Фаучи искрен: У чему су САД грешиле и какво је право стање на терену
Водећи амерички епидемиолог Ентони Фаучи каже да се неке поруке радне групе администрације Доналда Трампа за борбу против корона вируса не подударају са извештајима са терена и оцењује да су погрешни кораци који су направљени у почетку угрозили одговор владе.
Фаучи је у интервјуу за Еј-Би-Си њуз, који ће сутра бити емитован у оквиру специјала "Америчка катастрофа: Како смо стигли овде?" покушао да објасни зашто се, неколико месеци након појаве пандемије у САД, влада те земље и даље бори да Американцима обезбеди адекватно тестирање и довољно заштине опреме.
Еј-Би-Си њуз наводи да радна група Трампове администрације, која предводи напоре на савезном нивоу за успоравање ширења коронавируса, наставља да се ослања на неке оптимистичне поруке на својим састанцима, у време када пандемија Ковида 19 букти у САД.
Међутим, према мишљењу Фаучија, кључног члана радне групе, те тврдње се не подударају увек са извештајима које он добија са линија фронта.
"Ми и даље слушамо, када идемо на састанке радне групе, да су ови проблеми поправљени, али када одете у ровове, и даље слушате о томе", рекао је Фаучи.
Он је додао да нема добар одговор и не може да објасни ову неподударност, посебно јер та питања нису део његових свакодневнних обавеза, али је навео да део проблема произлази из чињенице да се "многе ствари које су нам биле потребне не производе у САД".
САД морале да се такмиче са другима
Еј-Би-Си њуз наводи да је америчка влада морала да се такмичи за те материјале са другим државама, које су погођене пандемијом, а Бела кућа је на крају морала да се позове на овлашћења у ванредним ситуацијама како би приморала америчке компаније да јој помогну.
Те изазове погоршало је оно што је Фаучи признао да су погрешни кораци, који су направљени у почетку, када је реч о тестирању које је вршио Центар за контролу болести.
Како је навео, центар је развио тестове који првобитно "нису функционисали" јер се испоставило да се њихови резултати заснивају на потенцијално контаминираним узорцима.
То је присилило савезну владу да се даље ослања на приватне компаније.
Фаучи је рекао да влада САД није једина која је правила грешке, које су је скупо коштале.
Он је оценио да је одговор Трампове администрације на пандемију био "значајно хендикепиран недостатком искрености кинеске владе током иницијалног ширења у тој земљи".
Фаучи је рекао да су Кинези говорили да се вирус не шири ефикасно с човека на човека.
"А онда, како су пролазиле недеље,постало је врло јасно да је то био случај и да ће заиста бити проблема", навео је Фаучи.
Он је додао да је кинеска влада забранила америчким званичинцима да посете области које су најтеже погођене вирусом.
Какве су залихе
Упитан за погрешне кораке које је он предузео, попут препоруке да просечни Американац не мора да носи маску, Фаучи је навео да су такве одлуке биле засноване на информацијама које су постојале у том тренутку.
"Као научник, ствар коју увек морате да урадите је да будете довољно скромни да знате да када добијете додатне информације, чак и информације које би могле да буду у супротности са ранијим, можете да промените своје становиште и промените своје препоруке на основу података", рекао је Фаучи додајући да је наука процес учења.
Трамп је у четвртак, током брифинга у Белој кући, рекао да су САД забележиле огроман пораст капацитета за тестирање, спроводећи више од 51 милиона тестирања широм земље.
Он је додао да САД добро стоји са залихама.
Фаучи је, међутим,изразио забринутост због "експлозије случајева" у неколико јужних америчких држава, које је подстакао, како је навео, "талас ширења у заједници", где вирус шире заражени, који немају симптоме.
"То је озбиљан проблем", оценио је Фаучи.
Коментари