Медијски рат италијанских вирусолога – колико кошта ковид 19

Од почетка епидемије коронавируса, италијански грађани могли су сваког дана у медијима да чују различита мишљења вирусолога. Сучељавање различитих мишљења се, међутим, није завршавало у телевизијском студију - неке свађе епилог ће добити на суду.

Када се још крајем фебруара огласила докторка која је и директорка Лабораторије за клиничку биологију с инфективне клинике "Луиђи Сако" у Милану, Мариа Рита Ђизмондо написавши на свом Фејсбук профилу да је ковид 19 само једна врста мало јачег грипа и да не види зашто се око тога подиже толика галама, полемике међу вирусолозима и епидемиолозима су почеле.

Она је почетком марта у медијима изјавила да "ковид 19 није куга овог века, да умиру само старије особе са постојећим патологијама али да је важно нагласити и да умиру уз коронавирус а не од њега, те да су се симптоми грипа беспотребно прогласили пандемијом".

Изјави докторке Ђизмондо се одмах супротставио доктор Роберто Буриони, такође вирусолог, који је на свом сајту "Medicalfacts" написао да су то џиновске глупости и да на жалост "коронавирус није само нешто јачи од вируса грипа".

Од тог момента он постаје један од сталних гостију на РАИ (Италијанска телевизија за коју италијани плаћају претплату), који се врло често супротстављао мишљењима колега а нарочито оних који су давали изјаве сличне докторки Ђизмондо.

Удружење "Трасверсални пакт за науку", чији је један од оснивача управо Буриони, упутило је правно упозорење докторки због врло озбиљних изјава у вези вируса. Упозорило ју је, како се наводи, да је њена намера била да минимализује ситуацију и да се није базирала на научним доказима те да је потребно да се јавно извини.

Одговорила је на то "да је њена савест мирна" и да стоји иза свега што је рекла. Докторка се након тога скоро више нигде није видела у медијима.

Истрага "Панораме" колико зарађују лекари на телевизији

С друге стране, свакодневно појављивање доктора Бурионија на телевизији изазвало је пажњу осталих медија те је часопис "Панорама" урадио истрагу о томе колико заправо зарађују лекари који се стално појављују на телевизији.

Тако су Италијани сазнали да доктор Буриони има свог агента који није рекао колико тачно тражи професор за своје појављивање. Међутим, његово време због много обавеза може да има цену а да исто тако сваки пут прима и тзв. жетон у еврима од РАИ јер гостује у познатој емисији "Ке темпо ке фа".

То је једна врста новчане накнаде коју добијају гости те телевизијске станице због учествовања у емисији. 

Текст је потписао познати новинар Белпиетро који је и директор тог часописа. 

Професор Буриони, како је то објавио "Кокадонс" - Удружење за заштиту потрошача, отворио је "Pomona ricerca srl", која сарађује са великим мултинационалним компанијама које праве лекове и вакцине.

Према "Кокадонсу", његово појављивање на РАИ је и реклама за његове патенте које он промовише преко рада фирме "Помона".

"Кокадонс" тражи да зна колико стално гостовање вирусолога Бурионија кошта Италијане јер програм у коме је он већ месецима гост је један од највише плаћених.

Такође, у току је и истрага од стране правосуђа које се бави рачуноводством јер је, како кажу из тог Удружења, могуће је да постоје неправилности у вези са порезом. Зато су и поднели пријаву Суду за ревизије не би ли се позабавио тим случајем.

Многи подсећају да је професор Буриони први рекао, још 2. фебруара, гостујући у емисији у којој је након тога свакодневно почео да се појављује да "је ризик од вируса у Италији раван нули и да га уопште нема те да нема потребе за алармом".

Међутим, када се вирус разбуктао у Италији на свом фејсбук профилу написао је: "Нападнут сам јер сам рекао да је ризик у Италији раван нули и морам на то да одговорим. Ја сам рекао да је у Италији у том моменту ризик од вируса био раван нули. Моја је грешка дакле што нисам имао способност да предвидим да ће вирус доћи и код нас 18 дана после. Али ја сам лекар, нисам видовњак. И та немогућност да предвидим будућност је очигледно мој лимит".

Додао је, да је у неколико наврата у многим интервјуима рекао "да не смемо да дозволимо да вирус дође у земљу те да једини начин да се одбранимо, карантин".

Међутим, тако није мислио када је оптужио колегиницу Ђизмондо.

Шта показују новинарске истраге

Недељник "Л'еспрессо" је објавио 4. јуна текст у коме је новинарска истрага показала да је професор зарадио, захваљујући консултацијама великим фирмама попут "Гучија", "Филип Мориса", "Текноџима", на хиљаде евра док му је само телефонска компанија "ТИМ" платила 200.000 евра а "Снам" је издвојио 150.000.

Те консултације професор је пружао у сарадњи са фирмом "Lifenet Healthcare" коју контролише "Invin srл", чији је власник Никола Бедин, бивши генерални директор болнице "Сан Рафаеле".

Тај текст су пренели, свако на свој начин, и сви остали италијански медији.

Илариа Капуа, вирусолог која је три и по године провела у италијанском парламенту одлучујући у том моменту да се окрене политици уз Марио Монтија, преселила се у Сједињене Америчке Државе и директор је "One Health Center" на Универзитету у Флориди.

Десет минута њеног појављивања на телевизији коштају више од 2.000 евра, показало је истраживање часописа "Панорама" али се врло ретко та гостовања заиста и лимитирају на десет минута.

Медијски рат - да ли је вирус клинички мртав

Од пре неколико дана свађа и сукоби познатих вирусолога на телевизији су се разбуктали изјавом професора Алберто Зангрила да је "вирус клинички мртав".

Доктор Зангрило, директор интензивне неге, одељења за анестезију и реанимацију елитне болнице Сан Рафаело у Милану и председник комисије при Министарству здравља за пандемију грипом као и лични доктор Силвија Берлусконија, изазвао је прави медијски рат.

Његову изјаву пренели су италијански медији.

"Оно што ми заиста смета у овој земљи јесте да са једне стране имамо научнике а са друге лекари који раде на клиникама. Морате да схватите шта значи научник данас јер ако баш морамо да гледамо параметре ја сам много већи научник од многих самопрокламованих као и од читавог  ЦТС - Техничко научног комитета при Влади италије. Оно што ја говорим је истина, а ја нисам рекао да је вирус нестао, како су неки часописи намерно сензационалистички написали у насловима већ сам рекао да је вирус и даље међу нама као што су ту многи вируси. Ја сам рекао да је вирус клинички нестао, да га нема. Уколико неко склони реч клинички из моје реченице то намерно ради. Неко жели да држи у терору ову земљу. Ја ово што вам говорим могу да вам потпишем", рекао је доктор Зангрило.

На страни професора је и Матео Басети, инфектолог и директор клинике за инфективне болести Сан Мартино у Ђенови.

"Као лекар ја мислим исто што и професор Зангрило, ко каже супротно никад није видео ниједног болесника. Могао бих да кажем да ако је ковид 19 пре био тигар данас је помало дивља мачка" - написао је доктор Басети на свом Фејсбук профилу.

Оно што је рекао професор Зангрило, потврђује и истраживање урађено у болници "Сан Рафаеле", које ће ускоро бити објављено у једном научном часопису а то је да је између марта и маја, количина вируса присутног у позитивним пацијентима изузетно смањена.

Масимо Клементи, директор Лабораторије за микробиологију и вирусологију у Сан Рафаелу каже за Коријере дела Сера, да ако су ако упоре снагу вируса који је присутан у примерцима које су сакупили брисевима од 200 пацијената резултати фантастични.

"Капацитет репродукције вируса у мају месецу је изузетно ослабио у односу на оно што смо видели у марту и то се односи на све пацијенте па и на оне од преко 65 година", истиче Клементи.

Професор Зангрило је, што се новог таласа ковида тиче, рекао да је то исто као да би рекли да ће падати снег у Милану на зиму.

"Ко год, из било ког разлога тврди да ће доћи до друго таласа на јесен, у септембру или пре Божића, говори ствари које немају никаквог смисла са научног становишта", оцењује Клементи.

С њим се опет не слажу виролог и професор микробиологије на Универзитету у Падови који је и на челу тима за кризу изазвану корона вирусом у Региону Венето, Андреа Крисанти, први у Италији који је прекршио упутства везана за брисеве.

"Ја сам већ у месецу јануару написао писмо студентима и истраживачима у Падови који су се враћали из Кине рекавиши им да иако немају симптоме треба да позову један број телефона ради лабораторијских анализа", наводи Крисанти за Коријере дела Сера.

Наводи да су још тада постојали неки сигнали који су му указивали да се ради о важном извору заразе и да је било потребно јако брзо одреаговати.

"Ја сам могао то да урадим јер су ми из Лондона стигли брисеви које сам купио захваљујући фондовима којима располажем на Империал Колеџу. И драго ми је да сам то урадио но био сам стопиран од стране Доменико Мантоан, генералног директора регионалног здравства и председника Италијанске Агенције за лекове", прича Крисанти.

"Да то нисам урадио регион Венето би завршио као Ломбардија", закњучује Андреа Крисанти.

Коментаришући речи Зангрила, професор истиче да не можемо да кажемо да постоји ризик раван нули.

"Овај вирус, због разлога које не познајемо, се шири међу грађанима без да се примећује а онда када достигне одређени број заражених, особе почињу тешко да се разбољевају и са тешким последицама. Чињеница да у овом моменту вирус слабо преноси не значи да не постоји опасност од другог таласа на јесен", оцењује Крисанти.

Са њим се слаже и доктор Силвио Бузаферо, Председник Вишег Италијанског Института за Здравље, који је сасвим сигуран да ће доћи до другог таласа са доласком јесени јер ће се променити клима и људи ће више боравити у затвореним просторијама.

Он се наиме слаже са имунологом Антони Фаучијем, директор "National Institute of Allegry and Infectious Diseases" у САД који је до пре извесног времена био присутан на свим конференцијама Председника Трампа и са којим је сада у отвореном сукобу.

Он 100 посто тврди да ће се вирус вратити на јесен али ми ћемо бити спремни.

Масимо Клементи на то каже да се "Сарс - Ков - 2" данас размножава много мање али још не знамо зашто се то дешава.

"Вероватно се адаптирао на људски организам као што се уобичајено дешава када се вирус дође до човека. Интерес микроорганизма је да преживи у телу и да се шири на друге што је немогуће уколико особа умре због инфекције", објашњава Клементи.

Додаје да се мислило и да ће Сарс 1 имати нови талас али то се, како каже, није десило, јер је вирус нестао.

Могуће је, сматра, Клементи, да ће ковид 19 имати нека локална жаришта али знаћемо како да реагујемо.

"Пацијенти ће бити лечени од стране лекара опште праксе док ће једино најтежи, евентуално завршавати у болници", процењује Клементи.

Позитивно мишљење у вези вируса сада и евентуалног другог таласа има и вирусолог и доцент "Emory University" у Атланти, Гвидо Силвестри. Он каже да су ови лабораторијски налази врло добри и чврсти, да је снага заразе много мања и да ће се ускоро о томе објавити и научни радови.

Типична политичка стварност у Италији

"Оно што се дешава у Италији је типична италијанска политичка стварност која ме не занима јер ја сам научник и занима ме само шта се дешава са те тачке гледишта користећи податке и медоте науке", наводи Силвестри.

Опет, Il Sussidiario.net је објавио истраживање о томе зашто је италијанска популација спремнија да верује онима који предвиђају црне сценарије и трагедију. Чекају да се нађе вакцина не би ли се вратили нормалном животу, а повратак у школу у септембру се припрема са клупама ограђеним плексигласом као да деца седе у кутијама и на социјалној дистанци.

Иако се зна да деца не обољевају а чак и кад су без симптома могућност да пренесу вирус је изузетно ниска.

Онлине часопис каже да логика налаже да би свако требало да буде срећан, јер је реномирани професор Зангрило, једна компетентна особа, који се борио против епидемије на првој линији „фронта" и био у директном контакту са болесницима у интензивној нези једне од најелитнијих болница у Италији у региону најтеже погођеном вирусом.

Његове речи су, међутим, дочекане са негодовањем и одбијањем да се у том поверује.

Il Sussidiario.net пише да није тешко схватити зашто се то дешава. За многе медије постојање епидемије је постало неочекивани златни рудник са повећањем зараде која је последњих година значајно опадала. Зато је јасно зашто је битно да људи остану уплашени и у страху од вируса, јер ако вирус ослаби ослабиће и пажња људи и почеће да се усмеравању ка другим проблемима.

Чињеница да је професор Зангрило лични доктор Берлусконија би требало да смири људе јер се он свакако не би ставио у руке било кога него се увек обраћа највећим стручњацима. С друге стране ниједан лекар не одбија да лечи пацијенте било којој политичкој струји припадали.

Такође се професор Зангрило увек посвећивао само науци и никада није био присутан у било каквим политичким делатностима. Међутим народ не види тренутно стручњака већ некога ко је политички близак десници.

