популарношћу и константним захтевима за интервјуима. Два месеца болести су била нешто скоро нереално, незамисливо, више од неког филма. Изненада сам се разболео, био сам на корак до смрти и спасио сам се", изјавио је Матија Маестри за интервју листу Република.
"Када су ме седирали било је као да сам ушао у неки лимбо. Био сам несвестан, али сам и сањао, нисам осећао никакве болове, али сам имао осећај да мир који ме је преплавио није ништа друго него предворје смрти. И моја супруга и моја мајка су се заразиле, док је мој отац изгубио живот у борби са вирусом", додао је Маестри.
Истиче да га је идеја да ће ускоро постати отац одржала у животу.
"Када си тако близу смрти ниси у стању да рационално кажеш себи да мораш да издржиш, али мислим да је идеја о томе да ћу ускоро постати отац нешто што ме је одржало у животу, нисам могао да одем док је моја ћерка стизала на свет. А онда је рођена Гаја", нагласио је Маестри.
И док је нулти пацијент још увек мистерија, Матија не зна како је дошао у контакт са вирусом, јер месецима није био у иностранству и водио је исти свакодневни живот у Кастелпустерленго са пријатељима из Кодоња из зоне Лодија.
Преноси и речи лекара који су му рекли како су у Ломбардији почеле да се појављују чудне упале плућа још у јануару и да је преминуло јако пуно старијих људи, али нико није замишљао да је коронавирус стигао у Европу из Кине.
"Мислим да је чињеница да сам релативно млад, а био сам на самрти довела до тога да лекари посумњају да се ипак не ради о обичној упали плућа што је након тога помогло да се спасе на хиљаде живота", каже Матија.
"Ова болест ме је научила да се борим и да верујем у разлику између вере и утопије и да живим сваки моменат свог живота. Живот и смрт, и кад нам не дају прилику да то видимо, дотичу се у сваком моменту у тишини. Ја сам изгубио свест у Кодоњу мислећи да имам само обичну упалу плућа, а пробудио сам се у Павији као пацијент број 1 који је преживео ковид 19. Био сам обична особа, а онда сам постао симбол Европе", закључио је Матија Маестри.
У Италији је првог септембра забележено 676 нових случајева, 293 особе су оздравиле, док је њих осморо преминуло. У овој земљи је од почетка епидемије преминула 35.491 особа.
Коментари