Током пандемије у САД без посла остало више од 40 милиона људи

Коронавирусом је у свету заражено више од 5,8 милиона људи, а од последица заразе до сада је преминуло 358.100 особа. Од ковида 19 опоравило се више од 2,5 милиона оболелих. Расте број оболелих и умрлих у Латинској Америци и Русији. Највише заражених и преминулих имају Сједињене Америчке Државе, где је више од 40 милиона људи остало без посла.

Коронавирусом је у свету заражено више од 5,8 милиона људи, а од последица заразе до сада је преминуло 358.100 особа. Од ковида 19 опоравило се више од 2,5 милиона оболелих. 

Највише заражених и преминулих имају Сједињене Америчке Државе, где је током пандемије 40 милиона људи остало без посла.

Откако је у фебруару у САД регистрован први смртни случај, од ковида 19 је, према подацима Универзитета "Џонс Хопкинс", у тој земљи умрло најмање 100.000 људи, што просечно износи око 900 умрлих дневно, а скоро 80 одсто свих смртних случајева догодило се међу популацијом старијих од 65 година.

Према истој статистици, САД предњаче у свету по броју случајева ковид 19, као и по броју преминулих, који је 2,6 пута већи него у Великој Британији, која је по томе на другом месту, са 36.875 умрлих.

Си-Ен-Ен наводи да је број преминулих од коронавируса у САД готово једнак укупном броју Американаца који су погинули у ратовима у Вијетнаму (више од 58.000), Кореји (готово 37.000), Ираку (4.431) и Авганистану (2.445), као и да би га до јуна могао и премашити.

Такође, више од 41 одсто смртних случајева услед ковида 19 у САД регистрован је суседним савезним државама Њујорк и Њу Џерзи, односно укупно 40.279 – добрим делом и зато што је град Њујорк епицентар заразе у земљи.

Истраживачи са Универзитета Колумбија тврде да је 84 одсто смртних случајева могло бити избегнуто да су мере изолације у САД уведене две недеље раније.

Дебра Биркс из експертског тима Беле куће за борбу против ковида 19 и даље стоји иза предвиђања добијених статистичким моделом према којем ће број умрлих у САД износити између 100.000 и 240.000, а Светска здравствена организација упозорила је свет да би црни биланс евентуалног другог таласа пандемије могао бити још тежи, наводи Си-Ен-Ен у анализи.

Како наводи Си-Ен-Ен, америчка привреда је у првом кварталу ове године забележила најлошије резултате од четвртог квартала 2008. године – када је светска економска криза била на врхунцу – а 43 америчке државе овог месеца регистровале су рекордне стопе незапослености, која на нивоу целе земље сада износи 14,7 одсто.

Јужна Америка нови епицентар

Јужна Америка постала је нови епицентар коронавируса, а најтеже погођена земља је Бразил са више од 410.000 заражених и преко 25.000 смртних случајева.

Мексико бележи више од 8.000 смртних случајева, а велики број заражених регистрован је у Еквадору и Перуу.

Континентална Кина пријавила је два нова случаја. Локалне власти задале су себи амбициозан циљ да тестирају свих 11 милиона становника за мање од две недеље.

среда, 20. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње