Зашто у Италији асимптоматске случајеве називају "слабо заразним"

Док се у осталом делу света ситуација са ковидом наизглед погоршава иако се већином ради о људима без симптома или са врло слабим симптомима, Италија која је у једном моменту била највеће светско жариште бележи добре резултате.

У последња 24 сата тренд смањења броја заражених се наставља тако да су забележена 122 нова случаја од којих 62 у Ломбардији док број преминулих износи 18.

Оздравило је 1.159 људи, а укупно 184.585 пацијената. У Италији скоро да више нема случајева који завршавају на интензивној нези (тренутно је у целој земљи 115 пацијената на интензивној терапији) због ковида 19, а нови случајеви се оправдавају новим тестовима који пре нису рађени.

Такође се подвлачи да су Италијани врло дисциплиновано поштовали све мере које су и даље на снази: маске су обавезне на улици као и у затвореном простору, било где да се улази мери се температура и обавезно се дезинфикују руке.

То значи да ако уђете у тржни центар и прошетате кроз двадесетак радњи, двадесет пута ћете опрати руке.

И поред неких "инцидената" попут велике прославе навијача у Напуљу чији је клуб освојио Куп Италије против Јувентуса, није забележен скок броја заражених нити нова жаришта. Тако се потврђује кочење заразе короном, а и најпесимистичнији виролози полако почињу да верују да неће доћи до другог таласа.

Највише случајева и даље у Ломбардији 

Од почетка пандемије у Италији је било заражено 238.833 људи, док је сада заражених 19.573. Од њих, 17.605 особа, тј. 90 одсто оних који су позитивни су у изолацији без симптома или са врло слабим симптомима.

Ломбардија је и даље регион са највише случајева, наиме број је 12.903 са 62 нове позитивне особе дневно (подсећамо да Ломбардија има 10 милиона становника). Седам региона не бележи раст заражених попут Фриули Венеција Ђулија, Абруцо, Умбрија, Сардинија, Вале да Оста, Молизе и Базиликата.

Објашњење истраживања из Павије

Пацијенти без симптома који су до сада били називани асимптоматичним сада се називају "слабо заразним" с обзиром на то да је изашло ново истраживање болнице Сан Матео у Павији чији је директор, Марио Негри изјавио: "Када чујете о броју заражених у Ломбардији морате знати да се мисли на позитивне брисеве са таквом вируленцом која уопште не мора да буде заразна".

Фаусто Балданти, директор Лабораторије за молекуларну вирологију Института за здравље у корист науке Поликлинике Сан Матео у Павији заједно са истакнутим колегама представио је у Палацо Ломбардија у Милану прво италијанско истраживање посвећено присутности вируса са слабом снагом заразе путем брисева на пацијентима који су проглашени клинички здрави:

"Сада смо у фази у којој имамо јако пуно људи који су превазишли вирус, знају да су били позитивни и открили су да су имали ковид само захваљујући анализама крви. Питање које се поставља је следеће: Ако смо клинички здрави и нема присутних симптома шта значи бити позитиван на тест? Одговор је да многе особе имају јако слаб вирални РНА (рибонуклеинска киселина)".

Истакао је да је то молекуларно истраживање део огромног посла који су обавиле велике болнице у Ломбардији јер су имали масиван број случајева који се није видео ни у једном другом региону земље.

"Пацијенти коју су од почетка пандемије били у болници били су тамо јер нигде другде нису могли да буду, то људи морају да схвате једном за свагда. То што је стално растао број пацијената на интензивној нези јесте тако јер ти пацијенти нису могли да буду на одељењу или код куће. Што се епидемиолошке слике тиче, Ломбардија је увела карантин што је било неопходно.

"Истраживање је показало", казали су у Палацо Ломбардија, "да масовно рађење брисева у оном првом моменту није једноставно било могуће. Оно што је било изводљиво јесте карантин и без брисева. Ломбардија је ставила у карантин дупло више особа од оних које су после заиста и биле заражене: серолошки налази показују да смо добро поступили".

И један од присутних, професор Ремуци, је потврдио речи директора болнице: "Није више довољно рећи да је неко позитиван. Ми сада говоримо о људима који имају врло ниску вируленцу. Јако је тешко да овакви пацијенти могу да заразе друге. Морамо то да поновимо јер људи када чују о броју заражених у Ломбардији морају знати да се то односи на позитивне брисеве који уопште више немају снагу заразе".

Пажња на економији

Сада је пажња Италије усмерена на економију у ишчекивању изјаве премијера Контеа о ономе шта се одлучило на једнонедељним састанцима који су завршени у недељу 21. јуна у вили Памфиљ под називом "Генерални статуси".

"Требаће нам бар недељу дана да направимо ембрион италијанског плана опоравка који ћемо представити у септембру у Бриселу, не би ли 2012. имали приступ европским ресурсима од 100 милијарди евра за инвестиције", навео је Конте.

Такође, грађани свакодневно читају о тужбама које породице преминулих у читавој земљи подижу због смрти њихових чланова а тражена је и ексхумација не би ли се урадила обдукција да би се утврдио тачан узрок смрти.

По први пут на насловним странама дневних италијанских новина није ковид већ фудбал.

уторак, 19. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње