Корона-тестови убудуће бесплатни на немачким аеродромима
Путници који се у Немачку враћају с летовања из ризичних подручја, међу којима је и Србија, убудуће ће добровољно и бесплатно моћи да се тестирају на коронавирус приликом слетања на неки од немачких аеродрома. Они којима је тест позитиван, мораће у двонедељну кућну изолацију.
То је резултат јучерашњих преговора немачког савезног и 16 покрајинских министара здравља, који покушавају да смање ризик од тога да у Немачкој дође до другог таласа пандемије.
Уколико је повратницима тест негативан, они ће моћи да избегну 14 дана карантина који је обавезан за које се враћају из земаља, које је немачки Институт Роберт Кох ставио на листу ризичних подручја.
Онима којима је резултат теста позитиван, мораће у двонедељну кућну изолацију.
"Чак и путници из неризичних поручја могу да буду тестирани у оквиру 72 сата (од доласка). Али, не на аеродромима", рекао је након састанка берлински министар здравља Дилек Калајчи, истичући да ће тестирање бити бесплатно за све путнике који се враћају у земљу.
Иако је о томе било речи раније, министри нису увели обавезу тестирања на коронавирус за путнике који се враћају из земаља с великим бројем заражених.
Од европских земаља, на немачкој листи ризичних земаља су све државе Западног Балкана, укључујући и Србију, потом Русија, Украјина, Молдавија и Луксембург.
Непридржавање обавезног карантина
Повод за увођење обавезних тестова за повратнике из ризичних земаља је закључак бројних локалних здравствених служби да се сви повратници не држе правила о обавезном двонедељном карантину.
Ова одлука ће омогућити онима који из Србије путују у Немачку да без додатних трошкова ураде тест и у случају да је резултат негативан избегну кућни карантин.
Иначе, држављани Србије и даље не могу туристички да дођу у Немачку, већ само ако имају сталну дозволу боравка или супружнике и децу у Немачкој.
Изузетак од овог правила су медицински радници, возачи камиона, студенти и стручњаци чије присуство је неопходно, али и они могу да уђу под посебним условима.
Пре овог договора министара здравља, баварски премијер Маркус Зедер се изјаснио да се он залаже за обавезно тестирање путника који се враћају у Немачку.
"Под хитно су нам потребни обавезни тестови на аеродромима и то дугорочно, нарочито за оне који долазе из ризичних подручја. Сматрам да само карантин није довољан. Тест директно на аеродрому би имао смисла", рекао је Зедер, истакавши да је неопходно успоставити јединствено правило на нивоу целе Немачке.
Најавио је да би баварска влада већ од уторка могла да уведе обавезно тестирање на аеродромима.
Досад тестирање коштало и до 215 евра
Иначе, на неколико немачких аеродрома тестирање одавно постоји, али трошкове који иду и до 215 евра сносе путници.
Са тестирањем прво се кренуло на најпрометнијем аеродрому у Немачкој. Франкфуртски аеродром је још у јуну отворио центар за тестирање, при чему трошкове плаћају путници и то 59 евра уколико желе резултат у року од шест до осам сати или 139 евра за резултат у року од три сата.
Резултат теста се добија преко мобилног телефона, а за додатни трошак од девет евра путници могу да добију и званичну потврду о резултату теста, који могу да покажу властима у земљама у које путују.
Франкфуртски аеродром тренутно има капацитет да уради и до 1.500 тестова дневно.
Са друге стране, они који се враћају из ризичних подручја ако слете на један од два берлинска аеродрома засад немају могућност да буду тестирани.
"Од прошле недеље смо у разговорима с компанијом која управља аеродромима и тренутно координишемо где и када ћемо на Тегелу и Шенефелду поставити пунктове за тестирање повратника из ризичних земаља које је одредио Институт 'Роберт Кох'", рекао је први човек Берлина Михаел Милер.
"Наш циљ да будемо у стању да почетком следеће недеље понудимо пунктове за тестирање на ковид 19", додао је Милер.
На аеродрому у Минхену тестирање већ постоји и кошта око 190 евра, а резултати се добијају четири сата после узимања бриса.
Мобилна лабораторија за тестирање повратника у Немачку постоји и на аеродрому Келн/Бон, при чему цена теста износи 90 евра, док се резултат добија у року од 24 часа у току којих повратници из ризичних подручја морају да буду у кућном карантину.
Слична ситуација је и на аеродрому у Штутгарту.
На осталим аеродромима засад нема пунктова за тестирање, већ путници бивају упућени на тестирање у место у којем имају пребивалиште.
Тестирање на аеродромима (не)разумно
Председник Немачке лекарске коморе Клаус Рајнхарт је поздравио идеју о тестирању за повратнике из ризичних подручја.
"Актуелни раст броја заражених у неким европским земљама нам показује да би зараза и у Немачкој могла поново да се распламса", рекао је Рајнхарт.
Док поједини лекари указују да би требало на аеродромима тестирати и оне који долазе из, на пример, Шпаније коју Немци нису означили као ризично подручје, чују се оштре критике плана о тестирању на аеродромима.
"Са професионалне тачке гледишта, то уопште није разумно", рекао је здравствени званичник задужен за део Берлина којем припада и аеродром Тегел, Патрик Ларшајд, истичући да "ово тестирање неће омогућити сигурност (од ширења заразе)".
Објашњавајући да постоји временски прозор у којем тек инфицирана особа нема довољно развијеног вируса у себи да би био детектован приликом узимања бриса, овај лекар истиче да ће то довести до великог броја лажних негативних тестова.
"Нико није приморан да иде на одмор у ризично подручје. Ако неко упркос томе преузме ризик по цену јавног здравља онда би требало да иде у карантин по повратку", истиче Ларшајд.
Коментари