"Бритиш ервејз" због пандемије приземљио "џамбо-џетове"
Компанија "Бритиш ервејз", која највише у свету користи авионе "боинг 747", саопштила је да ће одмах повући комплетну флоту "џамбо-џетова" због пада туристичке индустрије који је изазвала пандемија коронавируса.
Са великом тугом могу да потврдим повлачење из употребе целе наше флоте "боинга 747" и то одмах, изјавио је портпарол "Бритиш ервејза".
Глобалне мере ограничења кретања, које су уведене ради заустављања ширења коронавируса, утицале су на драстичан пад авио-путовања што је довело у питање будућност многих авио-компанија.
"Мало је вероватно да ће наша величанствена 'краљица неба' икада више бити коришћена за комерцијалне летове Бритиш ервејза", наводи се у саопштењу компаније, преноси Гардијан.
Алекс Круз, извршни директор "Бритиш ервејза" наводи да је ово решење иако болно за многе најлогичније решење у време пандемије.
"Колико год било болно, ово је најлогичније да предложимо. Пензионисање џамбо авиона осетиће многи људи широм Британије, као и сви ми из 'Бритиш ервејза'. То је нажалост још један тежак, али неопходан корак док се припремамо за сасвим другачију будућност", додао је Круз.
Из "Бритиш ервејза", који је у власништву британске ИАГ групе, додали су да ће више летова обављати модерним авионима који троше мање горива, као што су нови "А350" и "787с", те да очекују да ће им те летелице помоћи да постигну нето-нулту емисију угљеника до 2050. године.
Боингов модел "747", познат и као "џамбо џет", авион који је демократизовао глобални ваздушни саобраћај 1970-их, а онда су га потисле модерне двомоторне летелице, обележио је у фебруару 2019. године своју 50. годишњицу лета.
Авиопревозник, који је највише у свету користио моделе авиона 747-400, већ је планирао да своју флоту од 31 чувеног широкотрупног џамбо џета приземљи 2024. године.
Међутим пандемија, због које је већина светских авиона била приземљена скоро три месеца, убрзала је пут у пензију "краљице неба", нарочито после прогноза да ће број путника остати смањен још годинама.
Током педесет година рада превезено је 3,5 милијарде путника, преноси Би-Би-Си.
Коментари