Таква врста манипулације се зове "character assassination" позната је тактика у политици и новинарству. Некада су особе које нису говориле оно што се од њих очекивало физички биле елиминисане. Данас постоји диктатура мас медија која чини све да смањи кредибилитет и моралност одређене особе која се издваја из „крда".

Оно што се дешава јесте да је море експерата, виролога и епидемиолога који су последњих месеци опседали телевизије са катастрофалним прогнозама, оправдавано хуманим разлозима док неко ко, попут професора Зангрила и других научника истог мишљења, постаје неко коме се не треба веровати јер народ треба да се држи у страху и паници.

Тако да су речи професора Зангрило намерно промењене у "вирус је нестао, мутирао је и сл.", а не како је он заиста и рекао "да је, са клиничке тачке гледишта мртав". То значи, у искуству оних који су се бринули о пацијентима зараженим ковидом 19, да симптоми оболелих нису ни слични, по тежини, онима који су били видљиви пре неколико месеци.

На страну Зангрила је стао и заменик министра за здравље, Пјер Паоло Силери који је рекао да су интензивне неге празне и да је то врло оптимистично.Такође, и да професор Зангрило, који ради на одељенима интензивне неге, зна о чему прича и да су болнице скоро празне.

Један од бојкотованих лекара је и Ђулио Таро, примаријус болнице у Напуљу. Он је још пре пар месеци рекао да ће се ово догодити овом коронавирусу као што се дешава свим вирусима из ове породице. Навео је и да ће са лепим временом сасвим нестати и да Италија треба да се бори оружјем које поседује а то је море, сунце, планина и природа.

Против њега је у првим редовима и Роберто Буриони који је водио прави рат на друштвеним мрежама против примаријуса који је седамдесетих година био први који је изоловао "вибе" колере. Сукоб се за сада завршио тужбом примаријуса против Бурионија који је „континуирано и непрестано демантујући његове ставове нанео штету његовом личном и професионалном научном престижу".

Ништа боље није прошао ни примаријус болнице за плућне болести у Мантови, Ђузепе де Доно који се усудио да каже да лечење плазмом даје одличне резултате. Осим што је прозван "Мр.Плазма", изјавио је за медије да неко жели по сваку цену да он ућути.

Против њега се огласио нико други неко поново доктор Буриони који се активно залаже за вакцину. Његови профили су нестали са друштвених мрежа. Доктор се више није појавио на телевизији а у болницу је стигао "Нас", посебно одељење карабињера који се бави и заштитом здравља.

О лечењу плазмом се у Италији данас више скоро и не говори.

Док је још давао изјаве за медије доктор Де Доно је изјавио за лист Фато Квотидијано да у другим земљама Буриони не би више могао да буде лекар.

Да ли Италијани верују негативним вестима

Дакле масивно присуство различитих вирусолога, епидемиолога и других есксперата на свим италијанским телевизијама поделио је и грађане, највише је оних који се панично плаше вируса.

На вестима се могу видети хистеричне сцене људи који нападају оне који не носе маске, личне увреде па чак и физичке претње, добацивања на улицама и слично.

Знатно мање је оних других који сматрају да је овај вирус био заиста нешто што је погодило старију популацију са већ неколико постојећих патологија и да је једна врста слабијег Сарса1.

Као и обично, социјалне мреже су место на коме се води снажна борба између оног дела популације који преферира да верује негативним вестима. Тако и даље носе маске на лицима како налаже декрет у неким италијанским регионима попут Ломбардије.

Прихватају све предлоге владе у вези будуће друштвене дистанце и пројекција живота који ће се одвијати махом онлине, док ће деца моћи да се играју на дистанци учећи у школама са плексигласом међу клупама.

Има и оних који сматрају да је све ово нека много већа игра у којој је вирус само параван и који су, од стране ових првих проглашени теоретичарима завере.

Они истовремено сматрају да би Италијани требало да се побуне против овог наметнутог начина живота који, по њиховом мишљењу, има мало везе за вирусом.

Многи независни медији сматрају да се у Италији тренутно води велика политичка борба у којој су угрожена основна права и слобода грађана позивајући се на ванредну и опасну ситуацију.

Сматрају и да је вирус, који заиста постоји, искоришћен као метода владе не би ли се поставила на ауротитативан начин и ојачала капитализам у чему им врло помажу одређени вирусолози.

Оно што је сасвим сигурно је да влада изузетан хаос у вези мишљења и информација и да управо то неслагање експерата који су све присутни у медијима води италијанску популацију у још већу конфузију и страх.

 

 

среда, 20. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње