Немачка – једна земља, 16 различитих начина борбе против короне

Немачке покрајине су се половично сагласиле о новим мерама у току епидемије. Разлике коју остају знају да буду и бизарне, па тако, ако вас ухвате у аутобусу без маске, можда ћете платити 500 евра, а можда и ништа.

Стална заседања Ангеле Меркел и покрајинских премијера од почетка кризе су, у очима многих, поново уздигла канцеларку као сталожену менаџерку криза.

Али, та заседања од почетка крију зачкољицу: сваки од шеснаест покрајинских премијера, а ту их има из редова Демохришћана, баварских конзервативаца, Социјалдемократа, Зелених и Левице, могао би после састанка да оде кући и не спроведе баш ништа договорено.

Јер, Закон о заштити од заразних болести је у искључивој надлежности покрајина. Ко мора у карантин и колико, где се носе маске, каква су окупљања дозвољена, да ли раде ресторани, о томе покрајине саме одлучују и централна Влада у Берлину може само да шкргуће зубима или мољака.

Шеснаест покрајина је и шеснаест различитих ситуација. Од Баварске и Хесена где је последњих дана бележено 15 новозаражених на 100.000 становника, до пет источних покрајина где је та бројка од пет до петнаест пута мања.

Нису исте ни политичке ситуације, нити начини којим покрајинске власти желе да побољшају рејтинг. Ту се иде од чврсте руке баварског премијера Маркуса Зедера, до сасвим друкчијег односа у Саксонији-Анхлату.

То је, наиме, једина покрајина која је на састанку у четвртак одбила да уведе новчану казну од најмање 50 евра за грађане који не носе маску тамо где је то прописано, попут продавница и јавног превоза. У Баварској рецимо казне иду до 250 евра.

Промене за путнике који долазе или се враћају из Србије

Поједини политичари и новински коментатори настављају да се жале на "шарени ћилим" мера којим је прошарана Немачка.

То се добро видело када су ђаци после летњег распуста сели у школске клупе - док је у Северној Рајни-Вестфалији у средњим школама обавезно целодневно ношење маске и оне се смеју скинути само на кратко у дворишту, у Хамбургу је управо обрнуто - у дворишту се обавезно носе, а на часу смеју да се скину.

Па ипак су у четвртак Меркел и покрајински премијери дошли до низа заједничких закључака. Људе из Србије који живе и раде у Немачкој или тамо имају каква неодложна посла, највише ће занимати то да се, вероватно од 1. октобра, укида тестирање на самом уласку у Немачку (на аеродрому или аутопуту).

Уместо тога, дошљаци, односно повратници са ризичног подручја, морају у кућни карантин од две седмице, а могу и да се, после пет дана карантина, тестирају па да окончају карантин раније уколико су негативни.

За њих такође важи правило да морају да се пријаве надлежним локалним здравственим властима. Они који долазе авионом, возом или бродом за то добијају картон који попуњавају и дају при изласку из превозног средства. Они који долазе колима - морају да јав Gesundheitsamt-у и тамо оставе своје податке.

Уопште, канцеларка Меркел је позвала да се не путује у "ризичне земље" ако се баш не мора. На листи "ризичних области" коју редовно освежава Институт "Роберт Кох" налази се око 150 држава и региона, међу којима и цео Западни Балкан.

Од недавно су на листи и простори унутар Европске уније: цела Шпанија осим Канарских острва, две далматинске жупаније, региони Париза и Брисела, више румунских округа...

Путовање у те области, тако се сматра, не сме да падне на терет свих који живе у Немачкој. Зато ће у случају кршења карантина бити прописане "осетне" казне.

Такође, убудуће право на одштете неће имати они који свесно отпутују у ризичну област, а онда због тога морају у карантин и не могу да раде.

Приватна славља, како где

Договорено је да се у целој Немачкој до краја године забране велике приредбе на којима није могуће праћење контаката и придржавање мера одстојања. Тиме су погођене и спортске утакмице, али ће за њих до краја октобра бити израђен посебан концепт - до тада ће стадиони бити празни.

Насупрот томе, није дошло до договора о томе колико људи може да се окупи на приватним забавама и слављима. Та бројка тренутно иде од највише 25 у Хамбургу, до 100 у Саксонији и Баден-Виртембергу.

Родитељи би у целој Немачкој требало да добију пет додатних дана боловања за негу детета уколико им затреба. Самохрани родитељи - десет дана.

Због могућности да нека школа или поједино одељење буде послато у карантин ако избије корона, сместа је још 500 милиона евра опредељено за дигитализацију школа како би се олакшала настава на даљину.

Јавни радио Дојчландфунк у једном коментару наводи да су различита правила још један доказ "ситничарења".

"Свуда различита правила за свадбена весеља, иако гости долазе из целе Немачке. Немаш маску у аутобусу? У Магдебургу то не кошта ништа, у Берлину може да кошта 500 евра. Све то заједно не доприноси прихватању мера, веће је вода на воденицу оних који негирају да корона уопште постоји или да је опасна."

недеља, 17. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње